ajuska
02.07.10,09:14
Dobry den, moja sestra ma 2 problemy v praci, ja jej zial neviem poradit a tak sa obraciam na vas.

1. problem
Je to predajna, kde robia 2 smeny. Kolegyna z druhej smeny, ktora stale PNkuje mala autonehodu, lezi v nemocnici a ma dolamane rebra, co je podla nej minimalna doba liecenia 3 az viac mesiacov. Nema kto za nu robit a zacinaju dovolenky. Moja sestra odmietla tahat dvanastky vkuse a rovnako aj baby z jej smeny. Navrhli zamestnavatelovi nech vezme brigadnicku na dohodu o hmotnej zodpovednosti, kym sa kolegyna, ktora mala autonehodu vrati z PN. Riaditelka obchodu povedala nie a nech situaciu vyriesi veduca predajne, s ktorou je problem komunikovat. Ta si vsak odisla na dovolenku (vopred nenahlasenu!!!!) den po tom ako nam nahlasila matka kolegyne co mala tu autonehodu ze bude PN.A mojej sestre ako jedinej nariadila 7 dvanastok po sebe!!! Ma pravo sa sestra nejako branit a odmientut to, alebo musi toto rozhodnutie jej veducej respektovat a pracovat 7 dni za sebou 12 hodin??? prosim poradte. Vopred dakujem.

2. problem

Stala sa nejaka vec, ktoru zistila uctovnicka teraz a ta vec je z pred dvoch mesiacov. Proste je to nejaka chyba pocitaca, lenze zrovna bola na nom prihlasena moja sestra, no ona tvrdi, ze o ona nebola, a ak ano musel zas blbnut pocitac. Na opakovane blbnutie pocitaca upozornovala vedenie viac krat mailom, na co vsak nereagovali ani raz. A teraz ked nastal ten problem, chcu jej to strhnut z vyplaty aj s odmenami. Ona si je ale ista, ze tu chybu nespravila, ale nema to ako dokazat, mozu jej teda nieco take strhnut z vyplaty, pokial nema v zmluve nic take podpisane?

Za vsetky rady a odporucania velmi pekne dakujem.
veronikasad
02.07.10,07:22
Citujem zo Zákonníka práce :


(5) Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.

(6) Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.

(7) V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín.

--------
Popíš bližšie "nejakú vec". Zrážku zo mzdy môže zamestnávatel urobiť len so súhlasom zamestnanca. Odmena je nenarokovatelná zložka zo mzdy, tú nemusí dostať.
Laco-monter
02.07.10,07:31
Moje riešenie :

Nech potiahne 7x 12 hodín , NEUBUDNE z nej , určite to vydrží .
Takto získa povesť "makača" , ktorá jej neskor pri vyjednavaniach so zamestnavateľom veľmi pomože.

Za svoj nadvýkon , može žiadať nejakú kompenzáciu /nemusí to byť len finančná/

Ak neuspeje pri jednaniach , je správny čas dať takému zamestnavateľovi výpoveď.

Plne by si to od menovanej zaslúžil.

Čo sa týka manipulácie s počítačom, táto téma patrí medzi primitívne žabo-myšie spory na pracovisku.
willma
02.07.10,07:46
Takto získa povesť "makača" , ktorá jej neskor pri vyjednavaniach so zamestnavateľom veľmi pomože.

Keď bude držať hubu a makať, zamestnávateľ to vôbec neocení, ale naloží jej ešte viac.
ajuska
02.07.10,09:57
ten druhy problem sa tyka terminalu. Stalo sa, ze zakaznik platil cez terminal, ked to cez terminal "preslo" pokladna pustila blok. No po dvoch mesiacoch uctovnicka tvrdi, ze blok existuje, no terminal platbu nezaznamenal a tym padom zakaznik vlastne nezaplatil. Lenze ak to nepusti terminal, pokladna nepusti blok, takze je viac ako jasne, ze nastala chyba v komunikacii PC - terminal, no a celu tu ciastku, ktoru mal zakaznik zaplatit chcu stiahnut sestre, hoci ona tu transakciu nerobila, iba bola pod PC prihlasena. Ma podpisanu hmotnu zodpovednost, ale moze jej dat taketo nieco k nahrade v plnej vyske, ked naozaj predom niekolko krat upozornovala na problemy s PC a terminalom?
ajuska
02.07.10,09:58
no a s tym makanim, tiez suhlasim, ze cim viac ukaze, ze robit bude, tym viac to tento konkretny zamestnavatel zneuzije. Teda povie si, aha ako maka aj za to malo co jej platim, tak preco jej za to malo nenalozit este viac? Je to smutne, ale je to bohuzial tak.
Llívia
02.07.10,11:42
Dobry den, moja sestra ma 2 problemy v praci, ja jej zial neviem poradit a tak sa obraciam na vas.

