dimma
01.07.10,15:02
Ahojte,

neviem, ci som moju otazku zaradila do spravnej rubriky - podielove dane sa pocitaju z dane z prijmu, tak snad ano. Vie mi niekto vysvetlit, ako sa vlastne tieto dane, ktore su prijmom obci, rozdeluju ?
Napriklad stat vyberie sumu A z dani prijmov FO a sumu B z dani prijmov PO, akym klucom sa tieto dane rozdeluju pre jednotlive obce ? Je to pomerne podla poctu prihlasenych obyvatelov alebo podla poctu zamestnanych alebo ako ? Je tam aj nejaky koeficient zohladnujuci velkost obce ?

Dakujem za odpovede.
betka
04.07.10,18:43
Tuším, že do obce plynie z dani z príjmov vo výške 70%
editasara
24.01.11,18:17
Dobrý večer, prosím Vás, všade v mestách je zaužívaná daň za psa. Je to povinná položka? Alebo má obec právo zaviesť aj inú daň, napr. daň za mačky?
wallie
25.01.11,09:09
daň za psa patrí medzi miestne dane podľa zákona č. 582/2004 o miestnych daniach a miestnom poplatku, obec si nemôže svojvoľne vymyslieť novú daň, ktorá nie je uvedená v žiadnom zákone, môže len všeobecne záväzným nariadením určovať a meniť výšku existujúcich miestnych daní.
Druhy miestnych daní sú:
a) daň z nehnuteľností
b) daň za psa
c) daň za užívanie verejného priestranstva
d) daň za ubytovanie
e) daň za výherné automaty
f daň za nevýherné hracie prístroje
g) daň za vjazd a zotrvanie mot. vozidla v historickej časti mesta
h) daň za jadrové zariadenie

daň za mačku je nezmysel, mačky sa predsa nechodia 3x denne venčiť von na vodítku na verejný priestor
editasara
25.01.11,19:57
Ďakujem, mačka bola iba ako príklad, ale tiež znečisťuje verejné priestranstvo. Chcela som vedieť, či môže obec zaviesť aj inú daň podľa potreby.
jella
26.08.11,13:50
Moja susedka, rómka v bytovke má mačku obyčajnú. Okrem nej má v bytovke ešte jedna rodina obyčajnú mačku. Mačky chodia trikrát alebo viackrát denne venčiť! Neznečistujú podľa Vás verejný priestor aj tieto mačky ? Ja mám Yorkshírského terriéra psa a to podľa mňa je nespravodlivé, že niekto si takéto dovoľuje a " podľa každého iba len psy " znečistujú verejný priestor. Okrem toho som ešte nehovorila o túlavých psoch a mačkách, ktorí taktiež znečistujú verejný priestor a za ktorých som zvedavá, kto by zbieral výkaly a oni taktiež znečistujú verejný priestor. Ja som za to, pokiaľ niekto chodí venčiť mačky na ulicu ako psov, prečo by aj oni nemali platiť dane ?? Som za spravodlivosť! Podľa mňa ak niekto takéto si dovoľuje so sociálky, že chodí venčiť denno-denne svoju mačku ma ulicu s vodítkom, prečo by nemal platiť daň za mačky ? Podľa mňa to je nespravodlivosť aj to, že " chcete väčšie dane za psov " a niekto chodí aj s mačkami verejný priestor znečisťovať! A pre nich neexistujú žiadne dane a ani poplatky! A to z akého dôvodu ? Ak niekto chodí aj na verejný priestor s mačkami, nech sa páči nech platí daň za mačku! A že pre mačky nie sú povinné očkovania proti besnote, preboha, avšak susedkina mačka je besná! Prečo tieto veci nie sú povinné ako u psov ? Avšak aj mačka vie byť besná, nielen pes! Moja susedka svoju mačku chytila z ulice a ona ju chová, niekedy nemá čo žrať a chce tu mačku, nie je ani zaočkovaná a ani neplatí daň za ňu! A ešte aj znečistuje verejný priestor!