Aldan
01.07.10,13:14
chcela by som sa spýtať: sme PO pravidelne vyplácame podiely na zisku. min. rok sme boli v strate, ale v účtovníctve máme ešte za minulé roky určitú sumu na účte nerozdelený zisk min. rokov. Peniaze máme na vyplácanie. Môžme si aj tento rok vyplatiť peniaze z účtu -nerozdelený zisk min.rokov /samozrejme odsúhlasené valnou hromadou/? Podľa mňa áno, len nie som si istá na 100%,. Ďakujem
KEJKA
01.07.10,11:31
najskôr treba vykryť účtovnú stratu. Prioritne z RF, následne z nerozdeleného zisku a až zvyšok môžete rozdeliť.
betka
01.07.10,15:00
Mne sa ešte v súvislosti s uvedenou témou tiská do hlavy otázka. ˇUčtujete o 012? Ak áno, hrabem ako kurča v postupoch a neviem nájsť par.

........ skúsim to podať neohrabane: Ak nie sú náklady na vývoj úplne odpísané a majú ešte zostatkovú cenu, nie je možné vyplácať podiely na zisku.

Len tak ako dodatok to píšem....
137Cs
01.07.10,19:54
Mne sa ešte v súvislosti s uvedenou témou tiská do hlavy otázka. ˇUčtujete o 012? Ak áno, hrabem ako kurča v postupoch a neviem nájsť par.

V postupoch účtovania to nie je ;). Uvedené obmedzenie je zakotvené v Zákone o účtovníctve - § 28/4 a znie:
" ... Ak neboli zriaďovacie náklady a náklady na vývoj úplne odpísané, môže účtovná jednotka vyplácať dividendy, podiely a tantiémy iba vtedy, ak úhrnná výška výsledku hospodárenia a fondov tvorených zo zisku určeného na vyplácanie je vyššia ako celková výška neodpísaných zriaďovacích nákladov a nákladov na vývoj. .."
betka
01.07.10,20:05
V postupoch účtovania to nie je ;). Uvedené obmedzenie je zakotvené v Zákone o účtovníctve - § 28/4 a znie:
" ... Ak neboli zriaďovacie náklady a náklady na vývoj úplne odpísané, môže účtovná jednotka vyplácať dividendy, podiely a tantiémy iba vtedy, ak úhrnná výška výsledku hospodárenia a fondov tvorených zo zisku určeného na vyplácanie je vyššia ako celková výška neodpísaných zriaďovacích nákladov a nákladov na vývoj. .."

Poklad môj, láska moja, jediná..... Ja som hrabala ako slepé kura, 1,5 hod., nešťastná, ...... ja som tvrdohlavec, ja musím nájsť, čo potrebujem, lebo sa neuspokojím. :):)

Ale...., aspoň som si opäť prečítala postupy, hrabala som i v ZU, ale som to prešvihla.

Vďaka, cmuk
Aldan
21.07.10,09:45
my sme ako pozemkové spoločenstvo PO a nemáme žiadne zriaďovacie náklady ani náklady na vývoj, takže si myslím, že to môžeme vyplatiť za rok 2009 aj keď sme boli v strate. Nebude sa vyplácať všetko čo tam je, ale ešte zostane na účte nerozdelený zisk. min.rokov. Myslím, že to bude správne na 100%. Ďakujem
a_je_to
22.07.10,08:55
my sme ako pozemkové spoločenstvo PO a nemáme žiadne zriaďovacie náklady ani náklady na vývoj, takže si myslím, že to môžeme vyplatiť za rok 2009 aj keď sme boli v strate. Nebude sa vyplácať všetko čo tam je, ale ešte zostane na účte nerozdelený zisk. min.rokov. Myslím, že to bude správne na 100%. Ďakujem

Pozemkové spoločenstvo nie je subjektom podľa obchodného zákonníka, ale podľa zákona 181/1995. Nevzťahujú sa naň obmedzenia pri delení zisku podľa ObchZ. Ale sú niektoré účtovno logické väzby, ktoré treba rešpektovať. Pozemkové spoločenstvo nemá ani základné imanie /411/, ani rezervné fondy /417,421/, ani iné fondy zo zisku /427/. Ak má voľné peniaze na rozdelenie, tak zdrojom ich krytia je len účet 431, 428 a spravidla vždy aj 364A – nevyzdvihnuté podiely minulých rokov. Niekedy aj rezervy 323, 451. Ak bola za rok 2009 strata /zostatok na 429/, tak 431 je nulové a účet 428 treba prednostne zúčtovať s účtom 429, až potom pristúpiť k rozdeleniu 428, cez účtovanie 428/364A – časť zisku na rozdelenie. Iba vtedy to bude na 100% správne. Ak zúčtovanie 428/429, ani 428/364 vopred nevykonáš, tak rozdelením 428/211 nedelíš zisk, ale aj to, čo už raz bolo rozdelené, alebo malo byť rozdelené. Teda nezabezpečíš účtovnú kontrolnú väzbu delenia reálneho zisku, ale iba delenie peňazí bez náležitého poriadku v ich zdrojoch účtovného krytia. A o 100% správnosti nemôže byť .... ani reči.
silvia
04.01.11,08:27
Prosím Vás, môžu si spoločníci rozdeliť a v hotovosti vyplatiť zostatok účtu Nerozdelený zisk min.rokov (je to za roky 2001-2005)? Ak áno, ako to bude so zdanením tohto príjmu?
Musia si rozdeliť príjem tak, že za roky 2001-2003 zdania v DP a zvyšok za roky 2004-2005 bude od dane oslobodený? Alebo to chápem zle...?

Vďaka za pomoc!
KEJKA
04.01.11,08:43
2001-2003 si zdania
2004-2005 vôbec do DPFO nedávajú.
Zdaňujú si to sami, nezdaňuje to sro.
silvia
04.01.11,10:00
Srdečná vďaka!
(Zdania si to 19%, ja zúčtujem 428/364AE a 364AE/211, ano?)
Ešte raz diky!