julia2
01.07.10,12:24
Dobrý deň, chcela by som poradiť.Na našej škole funguje asi 40 krúžkov.
Každý učiteľ podpísal dohodu o vykonaní práce v rozsahu 60 hod,..Na konci roka nám oznámili, že z týchto odpracovaných hodín, nám bude strhnutých 48 hod,. nakoľko sme počas roka boli doma napr, vian.,, veľká noc..atď.,Na iných školách toto takto neriešia a chcem sa opýtať, či nieje porušený zákonník práce.
zdenka131
01.07.10,11:17
Nerozumiem dosť dobre tomu, prečo vám strhli 48 hodín.

Na našej škole máme tiež záujmové útvary, ale žiadne hodiny nám nestrhli. Na začiatku šk. roku sme si mohli vybrať, či chceme mať danú aktivitu platenú, alebo chceme za ňu náhradné voľno.

Tým, ktorí si vybrali NV, vzniklo voľno , ktoré zodpovedá počtu hodín, ktoré učiteľ získal za vedenie záujmového útvaru./ 60 hodín/ NV sme si čerpali miesto dovolenky napr. aj počas sviatkov.

Vysvetlením pre prípad vašej školy by bolo to, že ste počas sviatkov - Vianoce... čerpali NV získané za vedenie záujmového útvaru. Ale v tom prípade ste si mali vypísať doklad o čerpaní NV.

Doklad sa vypisuje pred čerpaním NV a nie jednorázovo na konci šk. roku.

Na danú otázku by vám presnejšie zodpovedal váš nadriadený, pretože on najlepšie pozná dôvod, prečo vám hodiny strhol. Na vašom mieste by som sa na ten dôvod spýtala.
ivka70
01.07.10,11:21
A kolko hodin ste skutocne odpracovali v praci v kruzkoch?
Tych 60?
julia2
02.07.10,08:51
V skutočnosti bolo odpracovaných 60 hodín
ivka70
02.07.10,18:37
V skutočnosti bolo odpracovaných 60 hodín

Tak v tom pripade vam nemaju co strhavat hodiny, to co ste odpracovali, mate mat aj zaplatene.
julia2
02.07.10,18:58
Ja som tiež toho názoru, ale možem niekde citovať nejakú vhlášku, alebo zákon, ,, inak asi neobstojím,,,ďakujem,,
ivka70
06.07.10,10:37
Ja som tiež toho názoru, ale možem niekde citovať nejakú vhlášku, alebo zákon, ,, inak asi neobstojím,,,ďakujem,,

Aku vyhlasku alebo zakon?

Dohoda o pracovnej cinnosti je na 60 hodin, 60 hodin ste skutocne odpracovali, tak mate mat 60 hlodin aj zaplatenych.

Nech vam cituju zakon alebo vyhlasku ti, co chcu kratit odpracovane hodiny, teda z akeho titulu to chcu a maju pravo (podla nich) urobit.
judita1971
07.07.10,05:54
§ 224 ods. 2 Zákonníka práce :

Na základe uzatvorených dohôd podľa § 223 je zamestnávateľ povinný najmä

a) utvárať zamestnancom primerané pracovné podmienky zabezpečujúce riadny a bezpečný výkon práce, najmä poskytovať potrebné základné prostriedky, materiál, náradie a osobné ochranné pracovné prostriedky,
b) oboznámiť zamestnancov s právnymi predpismi a ostatnými predpismi vzťahujúcimi sa na prácu nimi vykonávanú, najmä s predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci,
c) poskytnúť zamestnancom za vykonanú prácu dohodnutú odmenu a dodržiavať ostatné dohodnuté podmienky; nároky zamestnanca alebo iné plnenia v jeho prospech nemožno dohodnúť pre zamestnanca priaznivejšie, ako sú nároky a plnenia vyplývajúce z pracovného pomeru,
d) viesť evidenciu uzatvorených dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru v poradí, v akom boli uzatvorené,
e) viesť evidenciu pracovného času zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov a dohody o pracovnej činnosti.

Na základe ods. c ti majú zaplatiť dohodnutú odmenu.
Taktiež by mala byť v zmysle ods. e/ evidencia pracovného času. Aj keby zamestnávateľ Vám nedal viesť evidenciu prac. času pri krúžkovej činnosti sa vedie záznam o práci v záujmovom útvare . Tam by mala byť zdokladovaná tvoja činnosť v krúžku - kedy si ho mal, čo si robil, koľko detí bolo , koľko hodín si odpracoval.