leonka5
02.07.10,09:01
Ahojte. Možno bude toto blbá otázka, ale teraz sa oboznamujem s Money. Prosím o radu v nasledovnom: s.r.o. vystaví FA do ČR za služby, konkrétne prenájom. Faktúra je vystavená bez DPH. Keď zapisujem údaje za VF, tak sú tam 3 možnosti zapísania faktúry. V prípade ak je bez DPH tak sa má zapísať k 0% alebo 19% DPH? A pri členení DPH z roletky, je skratka Dodanie tovaru a služby v tuzemsku (10U R01_03)? )Dakujem veľmi pekne
fox77
06.07.10,18:08
Ahoj. Osobne by som použil 10U 14S (Vývoz služby v EÚ) a nezabudol do faktúry dopísať vetu podľa §73 ods. 2 písm. h) Zákona o DPH. Ešte sa zajtra nad týmto poriadne zamyslím a napíšem. Pekný večer.:)
Altemis
07.07.10,00:41
Ahojte,

a ako je to s prijatýmu faktúrami z EU pri novom členení DPH pre r. 2010? Ako ich správne zaúčtovať, aby sme priznali DPH a zároveň získali nárok na jej odpočet?

Ďakujem
milenia
07.07.10,07:36
Myslis v Money samozdanenie?
fox77
07.07.10,16:07
Ahojte. Premýšľal som nad svojou včerajšou odpoveďou a podľa môjho názoru je OK. Čo sa týka samotného vystavenia faktúry v Money S3: postupoval by som tak, že vystavil by som faktúru tak ako iné, pričom fakturovanú čiastku by som dal do políčka, kde je 0% DPH, a v políčku "členenie DPH", vyberiem "10U 14S Vývoz služby v EÚ" (aby sa to ukázalo aj v priznaní DPH). Ďalej by som cez tlačidlo "texty" uviedol spomínaný text pod ceny. V krátkosti môj názor. Čakám na reakcie. ďakujem.
fox77
07.07.10,16:10
Ahojte. Neviem či som pochopil otázke, ale ja by som účtoval DPH na vstupe a uskutočnené zdaniteľné plnenie DPH v sadzbe ako je to u nás. Predsa v zahraničí, hoci majú inú sadzbu, v skutočnosti si nezaplatila nič.
Katarína STR
07.07.10,16:39
Ahojte. Premýšľal som nad svojou včerajšou odpoveďou a podľa môjho názoru je OK. Čo sa týka samotného vystavenia faktúry v Money S3: postupoval by som tak, že vystavil by som faktúru tak ako iné, pričom fakturovanú čiastku by som dal do políčka, kde je 0% DPH, a v políčku "členenie DPH", vyberiem "10U 14S Vývoz služby v EÚ" (aby sa to ukázalo aj v priznaní DPH). Ďalej by som cez tlačidlo "texty" uviedol spomínaný text pod ceny. V krátkosti môj názor. Čakám na reakcie. ďakujem.

"(aby sa to ukázalo aj v priznaní DPH)". dodanie tejto služby do EU sa neukáže v daňovom priznaní



Ahoj. Osobne by som použil 10U 14S (Vývoz služby v EÚ) a nezabudol do faktúry dopísať vetu podľa §73 ods. 2 písm. h) Zákona o DPH. Ešte sa zajtra nad týmto poriadne zamyslím a napíšem. Pekný večer.:)

"do faktúry dopísať vetu podľa §73 ods. 2 písm. h) " - toto by som do faktúry nepísala


Napísala by som toto:
Dodanie služby je oslobodené od dane z pridanej hodnoty podľa paragrafu 15 zákona o DPH č. 222/2004 Zz.
Katarína STR
07.07.10,17:00
Ahojte,

a ako je to s prijatýmu faktúrami z EU pri novom členení DPH pre r. 2010? Ako ich správne zaúčtovať, aby sme priznali DPH a zároveň získali nárok na jej odpočet?

Ďakujem


Samozdanenie na tovar
10U R05_07 = EÚ tovar nadobudnutý z iného členského štátu
10P R20_21 = Prijaté zdan. plnenia (okrem tuzemska a dovozu)


Samozdanenie na služby
10U R11 = EÚ služby, pri ktorých príjemca platí daň (služby podľa § 15)
10U R09 = EÚ dod. od nepl. za sl. a tov. s inštal. v SR (služby podľa § 16)
10P R20_21 = Prijaté zdan. plnenia (okrem tuzemska a dovozu)
Altemis
07.07.10,22:25
Samozdanenie na tovar
10U R05_07 = EÚ tovar nadobudnutý z iného členského štátu
10P R20_21 = Prijaté zdan. plnenia (okrem tuzemska a dovozu)