1. problem
Je to predajna, kde robia 2 smeny. Kolegyna z druhej smeny, ktora stale PNkuje mala autonehodu, lezi v nemocnici a ma dolamane rebra, co je podla nej minimalna doba liecenia 3 az viac mesiacov. Nema kto za nu robit a zacinaju dovolenky. Moja sestra odmietla tahat dvanastky vkuse a rovnako aj baby z jej smeny. Navrhli zamestnavatelovi nech vezme brigadnicku na dohodu o hmotnej zodpovednosti, kym sa kolegyna, ktora mala autonehodu vrati z PN. Riaditelka obchodu povedala nie a nech situaciu vyriesi veduca predajne, s ktorou je problem komunikovat. Ta si vsak odisla na dovolenku (vopred nenahlasenu!!!!) den po tom ako nam nahlasila matka kolegyne co mala tu autonehodu ze bude PN.A mojej sestre ako jedinej nariadila 7 dvanastok po sebe!!! Ma pravo sa sestra nejako branit a odmientut to, alebo musi toto rozhodnutie jej veducej respektovat a pracovat 7 dni za sebou 12 hodin??? prosim poradte. Vopred dakujem.

Pri takto určenom pracovnom týždni zamestnávateľ nedodrží nepretržitý odpočinok podľa Zákonníka práce:
"§ 93 Nepretržitý odpočinok v týždni
(1) Zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku, ktoré musia pripadať na sobotu a nedeľu alebo na nedeľu a pondelok.
(2) Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas zamestnanca staršieho ako 18 rokov podľa odseku 1, poskytnú sa dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku v týždni v iných dňoch týždňa.
(3) Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas podľa odsekov 1 a 2, zamestnávateľ môže zamestnancovi, ktorý je starší ako 18 rokov, po dohode so zástupcami zamestnancov alebo, ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň najmenej 24 hodín nepretržitého odpočinku, ktorý by mal pripadnúť na nedeľu s tým, že zamestnávateľ je povinný dodatočne poskytnúť zamestnancovi náhradný nepretržitý odpočinok v týždni do ôsmich mesiacov odo dňa, keď mal byť poskytnutý nepretržitý odpočinok v týždni.
(4) Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas podľa odsekov 1 až 3, zamestnávateľ môže zamestnancovi, staršiemu ako 18 rokov, po dohode so zástupcami zamestnancov alebo, ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň najmenej 35 hodín nepretržitého odpočinku, ktorý pripadne na nedeľu a na časť dňa predchádzajúceho nedeli alebo na časť dňa nasledujúceho po nedeli."

Na sestrinom mieste by som si žiadala PÍSOMNE nariadiť výkon práce na tých spomínaných 7 dní (napr. rozpis zmien), aby mala nejaký dôkaz v ruke. A ak to stíha, nech zamestnávateľovi písomne oznámi, že na zmenu nenastúpi, pretože je to v rozpore so Zákonníkom práce:
"§ 47 ods. 3) Zamestnávateľ nesmie posudzovať ako nesplnenie povinnosti, ak zamestnanec odmietne vykonať prácu alebo splniť pokyn, ktoré
a) sú v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi alebo s dobrými mravmi,"

