fitbella
02.07.10,07:39
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu ohľadom nároku na daňový bonus. Ide o zamestnanca, ktorého dcéra ukončila školu (maturovala) a momentálne je prihlásená na úrade práce. Je nezamestnaná a nepoberá žiadne dávky. Chcela by som som sa spýtať, či má zamestnanec nárok na vyplatenie daňového bonusu za mesiace júl a august, teda ak sa dovtedy jeho dcéra nezamestná. Ďakujem za pomoc.
janaGT
02.07.10,05:41
u maturanta sa vypláca DB do konca augusta za predpokladu, že sa nezaevidoval na ÚP a nezamestnal
Xanti
02.07.10,05:42
Nie nemá nárok na DB , nakoľko jeho dieťa je evidované na UP.
Otázka znie, čo si to dieťa myslelo, že získa zaevidovaním sa tam.
janaGT
02.07.10,05:42
Tamila
02.07.10,06:51
A ešte príde aj o prídavok na dieťa. Keby sa nezaevidovala, má bonus aj prídavok do konca prázdnin.
veronikasad
02.07.10,06:55
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu ohľadom nároku na daňový bonus. Ide o zamestnanca, ktorého dcéra ukončila školu (maturovala) a momentálne je prihlásená na úrade práce. Je nezamestnaná a nepoberá žiadne dávky. Chcela by som som sa spýtať, či má zamestnanec nárok na vyplatenie daňového bonusu za mesiace júl a august, teda ak sa dovtedy jeho dcéra nezamestná. Ďakujem za pomoc.
Naozaj je evidovaná na UP ? UP to cez prázdniny robiť nechcú ...
Daniela12345
06.07.10,17:54
Pri uplatnení DB musí zamestnanec doložiť rodný list-stačí jeho kópia? Ďakujem za odpovede.
drobeceva
06.07.10,18:08
Pri uplatnení DB musí zamestnanec doložiť rodný list-stačí jeho kópia? Ďakujem za odpovede.
-stačí kópia, ktorú si overíš s originálom - a to aj tam poznačíš, že je overené a podpíšeš
-ak dieťa skončilo základnú dochádzku, doloží z-c aj potvrdenie o návšteve školy
Daniela12345
06.07.10,18:17
Máme zamestnancov, ktorí na firmu neprídu.Komunikujeme s nimi listom alebo telefonicky. Kópie RL a potvrdenia o návšteve školy- originály posielajú poštou. Takže RL nemáme overené s originálom. Bola som na jednom školení, kde lektorka hovorila, že stačí kópia.
Lucinka23
13.07.10,08:33
Dobrý deň, chcela by som radu v nasledovnom:

Zamestnankyňa v riadnom PP je od 3.6. PN (rizikové tehotenstvo), predpokladáme že bude na PN až do októbra kedy nastúpi na materskú dovolenku. Uplatňovala si DB na jedno dieťa, tento jej bol vyplatený za mesiace 1-5, v júni už nie. Jej hrubý príjem doteraz je 2856,81. Mňa by zaujímalo ako ďalej s daňovým bonusom.

Navrhla som jej, aby si ho dal manžel na seba (je SZČO) t.z. uplatnil si ho za druhý polrok v daňovom priznaní. Aká je tam hranica minimálnych príjmov?

Alebo mi viete poradiť lepšie riešenie? Takýto prípad som ešte nemala.

Ďakujem.
Ivenka
13.07.10,08:36
Tak isto jej môžeš doplatiť aj ty v ročnom vyučtovaní veď predsa bude v pracovnom pomere. Na SZČO by som to nedávala lebo to je také klamlivé. Čo ak vyjde SZČO platiť daň za rok 2010, započíta si to s daňovým bonusom a vlastne ho nikdy neuvidí .
Lucinka23
13.07.10,08:39
ďakujem za rýchlu reakciu. A môže si ho ona uplatniť aj za mesiace 10-12/2010, keď už bude na materskej dovolenke?
Tweety
13.07.10,08:41
ďakujem za rýchlu reakciu. A môže si ho ona uplatniť aj za mesiace 10-12/2010, keď už bude na materskej dovolenke?
Áno, uplatní si ho v RZD, alebo v DP.
veronikasad
13.07.10,09:21
Dobrý deň, chcela by som radu v nasledovnom:

Zamestnankyňa v riadnom PP je od 3.6. PN (rizikové tehotenstvo), predpokladáme že bude na PN až do októbra kedy nastúpi na materskú dovolenku. Uplatňovala si DB na jedno dieťa, tento jej bol vyplatený za mesiace 1-5, v júni už nie. Jej hrubý príjem doteraz je 2856,81. Mňa by zaujímalo ako ďalej s daňovým bonusom.