Samozdanenie na služby
10U R11 = EÚ služby, pri ktorých príjemca platí daň (služby podľa § 15)
10U R09 = EÚ dod. od nepl. za sl. a tov. s inštal. v SR (služby podľa § 16)
10P R20_21 = Prijaté zdan. plnenia (okrem tuzemska a dovozu)


Ďakujem. Ide o služby. Konkrétne prenájom hostingu webu od českej firmy. Kedysi sa to robilo cez reverse charge, dnes neviem, ako to zaúčtovať. Som začiatočník v Money. Takže podľa info od teba stačí prijať faktúru a uhradiť ju s 10U R11?
promont maja
08.07.10,04:37
... minulý rok som to tiež riešila cez reverse charge .. jednoducho si zavolaj do Money, je tam osoba, ktorá ťa naviguje .. čo a ako... ( ak si ten začiatočník ... pretože v Money je to dosť, aspoň pre mňa osobne, také zaťažujúce = len pri bežnej DPH je potrebné zaškrtnúť aspoň tri veci ... ).
Katarína STR
08.07.10,04:53
Ďakujem. Ide o služby. Konkrétne prenájom hostingu webu od českej firmy. Kedysi sa to robilo cez reverse charge, dnes neviem, ako to zaúčtovať. Som začiatočník v Money. Takže podľa info od teba stačí prijať faktúru a uhradiť ju s 10U R11?

Normálne urobíš reverse charge /samozdanenie/ aj teraz.

Len si ho musíš najskôr nastaviť : nástroje/nastavenia/účtovný rok/účtovníctvo-na hornej lište/reverse charge - na dolnej lište pomocou šípky doprava

Tu si nastavíš účtovanie, ktoré som ti písala. Prednastavíš si to, ktoré najviac používaš.
V predkontácii si ale nastav aj pre služby, aj pre tovar, aby si si ho už priamo v interných dokladoch mohla meniť.

Keď nahráš prijatú faktúru a budeš mať nastavenú predkontáciu v nastaveniach, už len kliknem hore v ponuke reverse charge a ono ti samo ponúkne interný doklad.
Katarína STR
08.07.10,05:00
Prijatú faktúru ale musíš nahrať správne.
A to tak, že musíš v otvorenej faktúre dať dole - pridať novú položku a dať :

typ ceny = iba základ
sadzba DPH = napr. 19 % /podľa toho akú DPH by si dala na Slovensku/

takto uložiš faktúru.

Po tomto spôsobe nahratia faktúry ti ponúkne reverse charge.
Janajanka
08.07.10,20:20
Ahojte dievcata,

poradite mi, ako spravim toto samozdanenie a zaroven uplatnenie odpoctu DPH v JU?
Katarína STR
09.07.10,05:05
Ahojte dievcata,

poradite mi, ako spravim toto samozdanenie a zaroven uplatnenie odpoctu DPH v JU?



No v JU mám s tým aj ja problém, pretože to tým istým spôsobom ako v PÚ nejde.

Ja to robím cez "počiatočné stavy DPH". To je jediné čo ma napadlo, aby sa to dostalo do DPHčky.
Ručne to tam nahadzujem aj na vstupe aj na výstupe a je to rýchlo.
"Účtovníctvo/Uzávierkové operácie/Počiatočné stavy DPH"

Len si to treba poctivo každý mesiac/kvartál vytlačiť, hlavne na začiatku roka. Pretože sú to "počiatočné stavy".
A keby si napríklad nahrávala samozdanenie do týchto počiatočných stavov na začiatku roka za 1-3/2010 a potom by si starý rok do tohto nového preniesla, tak by ti tieto počiatočné stavy prepísalo, respektíve vymazalo. Ale vzhľadom na to, že celý rok neprenášam doklady, len v podstate na začiatku roka, tak mi to nerobí žiadny problém to tam nahadzovať.

Nič lepšie ma nenapadlo.;)

Money to vyriešilo tak, že treba vytvoriť záväzkový doklad a potom ho treba interným dokladom ešte aj uhradiť. To sa mi zdalo zdĺhavé.
Janajanka
09.07.10,13:21
Ten postup cez interny doklad som nasla aj ja, tiez sa mi to zda zdlhave. Dakujem... ;)
fox77
11.07.10,08:44
Ahojte, pripomienky beriem. Čo sa týka zaúčtovania faktúry, tak som našiel jednoduchý návod: http://www.money.sk/clanky/556587
PetoSk
11.07.10,17:53
Tak tak, treba pouzit ich podporu, su v tom dobri.