Andy Kralik
01.07.10,16:06
Aké máte skúsenosti s používaním krovinorezov - je výrazný rozdiel medzi pružným a pevným hnacím hriadeľom?

Rozhodujem sa pred kúpou krovinorezu (zanedbaný pozemok cca. 10 árov), zásadný rozdiel medzi krovinorezmi je okrem výkonu aj typ hriadeľa. Neviem sa ale dopátrať k praktickým skúsenostiam. Pevný hriadeľ sa používa v drahších Stihl strojoch. Je až natoľko lepší?
Flinstone
01.07.10,15:07
Kupte si Stihl FS 80 alebo FS 100. kamaratovou 80-kou som kosil, to bolo radosť kosiť... Potom som si kupoval a nechal som sa zlákať iným, ktorý má vraj ten istý výkon a bol o 200 eur lacnejší... Teraz už viem, že som ušetril na nesprávnom mieste. Nespravte tú istú chybu čo ja... 10a pokosiť to nieje vykosiť okolo dvoch stromčekov, žeby to bolo jedno.
buchač
01.07.10,15:33
Aké máte skúsenosti s používaním krovinorezov - je výrazný rozdiel medzi pružným a pevným hnacím hriadeľom?

Rozhodujem sa pred kúpou krovinorezu (zanedbaný pozemok cca. 10 árov), zásadný rozdiel medzi krovinorezmi je okrem výkonu aj typ hriadeľa. Neviem sa ale dopátrať k praktickým skúsenostiam. Pevný hriadeľ sa používa v drahších Stihl strojoch. Je až natoľko lepší?

A že aký ....kua ...
Len mi nejak nejde do hlavy ten pevný hriadeľ v tom krovinoreze...jeden koniec je upevnený , ale ten druhý ...???
Lebo ...

• hriadeľ nožov uložený v guličkových ložiskách, pevné nože
• priemer kolies 180/180 mm
• nožíky zo silíciovej ocele, veľmi odolné proti opotrebeniu
• pohon nožového hriadeľa klinovým remeňom
• ideálny pre veľké trávniky a firmy

Hybné hriadele - základ
Prenášajú krútiaci moment.
Ich konštrukcia je daná použitím.
Podľa tvaru sa hybné hriadele rozdeľujú na:
- priame hladké
- tvarované
- duté
- ohybné
- kĺbové
- kľukové

...aspoň tak ma učili na škole ...;):---

Ozaj , pri kúpe krovinorezu som si dal poradiť a aj nechal presvedčiť od personálu . Ten chlapík vedel , o čom rozpráva ...
Cena sa síce posunula smerom nahor , ale ten zvuk mašiny stál minulý týždeň za to ...

Som si pripadal ako princ z tej rozprávky " O Šípkovej Ruženke " , taký bol zarastený ...
Pozemok / cca 10-12 árov / , neudržiavaný niekoľko rokov som zvládol za asi 10 hodín ...a oslobodil princeznú ...;)
Andy Kralik
01.07.10,16:05
som si dal poradiť a aj nechal presvedčiť od personálu

Však práve to. Na to som sa aj ja spoliehal, že ma personál odborne presvedčí a ja s dobrým pocitom niečo kúpim. Ale bolo to také neurčité.

Uvažoval som nad Stihlom FS87 a FS130, personal mi odporučil FS130, ktorý má vyšší výkon (1,4kW FS130 oproti 0,95 kW FS87), ale ktorý súčasne až tak nevyužijem, a hlavne má pevný hriadeľ. A keď som sa pýtal na rozdiel oproti pružnému hriadeľu, tak mi povedal len to že je lepší :):) a ešte má lepšie popruhy. Teraz zvažujem, či rozdiel 540€ voči 370€ stojí za pevný hriadeľ resp. za vyšší výkon ktorý fakt asi nebudem až tak potrebovať.

