A0ka
01.07.10,14:19
Ahojte
Potrebovala by som poradiť:
Chystáme sa kúpiť dom, ale - keď sme si ho boli pozrieť,priam nás nadchol, no všimla som si, že má po obvodoch múrov vo vnútri cca 10cm široké soklíky zo sadrokartónu a cítila som aj takzvanú stuchlosť-čo som prikladala tomu,že sa tam pravdepodobne nevetrá. Doma som si však až na fotografiách všimla,že od zeme do určitej výšky sú tie sokle vlhké a bojím sa, aby sme nekúpili dom s plesňou. Dá sa to dajako zistiť,alebo ako máme postupovať pri jednaní s realitkou?? Nerada by som dala-sice za pekne vyzerajúci dom nemalé peniaze a popritom prišla o zdravie. Dá sa toto považovať za skryté alebo zamlčané závady???
Dúfam,že som sa trafila do správnej rubriky.
Budem vďačná,ak mi niekto poradí Anka.
buchač
01.07.10,12:42
Ahojte
Potrebovala by som poradiť:
Chystáme sa kúpiť dom, ale - keď sme si ho boli pozrieť,priam nás nadchol, no všimla som si, že má po obvodoch múrov vo vnútri cca 10cm široké soklíky zo sadrokartónu a cítila som aj takzvanú stuchlosť-čo som prikladala tomu,že sa tam pravdepodobne nevetrá. Doma som si však až na fotografiách všimla,že od zeme do určitej výšky sú tie sokle vlhké a bojím sa, aby sme nekúpili dom s plesňou. Dá sa to dajako zistiť,alebo ako máme postupovať pri jednaní s realitkou?? Nerada by som dala-sice za pekne vyzerajúci dom nemalé peniaze a popritom prišla o zdravie. Dá sa toto považovať za skryté alebo zamlčané závady???
Dúfam,že som sa trafila do správnej rubriky.
Budem vďačná,ak mi niekto poradí Anka.

Stuchlosti sa dá zbaviť častým a intenzívnym vetraním ...ja som do toho ešte aj zakúril , nakoľko som na jeseň kúpil ...
Vlhkosť ide zo spodu , to je jasné ...má tento dom aj základy ?
Ako je to s izoláciou ?
Za skryté sa to nedá považovať , skôr za zamlčané , ak to bolo však úmyselne vykonané .
Zistiť sa dá všetko ...ale je potrebné sa kontaktovať , zistiť si majiteľa a s týmto sa porozprávať , info získať .
A realitka ???
Tak s tou pekne na rovinu , tvrdo ...a fest .
Hlavne na zmluvy a peniaze si pozor daj ...čítaj 3 x a pred podpisom si ešte aj tak prečítaj ešte aspoň 2 x.
iv@n
01.07.10,14:26
ak to kúpiš a budeš niečo chcieť reklamovať /napríklad tú vlhkosť/ tak s realitkou nepočítaj, že tam niečo vybavíš.
aký starý je ten dom? ak viac ako 40 rokov, tak tam nebude vodorovná hydroizolácia (alebo bude nefunkčná) a ťahá vlhkosť zo zeme a terajší majiteľ sa to tým soklíkom snažil skryť alebo riešiť (odvetrávací tunel).
arizona
01.07.10,15:30
Teba dôkladne pozrieť múry zvnútra.Tam zbadáte, či je dom vlhký. Ak sú tam staré podlahy, môže vlhkosť cítiť aj z nich.Ale môže to byť aj preto,že tam dlhšie nik nebýval a nevetralo sa tam, príp. v zime nekúrilo.
Je dobré si všimnúť aj vedľa stojace domy, ak majú aj oni mokré mapy po múroch, možno je to oblasť s vysokou spodnou vodou, a pod.
V našej obci bývajú pravidelne, každú jar zaplavené niektoré úseky ( ulice, domy) z okolitých polí. pred kúpou si treba aj takéto veci overiť ;)
A0ka
01.07.10,17:56
No veď tie obklady sú zvnútra, majiteľka tam býva,ale je na nej vidieť istá nervozita, keď sa jej pýtame na určité veci. a oblasť máme dobre overenú,čo sa týka aj spodnej vody aj záplav.Asi budeme musieť zistiť skôr vek domu-hoci má novú strechu :-)
A0ka
01.07.10,18:02
Stuchlosti sa dá zbaviť častým a intenzívnym vetraním ...ja som do toho ešte aj zakúril , nakoľko som na jeseň kúpil ...
Vlhkosť ide zo spodu , to je jasné ...má tento dom aj základy ?
Ako je to s izoláciou ?
Za skryté sa to nedá považovať , skôr za zamlčané , ak to bolo však úmyselne vykonané .
Zistiť sa dá všetko ...ale je potrebné sa kontaktovať , zistiť si majiteľa a s týmto sa porozprávať , info získať .
A realitka ???
Tak s tou pekne na rovinu , tvrdo ...a fest .
Hlavne na zmluvy a peniaze si pozor daj ...čítaj 3 x a pred podpisom si ešte aj tak prečítaj ešte aspoň 2 x.

