EkoMax
02.07.10,07:57
potrebovala by som poradiť. Majiteľka reštaurácie má dcéru, ktorá jej občas vypomáha. Dcéra má postihnuté dieťa, a ak by sa zamestnala, príde o opatrovateľský príspevok. Je možné, aby dcéra matke pomáhala bez pracovnoprávneho vzťahu. Odmenu za prácu nepoberá. Len nevie, či pri kontrole Inšpektorátu práce a Slovenskej obchodnej inšpekcie nebude mať problémy, dcéra má zdravotný preukaz.
Neviem na ktorú inštitúciu sa obrátiť aby mi poradili, lebo na inšpektoráte mi povedali, že ak má dieťa viac ako 25 rokov, musí tam byť pracovnoprávny vzťah.
Ak však dcéra matke pomôže len raz - dva krát do mesiaca a práve vtedy príde kontrola, kôli tým pár hodinám príde o dávky, nevieme ako to riešiť.
veronikasad
02.07.10,06:00
potrebovala by som poradiť. Majiteľka reštaurácie má dcéru, ktorá jej občas vypomáha. Dcéra má postihnuté dieťa, a ak by sa zamestnala, príde o opatrovateľský príspevok. Je možné, aby dcéra matke pomáhala bez pracovnoprávneho vzťahu. Odmenu za prácu nepoberá. Len nevie, či pri kontrole Inšpektorátu práce a Slovenskej obchodnej inšpekcie nebude mať problémy, dcéra má zdravotný preukaz.
Neviem na ktorú inštitúciu sa obrátiť aby mi poradili, lebo na inšpektoráte mi povedali, že ak má dieťa viac ako 25 rokov, musí tam byť pracovnoprávny vzťah.
Ak však dcéra matke pomôže len raz - dva krát do mesiaca a práve vtedy príde kontrola, kôli tým pár hodinám príde o dávky, nevieme ako to riešiť.
Je dcéra majitelky dôchodkovo poistená ?
EkoMax
02.07.10,10:49
zrejme nie, lebo je doma s postihnutým dieťaťom,
Tweety
02.07.10,11:00
zrejme nie, lebo je doma s postihnutým dieťaťom,
Ak nie je poistená, išlo by o nelegálnu prácu.
veronikasad
02.07.10,11:13
zrejme nie, lebo je doma s postihnutým dieťaťom,
to by som s istotou netvrdila

http://www.socpoist.sk/aktuality-poberate-prispevok-za-opatrovanie-/11195c
Andyke
02.07.10,11:14
Ale nepríde o opatrovateľský príspevok, môže aj pracovať.

V zmysle zákona sa môže peňažný príspevok na opatrovanie poskytnúť aj vtedy, ak fyzická osoba, ktorá opatruje osobu s ŤZP vykonáva zamestnanie a jej mesačný príjem z tohto zamestnania nie je vyšší ako dvojnásobok ŽM pre jednu plnoletú osobu a vykonávanie zamestnania nesmie byť v rozpore s účelom a rozsahom opatrovania fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (v praxi to môže byť cca 2 - 3 hod. úväzok). Bližšie sa však musíte informovať na príslušnom ÚPSvaR, kde Vám príspevok priznali.

Zdroj: http://www.sck-senica.sk/?q=node/9&page=12
EkoMax
02.07.10,11:59
predpokladám že je vedená ako osoba ktorá sa stará o postihnuté dieťa, teda za ňu platí poistenie štát