Ad Buchac) - aký si nakoniec kúpil? s akým výkonom? DAKUJEM ZA POMOC
Laco-monter
01.07.10,16:10
Kamarát má tiež krovinorez STIHL a odporúčili mu do neho používať súmerny noź , teda štvorák , nie troják .
Troják vyvoláva veĺké vibrácie, čo može sposobiť predčasné opotrebovanie hlavy krovinorezu, dokonca jej roztrhnutie.
buchač
01.07.10,16:24
Však práve to. Na to som sa aj ja spoliehal, že ma personál odborne presvedčí a ja s dobrým pocitom niečo kúpim. Ale bolo to také neurčité.

Uvažoval som nad Stihlom FS87 a FS130, personal mi odporučil FS130, ktorý má vyšší výkon (1,4kW FS130 oproti 0,95 kW FS87), ale ktorý súčasne až tak nevyužijem, a hlavne má pevný hriadeľ. A keď som sa pýtal na rozdiel oproti pružnému hriadeľu, tak mi povedal len to že je lepší :):) a ešte má lepšie popruhy. Teraz zvažujem, či rozdiel 540€ voči 370€ stojí za pevný hriadeľ resp. za vyšší výkon ktorý fakt asi nebudem až tak potrebovať.

Ad Buchac) - aký si nakoniec kúpil? s akým výkonom? DAKUJEM ZA POMOC
Krovinorez Sparta 250 T
...ešte minulý rok som investoval ...kua , ani notebook som nevyfasoval ...:(

Výrobca Oleo-Mac
Motor benzínový 2-takt
Objem motora 25,4 cm3
Výkon motoru ? 0,8 / 7500 kW / ot/min
Max. otáčky žacieho nástroja 9000 ot/min.
Strunová vyžínacia hlava ? poloautomatická
Šírka záberu 38 cm
Počet strún 2
Priemer struny 2,4 mm
Rezný kotúč ano
Priemer rezného kotúča 255 mm
Hmotnosť 6,2 kg
Objem nádrže 0,75 l
Predná rukoväť dvojitá
Výškovo nastaviteľná rukoväť ? áno
Rýchloupínacia skrutka rukoväte ? -
Vstrekovač paliva ? áno
Poloautomatický sytič ? -
Antivibračný systém ? áno
Delený hriadeľ ? -
http://www.mountfield.sk/sk/imgVyrobky/1KRV2033_1v.jpg
iv@n
01.07.10,19:41
ja mám Husqvarna 335RXa som spokojný, kosím s ňou už tri roky, predtým som mal MTD s rozkladacím hriadelom a bola to katastrofa. nielen že sa mi s ním nikdy nepodarilo do konca vykosiť cca 2000m2 záhradu, ale komfort práce s ním, to bolo peklo. vibrácie, štartovanie, spotreba, smrad, všetko humus oproti normálnej značke.
sarasara
01.07.10,20:17
Máme Stihl desať rokov, kosím 2000 m2. Pokosím to dva krát do roka. Za tých desať rokov som jej dala dva krát nastaviť otáčky, doma bez prístrojka sa to nedá. No a nejaké sviečky sa menili. Ten Stihl FS 87 ti stačí.
Mám však zvyk, že po minutí nádržky, pred doliatím benzínu ju nechám chvíľku vychladnúť.
viktorviktor
03.07.10,13:18
rozdiel medzi pružným a pevným hnacím hriadeľom?
no ten pružný by mal byť niečo ako ako struna, takže sa môže ohnúť (koniec žacej hlavy je sklonený) a je náchylnejší na zničenie, (skús otáčať strunu okolo vlastnej osy) a pevný je rovný takže znesie väčšie zaťaženie, a proti skrúteniu okolo vlastnej osy je odolnejší a skôr povolí ložisko keď ti zastaví kotúč
220870
03.07.10,16:26
Ja mám Stihl FS 55.kosím s tým cca 3000 m2 asi 5 krát do roka.Síce mašnka funguje tak ako sa patrí, ale je trochu slabá už nestíha výkonom.Na takú plochu by bolo treba silnejšiu.