aaandrea
02.07.10,13:34
Syn v 05/2010 zmaturoval a 24.6.2010 zapísal na štúdium na VUT v Brne. Budem mať nárok na rodinné prídavky na syna?
Tweety
02.07.10,11:38
Syn v 05/2010 zmaturoval a 24.6.2010 zapísal na štúdium na VUT v Brne. Budem mať nárok na rodinné prídavky na syna?
Áno.
Macka
02.07.10,11:44
áno, budete mať. Mne študujú na MU v Brne obe dcéry. Treba v septembri po nástupe do školy vypýtať potvrdenie o štúdiu a následne zaslať na ÚPSVaR , potom nezabudnúť po ukončení l. semestra / koncom januára, začiatkom februára, každá škola to má ináč/ zaslať znovu potvrdenie o pokračovaní v II .semestri.Ináč Vám budú pozastavené, pokiaľ nedodáte potvrdenie.
aaandrea
14.07.10,08:39
Dakujem Vam za odpoved, este sa opytam, ci ste pri nastupe do 1. rocnika tiez vyplnovali a zasielali na Ministerstvo skolstva ziadost, aby Vam potvrdili, ze dana skola je "akreditovana" (alebo nieco v otm duchu, uz to tu nema, takze neviem presne, ako sa vola ten formular)
betka631
14.07.10,08:46
Áno, musíš požiadať Ministerstvo školstva o posúdenie, či štúdium na VŠ v ČR je rovnocenné vysokoškolskému štúdiu v SR a tým je považované za sústavnú prípravu na budúce povolanie.
aaandrea
14.07.10,09:02
dakujem aj za tlacivo :)
Macka
14.07.10,09:38
Dakujem Vam za odpoved, este sa opytam, ci ste pri nastupe do 1. rocnika tiez vyplnovali a zasielali na Ministerstvo skolstva ziadost, aby Vam potvrdili, ze dana skola je "akreditovana" (alebo nieco v otm duchu, uz to tu nema, takze neviem presne, ako sa vola ten formular)
my sme taký formulár teda nevypĺňali. obe dcéry študujú na MU, len na iných fakultách.Teda aspon si to nepamätám .To vyžadovala škola v CZ,alebo naše nejaké orgány?ak sa to týka rodinných prídavkov, tie nám priznali aj na základe potvrdení o návšteve školy na originálnych tlačivách škôl v CZ ,kde bolo aj zaškrtnuté "prezenční", čiže denné štúdium.Nič iné od nás nevyžadovali.
betka631
14.07.10,09:58
my sme taký formulár teda nevypĺňali. obe dcéry študujú na MU, len na iných fakultách.Teda aspon si to nepamätám .To vyžadovala škola v CZ,alebo naše nejaké orgány?ak sa to týka rodinných prídavkov, tie nám priznali aj na základe potvrdení o návšteve školy na originálnych tlačivách škôl v CZ ,kde bolo aj zaškrtnuté "prezenční", čiže denné štúdium.Nič iné od nás nevyžadovali.

Syn študoval na VÚT v Brne a k priznaniu RP sme museli požiadať Ministerstvo školstva v SR o posúdenie rovnocennosti vysokoškolského štúdia.
Zažila som aj opačne, pretože teraz študuje na TÚ Košice a prídavky poberáme v ČR, t.z. že sme o také isté posúdenie žiadali Ministerstvo školstva v Prahe.
Myslím, že ja som to tiež vtedy žiadala formou listu. V ČR už nepamätam či na originál tlačive, ale podľa mňa tá forma nie je až tak podstatná.
K žiadosti treba doložiť Potvrdenie o návšteve VŠ a kópiu dokladu o poslednom dosiahnutom vzdelaní.

http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=439
iva
14.07.10,10:46
Aj môj syn študuje na VUT v Brne, už štyri roky.
"Tlačivo o posúdení štúdia v zahraničí" od nás doteraz nikto nežiadal, rodinné prídavky dostávame (len na základe odovzdaného potvrdenia o návševe školy).
betka631
14.07.10,11:07
Aj môj syn študuje na VUT v Brne, už štyri roky.
"Tlačivo o posúdení štúdia v zahraničí" od nás doteraz nikto nežiadal, rodinné prídavky dostávame (len na základe odovzdaného potvrdenia o návševe školy).

Tak neviem, ja som to potvrdenie musela doložiť. Myslím, že najlepšiu a najkompetentnejšiu informáciu získa na ÚPSVaR.:)
aaandrea
14.07.10,11:33
mne tuto informaciu poskytli v zdravotnej poistovni s tym, ze ten doklad z MS budem potrebovat aj kvoli pridavkom aj kvoli danovemu bonusu aj kvoli socialnej poistovni, cize ho budem musiet predlozit vo vsetkych predmetnych instituciach

a este sa opytam - syn je nateraz poistencom Dovery, myslite, ze je z hladiska jeho studia v CR byhodnejsie prehlasit ho do VsZP?
veronikasad
14.07.10,11:42
Dakujem Vam za odpoved, este sa opytam, ci ste pri nastupe do 1. rocnika tiez vyplnovali a zasielali na Ministerstvo skolstva ziadost, aby Vam potvrdili, ze dana skola je "akreditovana" (alebo nieco v otm duchu, uz to tu nema, takze neviem presne, ako sa vola ten formular)
Tlačivo som posielala jednému klientovi, ktorého syn študoval na súkromnej vysokej škole práva. V zdr.poisťovni na svojom zozname túto školu nenašli. Inak to zrejme nie je potrebné.
betka631
14.07.10,11:53
Tlačivo som posielala jednému klientovi, ktorého syn študoval na súkromnej vysokej škole práva. V zdr.poisťovni na svojom zozname túto školu nenašli. Inak to zrejme nie je potrebné.

