Jogobela
28.10.05,06:59
Dobrý deň,
ešte raz dávam tú otázku. naozaj nemá nikto skúsenosť s cudzincami?
Ak je zamestnancom slovenskej firmy, má tu prechodný pobyt, ale zdržiava sa viac ako 183 dní v roku, zdravotné poist. si platí vo svojej krajine, ktorá nie je členským štátom EU, musí platiť zdravotné aj u nás?
vedel by mi niekto poradiť??

ďakujem
Jozef Mihál
28.10.05,05:47
Nie je dôležité ako dlho sa tu zdržiava, ale dôležité je to, že nie je poistený v inom členskom štáte,
preto sa stáva poistencom podľa nášho zákona, musí sa prihlásiť do niektorej z našich ZP a následne jeho zamestnávateľ ho prihlasuje v tejto ZP ako svojho zamestnanca.
durisovad
28.10.05,20:34
Ja by som si dovolila takuto otazku: ak ma cudzinec udeleny trvaly pobyt v SR, ( nie je tu zamestnany), je poisteny v USA a bude sa tu zdrziavat cca 5 mesiacov, zdravotne poistenie bude platit pocas tych 5 mesiacov alebo pocas celeho roka? Pracovnicka zdravotnej poistovne ma taky nazor, ze platit musi 12 mesiacov v roku, bez ohladu na to, ci sa tu zdrziava alebo nie.
Jozef Mihál
31.10.05,06:35
Podľa § 3 ods.2 je našim poistencom, pozrite ale či nespadá pod výnimky uvedené v § 3 ods.2 písm. a) bod 1. alebo písm.b) - je dôležité, na základe čoho je poistený v USA - či tam je zamestnancom alebo SZČO. Ak by bol, nie je našim poistencom.

Ak je teda skutočne našim poistencom, je poistený dlhodobo, stále, kým tu má trvalý pobyt a to až dovtedy, pokiaľ sa "nezaradí" pod niektorú z výnimiek uvedených v § 3 ods.2.

Napríklad ak vycestuje do USA na dobu dlhšiu ako 6 mesiacov, s poukázaním na § 3 ods.2 písm. e) prestáva byť našim poistencom.
durisovad
31.10.05,21:05
Dakujem za odpoved. Pod vynimky nespada, takze asi bude mat pravdu pani v zdravotnej poistovni.
durisovad
02.11.05,14:06
Dnes som bola v inej zdravotnej poistovni a pani mi povedala, ze cudzinec ma platit zdravotne poistenie po dobu, po ktoru sa zdrziava na uzemi SR .Ked odide a predlozi potvrdenie (alebo ho zasle postou resp. faxom), ze je poisteny vo svojej domovskej krajine, u nas po dobu, kedy tu nebude, zdravotne poistenie platit nemusi. Prihlasi sa potom, ked sa zasa vrati. Ak by som isla do tretej poistovne, ktovie aky vyklad by som obdrzala. Ale s tymto som spokojna a prihlasi sa.
Jogobela
24.11.05,07:11
dobry den pan Mihal. Ešte stale v tom nemam jasno - s tym cudzincom.
Nemam dost informacii, ale vcera som sa dozvedela, ze ma Europsky preukaz zdravotn. poistenia ( z Bruselu). To zn. ze zdravotne poistenie u nas nemusi platit?
A ako je to s odvodmi na starobne? Ak po niekolkych rokoch odide z nasej krajiny, tie peniaze , co odvadzal na starobne sa mu vratia?

dakujem vopred za odpoved