Nadena
28.10.05,07:55
Drahí poraďáci, už som zúfalá a tak Vás prosím o pomoc.
Sme a.s., vlastník budovy, ktorú prenajímame aj platcom aj neplatcom. V bežnom roku účtujem náklady koeficientom.
V 10/2005 sme začali s nadstavbou budovy, kde budú vytvorené byty. Časť bytov bude nájomných /55,87% zastavanej plochy/ a časť sú byty,ktoré budujeme v súčinnosti s následnými majiteľmi bytov /44,13% zastavanej plochy/.
Môj ploblém je v tom, ako rozúčtovať nákladové faktúry. Riešenie, ktoré myslím, že by mohlo byť správne je nasledovné:
DF DZ 2 mil. SK, DPH 380 tis.
rozúčtovanie: 44,13% z DZ 882 600,- Sk 321/518 , DPH mám 100% nárok na odpočet, lebo poskytujem službu následným vlastníkom bytov.
55,87% z DZ 1 117 400,- Sk 321/042
Ale čo s DPH? DPH 212 306,- Sk voľba:
a/ nájomné byty budeme prenajímať občanom, t.j. neplatcom DPH = zaúčtovať bez nároku na odpočet DPH na 042?
b/ vytvorený majetok /byty/ budú majetkom a.s., ktorý sa bude odpisovať.
Pletie ma § 49, ods. 5. Kedže dnes robíme aj aj, všetky náklady riešim koeficientom, tak ako som uviedla hore. Mám nárok aj z tejto časti DPH na odpočet DPH koeficientom? Prosím, ak môžte, pomôžte. Ďakujem.
SlavaK
28.10.05,11:14
Myslím, že uvažuješ správne. Odpočet by som uplatnila tiež alikvótne. Čo sa týka nájomných bytov, myslím, že skutočne nie je možné uplatniť z tejto časti odpočet dane, keďže všetky byty budete prenajímať neplátcom dane. Tiež by som zúčtovala túto časť DPH na 042. Môj názor je, že § 38 zák. o DPH je v tomto prípade nadradený § 49 ods.5, ktorý uvádzaš. Toto ustanovenie je doplnené, myslím, z dôvodu rozšírenia okruhu zdaniteľných osôb od 1.5.2004, napr. aj o príspevkové organizácie (časť činností nepodnikateľského-príspevkového charakteru, časť činností podnikateľského charakteru). Ty sa podľa mňa nemôžeš rozhodovať o odpočte a neodpočte DPH, lebo si viazaná § 38.
Z koeficientov mám však poriadny guľáš a vyhýbam sa im ako sa dá.
Nadena
02.11.05,06:01
Ďakujem za názor. Prosím, nenajde sa este niekto, kto by vyjadril aj svoju mienku na riešenie problému?