V zdrav.poisťovni sme ani mi nepotrebovali, ale napr. manžel podáva DP a tiež musel potvrdenie doložiť k priznaniu daň.bonusu, nestačilo potvrdenie o návšteve školy.
veronikasad
14.07.10,11:56
V zdrav.poisťovni sme ani mi nepotrebovali, ale napr. manžel podáva DP a tiež musel potvrdenie doložiť k priznaniu daň.bonusu, nestačilo potvrdenie o návšteve školy.
Išlo o štátnu vysokú školu v ČR ?
Lebo u nás DU nechcel ani z tej súkromnej, zrejme ju mal na zozname. DB bol bez problémov vyplatený.
Macka
14.07.10,12:02
V zdrav.poisťovni sme ani mi nepotrebovali, ale napr. manžel podáva DP a tiež musel potvrdenie doložiť k priznaniu daň.bonusu, nestačilo potvrdenie o návšteve školy.
ja som si daňové spracovávala sama, a k daňovému bonusu som okrem iných náležitostí ako kópia rod. listu, potvrdenia o tom, že v práci s manželom sme si počas roku bonus neuplatňovali, potvrdenia o návšteve školy, atd.,žiadne takéto tlačivo nepotrebovala. DB mi včas prišiel na účet.A teda ani na ÚPSaR, kvôli RP nič takéto odo mňa nežiadali /Nitra /. Čítam to tu a som prekvapená, že niekde to tlačivo vyžadujú a niekde nie. Alebo už, ani nie som prekvapená:D, na SK je možné všeličo...
aaandrea
14.07.10,12:05
naozaj neviem, ako to v skutocnosti je, pre istotu som o dane tlacivo poziadala na MS, narobim si kopie a budem mat pre pripad potreby... ale napriklad vo Vseobecnej ZP maju na to dokonca aj samostatne tlacivo, ta pani odtial mi ho dala, s tym, ze darmo maju ksolu uvedenu na zozname akreditovanych skol, aj tak ten papier potrebuju...
betka631
14.07.10,12:12
Išlo o štátnu vysokú školu v ČR ?
Lebo u nás DU nechcel ani z tej súkromnej, zrejme ju mal na zozname. DB bol bez problémov vyplatený.

Štátna vysoká škola... VÚT Brno. Čo k tomu dodať? Že iný kraj, iný mrav? :)
Macka
14.07.10,12:16
mne tuto informaciu poskytli v zdravotnej poistovni s tym, ze ten doklad z MS budem potrebovat aj kvoli pridavkom aj kvoli danovemu bonusu aj kvoli socialnej poistovni, cize ho budem musiet predlozit vo vsetkych predmetnych instituciach

a este sa opytam - syn je nateraz poistencom Dovery, myslite, ze je z hladiska jeho studia v CR byhodnejsie prehlasit ho do VsZP?

to prehlásenie do inej postovne neviem posúdiť či je výhodnejšie. V každom prípade vybaviť medzinárodný zdrav. preukaz na pobočke, tiež je dobré mať nejakú poistku, aspoň úrazovú, a po nastúpení syna do školy v CZ je potrebné navštíviť pobočku ZP aj v CZ a registrovať sa tam. A počula som, že sa treba registrovať aj na cudzineckej policii na dočasný pobyt. Moje dcéry sa však neprihlásili, pretože tak neurobila väčšina SK študentov.Hrešila som ich za to, ale napriek tomu tak neurobili.Niekde na nete som čítala, že to je povinnosť. No a ešte jedna taká malá rada, ktorá sa netýka ani DP ani RP, a o ktorej veľa slovenských študentov prvákov nevie .V CZ existuje práve pre slovenských prvákov študujúcich v CZ tzv. nadace pro vzdeláni, kde majú možnosť získať jednorazové štipko 10 000 KĆ, ak napíšu nejakú esej./robí sa to raz do roka niekedy v októbri/ a tiež takí čo idú napr. na študijný pobyt do zahraničia napr.cez Erasmus, /to môžu získať aj starší študenti/ a tiež podporujú rodiny so slabších vrstiev.Všetko potrebné nájdete na www.nadaceprovzdelani.cz (http://www.nadaceprovzdelani.cz).Moje baby to využili, a obe obstáli.
Macka
14.07.10,12:19
naozaj neviem, ako to v skutocnosti je, pre istotu som o dane tlacivo poziadala na MS, narobim si kopie a budem mat pre pripad potreby... ale napriklad vo Vseobecnej ZP maju na to dokonca aj samostatne tlacivo, ta pani odtial mi ho dala, s tym, ze darmo maju ksolu uvedenu na zozname akreditovanych skol, aj tak ten papier potrebuju...
tak aj táto ZP ma s tým prekvapuje.Moje baby sú tam poistené tiež, a nepotrebovali to. Že by nejaká nová zmena? Tá mladšia dcéra nastúpila pred rokom, a nič také v ZP od nej nepýtali!