Navrhla som jej, aby si ho dal manžel na seba (je SZČO) t.z. uplatnil si ho za druhý polrok v daňovom priznaní. Aká je tam hranica minimálnych príjmov?

Alebo mi viete poradiť lepšie riešenie? Takýto prípad som ešte nemala.

Ďakujem.
Podmienkou pre priznanie DB u živnostníka je príjem=tržby min. vo výške 6-násobku min. mzdy a kladný základ dane (nesmie byť v strate). Menšie riziko je ak si uplatni doplatenie DB cez RZD zamestnankyňa priamo u vás. Podmienku splňa.
timejka200
13.07.10,12:58
má zamestnankyna na DB ak jej dcéra má 25 rokov ale este studuje denne na VŠ? čo od nej potrebujem vypýtať aby som je j mohla uplatniť DB?
veronikasad
13.07.10,13:02
má zamestnankyna na DB ak jej dcéra má 25 rokov ale este studuje denne na VŠ? čo od nej potrebujem vypýtať aby som je j mohla uplatniť DB?
V zmysle § 3 odst. 1 Zákona o Prídavku na dieťa sa za nezaopatrené dieťa považuje dieťa najdlhšie do 25. roku veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom ...

DB jej naposledy vyplatíš v mesiaci, v ktorom dieťa dovrši vek 25 rokov.
timejka200
13.07.10,13:06
čize ked táto pani nastupila 01.06.2010 už jej môzem spätne uplatniť DB? a aké doklady od nej potrebujem?
veronikasad
13.07.10,13:12
čize ked táto pani nastupila 01.06.2010 už jej môzem spätne uplatniť DB? a aké doklady od nej potrebujem?
kedy mala dcéra zamestnankyne 25 rokov ?
timejka200
13.07.10,13:38
este len v oktobri bude mat ..neviem lebo ta pani len teraz nastupila este mi nedala ziadne doklady ze dcera studuje len mi v ravela!!
veronikasad
13.07.10,14:57
este len v oktobri bude mat ..neviem lebo ta pani len teraz nastupila este mi nedala ziadne doklady ze dcera studuje len mi v ravela!!
Musí ti predložiť potvrdenie o návšteve školy za akad.rok 2009/2010 a po zápise aj na rok 2010/2011 + rodný list dieťaťa a vo vyhlásení k zdaňovaniu príjmov si uplatniť daňový bonus.

Ak nebola do 1.6.nikde zamestnaná a jej ročný príjem dosiahne aspoň 6-násobok min. mzdy, v ročnom zúčtovaní dane môže požiadať o doplatenie DB za obdobie 01-05/10.
timejka200
14.07.10,12:25
dakujem , čiže pýtať od nej potvrdenie o návšteve školy za rok 2009/2010 + potvrdenie 2010/11 a ked mi donesie to potvrdenie mlen vtedy jej môzem uplatniť DB? napr ak ho donesie v septembri tak danovy bonus dostane len od septembra a za zvyšne mesiac si uplatni v ročnom zúčtovaní dane?
ivka70
14.07.10,12:28
dakujem , čiže pýtať od nej potvrdenie o návšteve školy za rok 2009/2010 + potvrdenie 2010/11 a ked mi donesie to potvrdenie mlen vtedy jej môzem uplatniť DB? napr ak ho donesie v septembri tak danovy bonus dostane len od septembra a za zvyšne mesiac si uplatni v ročnom zúčtovaní dane?

To zavisi od toho ako to urobi mzdarka.
to, co popisujes, sa robi standardne, ale citala som vyjadrenie DU, ze je mozne uplatnit v jednom mesiaci DB aj za 3 predchadzajuce napr.
sybila3
26.07.10,09:35
má zamestnanec nárok na DB aj keď marodoval pol mesiaca? dík
Timka1
26.07.10,09:42
má zamestnanec nárok na DB aj keď marodoval pol mesiaca? dík

zamestnanec má nárok na daňový bonus, ak jeho príjem v daný mesiac dosiahol min. polovicu minimálnej mzdy

§ 33
Daňový bonus

(7) Ak daňovník v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy len v niektorých kalendárnych mesiacoch a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal v týchto kalendárnych mesiacoch daňový bonus, nestráca nárok na už priznaný daňový bonus.
veronikasad
26.07.10,10:27
má zamestnanec nárok na DB aj keď marodoval pol mesiaca? dík
Akú mal hrubú mzdu (bez náhrady príjmu počas DPN) ?
silvia
10.08.10,06:24
Prosím Vás, keď zamestnanec nenahlásil, že jeho dcéra na ktorú poberá daňový bonus ukončila VŠ ešte v máji, v mzde za jún dostal daňový bonus, ako teraz postupovať? Stačí to vysporiadať až v daňovom priznaní za rok 2010?
Ďakujem!
ivka70
10.08.10,06:59
Prosím Vás, keď zamestnanec nenahlásil, že jeho dcéra na ktorú poberá daňový bonus ukončila VŠ ešte v máji, v mzde za jún dostal daňový bonus, ako teraz postupovať? Stačí to vysporiadať až v daňovom priznaní za rok 2010?
Ďakujem!

