tinkas
01.07.10,15:31
ak zamestnanec sposobil škodu a chcem mu ju refakturovať na základe došlej faktury za opravu...staci zamestnancovi vystaviť faktúru presne v tej istej výske ako prisla došla, tz. základ + dph?
Tweety
01.07.10,13:33
ak zamestnanec sposobil škodu a chcem mu ju refakturovať na základe došlej faktury za opravu...staci zamestnancovi vystaviť faktúru presne v tej istej výske ako prisla došla, tz. základ + dph?
Ak budete fakturovať škodu, ktorú spôsobil, budete fakturovať bez dph. Škoda nie je predmetom dane.
veronikasad
01.07.10,13:36
ak zamestnanec sposobil škodu a chcem mu ju refakturovať na základe došlej faktury za opravu...staci zamestnancovi vystaviť faktúru presne v tej istej výske ako prisla došla, tz. základ + dph?
škoda sa zamestnancovi nefaktpruje, o náhrade škody rozhoduje škodová komisia.

Pozri § 186, príp. ďalšie ustanovenia Zákonníka práce

Rozsah a spôsob náhrady škody
§ 186
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnanec, ktorý zodpovedá za škodu, je povinný nahradiť zamestnávateľovi skutočnú škodu, a to v peniazoch, ak škodu neodstráni uvedením do predchádzajúceho stavu a ak túto škodu zamestnávateľ od zamestnanca požaduje.

(2) Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti, ktorú zamestnávateľ požaduje od zamestnanca, nesmie u jednotlivého zamestnanca presiahnuť sumu rovnajúcu sa štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku pred porušením povinnosti, ktorým spôsobil škodu. Toto obmedzenie neplatí, ak ide o osobitnú zodpovednosť zamestnanca podľa § 182 až 185 alebo ak bola škoda spôsobená pod vplyvom alkoholu alebo po požití omamných látok alebo psychotropných látok.

(3) Ak bola škoda spôsobená úmyselne, môže zamestnávateľ okrem skutočnej škody požadovať aj náhradu ušlého zisku, ak by jej neuhradenie odporovalo dobrým mravom.
tinkas
01.07.10,13:36
sofer rozbil zrkadlo a hned ho bol dat opravit...že doniesol doklad v sume 130,85 + 24,86 = 155,71 eur.....čiže ja ju mám vystaviť ako napr. Fakturujeme Vám za škodu spôsobenú pri výkone povolania v sume 130,85 eur?
KEJKA
01.07.10,13:36
ani došlá faktúra by nemala obsahovať DPH - dajte ju prerobiť. (nič nebolo dodané).
tinkas
01.07.10,13:39
a ešta sa chcem spýtať, na aký účet to účtovať v PU?
tinkas
01.07.10,13:40
preco nebolo nič dodané? ved sofer kupil nove zrkadlo
KEJKA
01.07.10,14:07
ked som odpovedala, bol tu len jeden príspevok.
Šofer ktorej strany kúpil to zrkadlo? kto komu vlastne spôsobil škodu?
nejde náhodou o internú vec? Mohol kúpiť zrkadlo, nechať ho vymeniť a nič neúčtujete - oprava bola na náklady toho, kto škodu spôsobil.
Ak ste poškodili cudzie auto, niekto kupil zrkadlo a to sa účtovalo v inej firme, tak oni vam to mali fakturovať len vo výške ZD, lebo DPH si odpočítali. V tomto zmysle Vám nič nebolo dodané.
KEJKA
01.07.10,14:09
sofer rozbil zrkadlo a hned ho bol dat opravit...že doniesol doklad v sume 130,85 + 24,86 = 155,71 eur.....čiže ja ju mám vystaviť ako napr. Fakturujeme Vám za škodu spôsobenú pri výkone povolania v sume 130,85 eur?
Toto vyzerá tak, že ide o vášho šoféra a vaše auto. Pretože ste si DPH mohli odpočítať, šoferovi vyfakkturujete tak ako píšeš - len ZD.