Vďaka za radu -keď sme tam boli, čudne na mňa pozerali,že si to chcem pofotiť-aby aj deti videli a poprípade odobrili to,do čoho chceme ísť -veď to nie je chleba,ktorý keď splesnivie vyhodím.
val007
01.07.10,18:11
No my sme kúpili 50 ročný dom. Neboli vidno zvonka ani zvnútra vlhké mapy. Podlahy v dvoch izbách boli drevené. Nebývalo sa tu rok ani nekúrilo. Tiež sme to s tou potuchlinou brali tak ako vy. Ale bola to chyba. I keď nebolo nič vidieť, dom bol vlhký. Museli sme ho dať podrezať a teraz, keď si postupne prerábame aj izolácie na podlahe a dávame podrezať vnútorné múry. Je to na nervy, no ale čo už.
Tak ja by som povedala, že aj keď by bol vlhký a chceli by ste ho, mali by ste ho dať podrezať a prerobiť nanovo podlahy. Neviem, či ste sa tam chceli rovno sťahovať, no tieto úpravy by Vám to tak na dva mesiace minimálne oddialili a je s tým kopec neporiadku a aj peňazí. Ak nie je viacej záujemcov, a chcete ho, tak si vyjednajte aspoň nejakú zľavu, aby Vám pokryla tieto prípadné náklady.
Jasné, že proti vlhkosti sa dá bojovať aj inak ako sme to urobili my, na to tu boli vedené iné siahodlhé debaty. Potom si môžte pozrieť aj tie, aby ste vedeli, čo vás poprípade čaká.
arizona
01.07.10,18:17
Vďaka za radu -keď sme tam boli, čudne na mňa pozerali,že si to chcem pofotiť-aby aj deti videli a poprípade odobrili to,do čoho chceme ísť -veď to nie je chleba,ktorý keď splesnivie vyhodím.
Ked je majiteľ nervózny, lebo si chcete dom dôkladne obzrieť, asi niečo skrýva.
Len sa nebojte, nedajte sa odradiť. Ved na tom nie je nič zvláštne, že si dom chcete fotiť a dôkladne poobzerať.
My ked sme hľadali vhodný dom, tak som fotila každý kút. Z každej obhliadky sme priniesli zopár desiatok fotiek, ktoré sme potom doma v kľude niekoľko krát pozreli.

Ak máte pochybnosti, zavolajte si kľudne nejakého človeka, čo tomu rozumie. Na tom nie je tiež nič neobvyklé, predávajúci by to mal rešpektovať. Robí sa to bežne.
Ak majiteľ nebude súhlasiť, radšej si kúpu dobre rozmyslite, aby ste neľutovali.
Ide o vaše a nie malé peniaze a bývanie na dlhé roky ;)
220870
01.07.10,18:23
Potuchlinou smrdí vlhké drevo.Takisto stčí dať na neizolovanú podlahu PVC.Predpokladám že dom bude pred predajom nanovo vymaľovaný.Viacmenej by som si bol istý že v takomto dome skôr či neskôr budete robiť nové podlahy.Pred predajom sa používajú rôzne hltače pachov ,voňavky ak je tam cíťiť niečo obdobné tak je to 100% zatuchnuté.Treba sa pýtať či sú nové podlahy a či je záruka na kvalitu vykonaných prác..Ako amatér nemáte šancu odhaliť chyby.niektoré nedokáže zistiť ani najlepší odborník na svete.Už som pár domov chystal na predaj.
sarasara
01.07.10,19:25
Ak je tam cítiť potuchlinu, s najväčšou pravdepodobnosťou je dom vlhký. Každý dom sa dá zbaviť vlhkosti, len je to náročné na pracnosť a financie.
Valcake
02.07.10,21:19
My ked sme hľadali vodný dom, ...no teda?:confused: aj taký existuje?:--- Ale bez srandy. My máme ešte rodičovský dom, asi 50 ročný, ale vlhký, nikdy nebol. Ani v pivnici sme nemali ešte nikdy vodu. Ani teraz, keď boli tie povodne, pritom susedia mali. Takže dávajte si veľký pozor, čo kúpite. Prípadne sa pýtajte aj susedov...