Ano staci.
Ale tym ,ze si zamestnanec nesplnil nahlasovaciu povinost (otazka je, ci na potvrdeni o navsteve skoly, ktore priniesol v septembri, nebol definovany termin statnej skusky) ma povinnost si danove priznanie podat (alebo rocne zuctovanie dane u zamestnavatela, ak ma prijmy len zo zavislej cinnosti).
silvia
10.08.10,10:24
ďakujem vam za rady!
(na potvrdeni nebol datum zaverecnych statnic)
popoka34
18.08.10,06:39
u maturanta sa vypláca DB do konca augusta za predpokladu, že sa nezaevidoval na ÚP a nezamestnal

Príjemný deň, od zamestnanca si treba vypýtať aj nejaké potvrdenie od UP, že jeho dieťa je už tam zaevidované?...Ako zistím, že dieťa sa už nezaevidovalo cez prádzniny? Zamestnanec môže svojho zamestnávateľa aj oklamať, že dieťa počas prázdnin nemá zaevidované na UP, len aby mohol poberať DB, no v skutočnosti zaevidované už je.
Nutricia
18.08.10,08:20
Príjemný deň, od zamestnanca si treba vypýtať aj nejaké potvrdenie od UP, že jeho dieťa je už tam zaevidované?...Ako zistím, že dieťa sa už nezaevidovalo cez prádzniny? Zamestnanec môže svojho zamestnávateľa aj oklamať, že dieťa počas prázdnin nemá zaevidované na UP, len aby mohol poberať DB, no v skutočnosti zaevidované už je.
oznamovacia povinnosť je na zamestnancovi.pokiaľ ti oznámi, že je zaevidované na UP bolo by dobré aby doniesol aj rozhodnutie kvôli dátumom, ak ti neoznámi je to na ňom.
Tamila
18.08.10,18:22
Ja vždy na konci augusta alebo začiatkom septembra pýtam priniesť potvrdenie z úradu práce, že nebol evidovaný a prehlásenie, že nebol zamestnaný. Mimochodom - mňa pýtali v júni uz ÚPSVaR dokladovať k prídavku, že syn nebude zamestnaný. Určite ma budú pýtať aj v septembri to potvrdenie z ÚP.
veronikasad
18.08.10,20:03
Vypláca váš ÚP PnD počas prázdnin (po skončení stredoškolského štúdia) ? Niektoré ÚP v júni výplatu pozastavia a doplatia až v septembri - za základe predloženého potvrdenia.
Tamila
19.08.10,06:20
Keď som doložila na ich vyzvanie v júni prehlásenie, že sa nezamestná a že sa nezaeviduje na ÚP, vyplácajú mi prídavok.
gzihlavnikova
23.09.10,09:58
a stačí aj na potvrdenie o návšteve školy napísať, že "overené s originálom"? Originál by si potom poslal na prídavky na deti.
25252
23.09.10,10:34
prosim aj ja o radu
má zamestnanec nárok na DB ak jeho dieťa opakuje 3. ročník na VŠ? Štandardná dlžka na Bc. je 3 roky nie?
Anja111
23.09.10,11:08
prosim aj ja o radu
má zamestnanec nárok na DB ak jeho dieťa opakuje 3. ročník na VŠ? Štandardná dlžka na Bc. je 3 roky nie?
Nie, v tomto školskom roku nemá nárok na DB.
25252
24.09.10,04:14
A ešte máme jedného zamestnanca, ktorý má syna a ten študoval na VŠ 1. ročník na poľnohospodárskej škole, nechal túto školu a išiel do ďalšej VŠ do 1. ročníka. Potom aj 2.ročník dokončil na tejto škole.
Teraz mám potvrdenie o návšteve školy z tejto vysokej školy, ale znova na 1. ročník. Vraj prestúpil na iný smer. Má nárok na DB?
Štandardná dlžka na tejto škole je 3 roky. Ale keď on študuje už 4 roky? ( 1.rok na inej VŠ)
milanr
29.09.10,07:26
Ja vždy na konci augusta alebo začiatkom septembra pýtam priniesť potvrdenie z úradu práce, že nebol evidovaný a prehlásenie, že nebol zamestnaný. Mimochodom - mňa pýtali v júni uz ÚPSVaR dokladovať k prídavku, že syn nebude zamestnaný. Určite ma budú pýtať aj v septembri to potvrdenie z ÚP.
Chcem si len overiť, či má zamestnávateľ povinnosť vyžadovať takéto potvrdenie z ÚPSVaR a prehlásenie zamestnanca, alebo stačí ak do Vyhlásenia zamestnanec svojím podpisom poznamená zmenu, že DB si uplatňuje len do 31.8.2010 a potom je už zodpovednosť na ňom, či jeho dieťa ne/bolo zaevidované na ÚP. Ja zamestnancom, ktorí mi do konca septembra nepredložia nové potvrdenia o návšteve školy dávam iba podpísať Vyhlásenie a od septembra im zastavím vyplácanie DB.
mzdarka renca
29.09.10,07:43
Chcem si len overiť, či má zamestnávateľ povinnosť vyžadovať takéto potvrdenie z ÚPSVaR a prehlásenie zamestnanca, alebo stačí ak do Vyhlásenia zamestnanec svojím podpisom poznamená zmenu, že DB si uplatňuje len do 31.8.2010 a potom je už zodpovednosť na ňom, či jeho dieťa ne/bolo zaevidované na ÚP. Ja zamestnancom, ktorí mi do konca septembra nepredložia nové potvrdenia o návšteve školy dávam iba podpísať Vyhlásenie a od septembra im zastavím vyplácanie DB.
správne;)
milanr
29.09.10,08:42
správne;)
Predpokladám, že správne bolo myslené to, že dávaš tiež iba podpísať zamestnancovi Vyhlásenie, ak nepredloží do konca septembra nové potvrdenie o návšteve školy a nevyžaduješ už žiadne ďalšie potvrdenia a prehlásenia.:rolleyes:
mzdarka renca
29.09.10,08:52
Predpokladám, že správne bolo myslené to, že dávaš tiež iba podpísať zamestnancovi Vyhlásenie, ak nepredloží do konca septembra nové potvrdenie o návšteve školy a nevyžaduješ už žiadne ďalšie potvrdenia a prehlásenia.:rolleyes:

áno, tak som to myslela, veď nie sme policajti, ani nič podobné, aby sme pátrali či je, alebo nie je dieťa zamestnanca na úrade práce, alebo či je zamestnaný. povinnosť zamestnanca je, aby túto skutočnosť včas oznámil zamestnávateľovi v tej kolónke, ktorú si vyššie spomínala a samozrejme, že ak nepredloží potvrdenie o návšteve školy do konca septembra, DB mu za 09/2010 nevyplatím. Ak ho predloží neskôr, tak mu začnem vyplácať DB a za 09/2010 sa mu vyplatí pri RZD.
Jokolka
29.09.10,16:14
Prosim neaku dobru dusu aby mi poradila>

Som SZCO a manzel je nezamestnany. Kedze mi hrozi ze za rok 2010
vykazem stratu, chcem sa poistit aby som neprisla este aj o danovy bonus na dieta. Mozem manzela zamestnat od 01.10. aku formu by ste mi poradili?
Ak by som ho dala na dohodu o pracovnej cinnosti na 2 hodinny denne za 160Eur na mesiac splnil by podmienku na danovy bonus?
Ako budu vediet pri DP ak bude mat prijem 3x160 = 480 , ze ide o skrateny uvazok a ze pri normalnom pracovnom case teda 8 hodin by to bolo 8x160/2x3 = 1920?

dakujem za radu
veronikasad
29.09.10,16:21
Prosim neaku dobru dusu aby mi poradila>

Som SZCO a manzel je nezamestnany. Kedze mi hrozi ze za rok 2010
vykazem stratu, chcem sa poistit aby som neprisla este aj o danovy bonus na dieta. Mozem manzela zamestnat od 01.10. aku formu by ste mi poradili?
Ak by som ho dala na dohodu o pracovnej cinnosti na 2 hodinny denne za 160Eur na mesiac splnil by podmienku na danovy bonus?
Ako budu vediet pri DP ak bude mat prijem 3x160 = 480 , ze ide o skrateny uvazok a ze pri normalnom pracovnom case teda 8 hodin by to bolo 8x160/2x3 = 1920?

dakujem za radu
Podmienkou nároku na daňový bonus u zamestnanca je o.i. mzda vo výške 1/2 min. mzdy. V tvojom prípade mu vznikne nárok len za mesiace 10-12/10. Ak by si chcel v RZD žiadať o doplatenie za celý rok 2010, musel by za 3 mesiace dosiahnuť mzdu vo výške 6-násobku min.mzdy.
Jokolka
29.09.10,17:02
dobre to chapem? teda ak by mal skrateny za 12 mesiacov tak by mal plny narok aj ked nedosiahol 6nasobok min. mzdy, ale kedze to chcem len za 3 mesiace tak bud vezmem tie 3, alebo mu dam mesacne minimalne 2nasobok min. mzdy? Nedam potom viac na odvody ako dostanem na bonuse? :D

v kazdom pripade dakujem za rychlu odpoved veronikasad