(Len nech sestra ráta, že sa jej to môže nepekne vrátiť, čo v dnešnej dobe nie je nič ojedinelé. To však neznamená, že si má nechať s.ať na hlavu.)
KEJKA
02.07.10,12:15
Neviem, aké skúsenosti sestra má so svojim zamestnávateľom, ale autonehoda je autonehoda, kým by sa poriešila náhrada, aj by sa veci vrátili na poriadok.
Ja by som odporúčala trvať na písomnom rozpise zmien kvôli dôkazu, že nešlo o dobrovoľné plnenie, ale o nariadenie zo strany zamestnávateľa v rozpore so ZP (nech má dôkaz do budúcnosti). Ak to písomne bude mať, tak nech tie smeny potiahne, ved zaplatené bude mať /dúfam/.
V tom druhom bode zam-eľ môže chcieť, ale bez písomnej dohody o zrážkach jej na mzdu siahnuť nemôže.
tie dva body si treba riadne skombinovať, premyslieť - veľa závisí od spôsobu odmeňovania, aby sa nestalo, že sestra odmaká, a zam-eľ si ten druhý bod vyrieši nenapadne s tým, že jej neprizná napr. prémie, alebo inú nenárokovateľnú zložku mzdy.
Llívia
02.07.10,18:33
ten druhy problem sa tyka terminalu. Stalo sa, ze zakaznik platil cez terminal, ked to cez terminal "preslo" pokladna pustila blok. No po dvoch mesiacoch uctovnicka tvrdi, ze blok existuje, no terminal platbu nezaznamenal a tym padom zakaznik vlastne nezaplatil. Lenze ak to nepusti terminal, pokladna nepusti blok, takze je viac ako jasne, ze nastala chyba v komunikacii PC - terminal, no a celu tu ciastku, ktoru mal zakaznik zaplatit chcu stiahnut sestre, hoci ona tu transakciu nerobila, iba bola pod PC prihlasena. Ma podpisanu hmotnu zodpovednost, ale moze jej dat taketo nieco k nahrade v plnej vyske, ked naozaj predom niekolko krat upozornovala na problemy s PC a terminalom?

Píšeš, že terminál nezaznamenal platbu. Nie je to skôr to, že na účet firmy neprišla úhrada za túto platbu cez terminál?
Na toto som sa pýtala mamy. Tá tiež pracuje v obchode a majú terminál. Takže, ak je doklad z terminálu - taký ten ústrižok = potvrdenie o platbe = slížik, čo "vylezie" z toho terminálu (NIE DOKLAD Z ERP), tak na tom ústrižku je číslo karty aj transakcie. Podľa čísla karty by sa mala dať identifikovať osoba, ktorá tou kartou platila. Len u mamy toto riešia účtovníčky, takže je to na ochote zamestnávateľa, aby nejakým spôsobom "ponaháňal" banku alebo skôr tých, čo majú na starosti platby cez terminál (neviem, ako sa volá tá organizácia, či je to ZBK - Združenie bankomatových kariet. Opravujem: malo by to byť Autorizačné centrum Slovenska. Aj tu na Porade bola nejaká téma, že akonáhle je platba kartou zrealizovaná, zodpovedá za ňu tá ZBK (či ako sa volá tá organizácia)(asi) Autorizačné centrum Slovenska, napr. zodpovedá za to, že platiaci má dostatok peňazí na účte.).

Dohoda o hmotnej zodpovednosti sa vzťahuje na peniaze v hotovosti alebo tovar, materiál, náradie a pod. Nemôže sa vzťahovať na peniaze, ktoré neprišli na účet. Manko na tovare by to tiež nemalo byť, keďže je doklad o predaji vystavený cez ERP:
Laco-monter
03.07.10,05:27
no a s tym makanim, tiez suhlasim, ze cim viac ukaze, ze robit bude, tym viac to tento konkretny zamestnavatel zneuzije. Teda povie si, aha ako maka aj za to malo co jej platim, tak preco jej za to malo nenalozit este viac? Je to smutne, ale je to bohuzial tak.


Smutné je , že ste nepochopili POINTU mojho príspevku.

Nie je doležité, či jej ochotu zamestnávateľ zneužeije , allebo nezneužije,

či to ocení alebo neocení.

Doležité je to, že ak potiahne v práci naviac , dokáže že nie je priemerná , že niečo v nej je a to si uvedomí aj zamestnávateľ,hoci to nedá najavo.
A bude ona bude mať MORÁLNE navrch.

A keď dá zamestnávateľovi výpoveď akoby mu tým uštedrila jednu obrovskú FACKU , za to ako sa on k nej správal

A hlavne vtedy nech mu dá vypoveď ,keď nebude mať ľudí aby musel predajňu zatvoriť.

A to je pocit, ktorý nevyvážia nijaké peniaze.

A tiež sebadovera a spoĺahnutie sa sám na seba keď zistím kde sú moje hranice a možnosti.