majkabš
02.07.10,08:18
Ahojte, potrebovala by som súrne poradiť...
Slovenská firma - platiteľ DPH vykonal pre českú firmu - platiteľ DPH práce stavebnými strojmi na stavbe v Českej republike, konkrétne: nákladné autá Tatry vozili z jedného miesta na druhé zeminu a pod. - autá neopustili areál stavby. Dobre uvažujem, že práce budem faktúrovať oslobodené od DPH a použijem §16 ods 1?
majkabš
02.07.10,06:35
Nikto neporadí?
Jana Acsová
02.07.10,08:31
Dobre uvažujem, že práce budem faktúrovať oslobodené od DPH a použijem §16 ods 1?Uvažujete dobre, ale nesprávne píšete. Aplikuje sa § 16/1 ale to nie je oslobodenie. Oslobodenie je obsiahnuté v §§ 28-48a. Vami uvádzaný § rieši miesto dodania služby. Preto je prípadná fakturácia bez DPH (keď sa aplikuje prenos daňovej povinnosti). Nie z dôvodu oslobodenia, ale z dôvodu, že sa nejedná o zdaniteľný obchod podľa slovenského zákona.


Ahojte, potrebovala by som súrne poradiť...
Slovenská firma - platiteľ DPH vykonal pre českú firmu - platiteľ DPH práce stavebnými strojmi na stavbe v Českej republike, konkrétne: nákladné autá Tatry vozili z jedného miesta na druhé zeminu a pod. - autá neopustili areál stavby. Keď ste určili, že je miesto dodania ČR (§ 16/1), znamená to, že sa na Vás vzťahuje český zákon. Ste povinní si zistiť, či Vám v ČR vzniká povinnosť registrácie, alebo nie. Následne fakturujete podľa podmienok českej právnej úpravy.
Jana Acsová
02.07.10,08:33
majkabš
05.07.10,11:38
pozerala som český zákon, ale nič som nenašla... v ktorej časti by to mohlo byť?...
martinez
05.07.10,14:16
pozerala som český zákon, ale nič som nenašla... v ktorej časti by to mohlo byť?...
registrovať sa nemusíte, ak objednávateľ služby je registrovaný pre DPH v českej republike... v takom prípade môžete preniesť daňovú povinnosť na príjemcu služby... v čr by mala platiť obdoba nášho §5,1,b
KEJKA
05.07.10,14:22
no netvrdila by som to tak jednoznačne, zadávateľka sama zaradila svoje služby pod §16/1. Tebou citovaný § 5 o tom práve pojednáva - pripúšťa povinnosť registrácie a po druhé, písmenko b nesedí na zadanie otázky.
martinez
05.07.10,14:32
no netvrdila by som to tak jednoznačne, zadávateľka sama zaradila svoje služby pod §16/1. Tebou citovaný § 5 o tom práve pojednáva - pripúšťa povinnosť registrácie a po druhé, písmenko b nesedí na zadanie otázky.

no praveze sedi...§5,1,b sa odvolava na sluzby podla §69,2-4... v §69,2 sa spomina sluzba podla §16,1... ak plati v CR nieco obdobne ako u nas a prijemca sluzby je identifikovany pre cesku DPH, registrovat sa nemusi...
KEJKA
05.07.10,14:50
a čo tá časť §69, ods.2 za bodkočiarkou?..........
zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.
martinez
05.07.10,15:22
no ved to potvrdzuje moje slova... vies aky je rozdiel medzi platitelom a osobou identifikovanou pre DPH ?

platitel je osoba registrovana iba v Slovenkej republike !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ak ma osoba pridelene IC DPH z ineho clenskeho statu, nie je pre ucely nasho zakona platitelom !!!!!!! ale je osobou identifikovanou pre DPH !!!

zakladna terminologia...

mimochodom, navrhovana novela od 1.1.2011 vypusta tieto slova za bodkociarkou v §69,2.. tzn. k prenosu danovej povinnosti pri tychto sluzbach bude dochadzat vzdy !!!
majkabš
05.07.10,16:20
takže určite mi nevyplýva povinnosť registrovať sa v ČR? a veeľmi pekne ďakujem za odpovede :)
majkabš
05.07.10,17:28
Hľadala som v českom zákone o DPH a myslíte, že podľa týchto §
sa nemusím registrovať, že odberateľ môže realizovať samozdanenie?
§ 10 Místo plnění při poskytnutí služby vztahující se k nemovitosti

Místem plnění při poskytnutí služby vztahující se k nemovitosti, včetně služby znalce, odhadce a realitní kanceláře, služby ubytovací, udělení práv na užívání nemovitosti a služby při přípravě a koordinaci stavebních prací, jako jsou zejména služby architekta a stavebního dozoru, je místo, kde se nemovitost nachází.

§ 108 Osoby povinné přiznat a zaplatit daň
(1) Přiznat a zaplatit daň správci daně jsou povinni

c) plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterým je poskytována služba s místem plnění v tuzemsku podle § 10 až 10d a § 10j, dodáváno zboží s montáží nebo instalací s místem plnění v tuzemsku podle § 7 odst. 3 nebo dodáván plyn nebo elektřina s místem plnění v tuzemsku podle § 7a odst. 1 nebo 3, osobou povinnou k dani neusazenou v tuzemsku, plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterým je dodáváno zboží nebo poskytována služba podle § 15 odst. 2 a 3,
Jana Acsová
06.07.10,06:48
Hľadajte § týkajúci sa dodávok s miestom dodania v ČR vykonaných zahraničnou osobu. Miesto dodania je jasné. Odporúčam Vám zistiť povinnosti zahraničnej osoby v ČR pri tomto druhu služieb. Skonzultujte to s českou stranou (odberateľ, český daňový poradca). Porada nedáva záruky. Zodpovednosť je na Vás, resp. dodávateľovi. Osobne sa nestotožňujem so všetkým uvedeným v tejto téme. Preto úvodný príspevok odporúča na český zákon.
majkabš
06.07.10,11:51
Ešte som hľadala a aj v Poradcovi (kde je uvedený komentár k DPH) som našla: Slovenský podnikateľ by sa mal registrovať v Českej republike, kde má dodanie služby, príp. môže preniesť daňovú povinnosť na prijímateľa služby ( túto možnosť má podnikateľ podľa českého zákona o DPH)