Janna
28.10.05,06:29
Prosím o radu:

Všetci sme platci DPH, každí zaregistrovaní vo svojej krajine.
Zrejme ide o trojstranný obchod. Naša firma nakupuje výrobky z ČR, ktoré nám zasiela firma z Nemecka. Faktúra nám príde z ČR, na ktorej je aj uvedené trojstranný obchod. Dopravu neplatíme.
Účto robím v ALFE, mám tekéto faktúry evidovať v záväzkoch ako "fa EU-2.odberateľ 3S"?
Má byť na fakúre z ČR uvedené aj napr. že tovar odišiel k nám z Nemecka? Pýtam sa preto, že niekedy nám tovar príde priamo z ČR, inokedy zase z Nemecka (podľa toho čo majú v ČR na sklade a ako rýchlo to my potrebujeme), ku mne sa však často nedostanú papiere, odkiaľ tovar v skutočnosti prišiel. Priznám sa, že som si nevšimla aj formulku trojstranný obchod na faktúre a tak som to dávala ako dodanie tovaru z EÚ (od 1.5.2004 - do teraz). Je to veľká chyba? Treba to nejako opraviť? Na DPH sa to nijak neprejaví, len to malo byť ináč uvádzané v daňovom priznaní. Čo s tým?

A ešte jeden problém:
Nakupujeme tovar z Rakúska, ide o dodanie tovaru z EÚ. Tento tovar predávame v SR. Niekedy, aby tovar zbytočne neblúdil po Slovenku (k nám, od nás ďalej...) firma z Rakúska priamo zašle tovar nášmu zákazníkovi v SR s tým, že Rakúska firma to faktúruje našej firme a my následne na základe potvrdeného dodacieho listu faktúrujeme nášmu zákazníkovi na Slovensku. Je to v poriadku?

Ďakujem veľmi pekne za každú radu.
jana
jamajka
28.10.05,05:56
Ten druhý prípad máš v poriadku, nakoľko odberateľ ktorému tovar faktúruješ je tiež v SR.

Čo sa týka toho trojstranného obchodu, máš vlastne od 1.5.2004 doteraz nesprávne podané daňové priznania, s tým, že daň sa ti nezmení, ani ak podáš dodatočné, iba máš nesprávne vyplnené riadky. Ak tých nesprávnych daňových priznaní nie je veľa (napr. každý mesiac), podala by som dodatočné. Musela by si však fakt vedieť, presne ktorý tovar k Vám prišiel priamo z Nemecka. Pokiaľ máš na faktúre spolu pomiešaný aj ten čo prišiel z Nemecka + ten čo prišiel z ČR, tak ti nezávidím. Inak ak sa jedná o trojstranný obchod, mala by byť na tento tovar faktúra zvlášť aj s čarovnou formulkou, že sa jedná o trojstranný obchod. Ak dáš dodatočné daňové priznania, potom pozor, treba opraviť aj súhrnné výkazy k príslušnému štvrťroku.
Janna
28.10.05,06:56
Ďakujem za odpoveď.
My súhrnný výkaz nepodávame, lebo vystupujeme ako 2.odberateľ, aspoň dúfam:)