weeky
02.07.10,16:18
Ahojte ľudkovia. Mám taký menší problém. Teda vôbec tomu nerozumiem. Dňa 23.6 2010 mi skončila rodičovská dovolenka na dcéru. Ale zároveň som medzi tým 20.6 2010 nastúpila na novú materskú dovolenku. Išla som na sociálku zaniesť papiere, a tam tá pani mi povedala že mám prísť až keď sa malé narodí. To by malo byť 1.8 2010. To akože nebudem do tej doby dostávať žiadne peniaze? A to som stále zamestnaná. Pred 3-mi rokmi mi vypočítali výšku materskej 310 Sk na deň a teraz mi prišiel papier zo sociálnej poisťovne že mám vypočítané len 6 € na deň. Tak tomu tiež nerozumiem. Keď niekto viete tak mi prosím poraďte. Ďakujem
alušik
02.07.10,14:28
Keďže píšeš o výške materského 6 €, tak Ti predsa materské museli priznať, keď už máš rozhodnutie. Bude Ti teda vyplácané odo dňa nástupu na materskú, nie až narodením dieťatka. To, že tam máš prísť, keď sa bábätko narodí súvisí s tým, že potrebujú doložiť jeho rodný list. (Ďalšia vec je aj registrácia na dôchodkové poistenie platené štátom - a tá sa robí tiež dňom narodenia dieťatka - treba myslíeť aj na II. pilier, ak si v ňom prihlásená).
No a prečo predým 310 Sk a teraz len 6 €? Všetko to závisí od toho, aký pravdepodobný zárobok Ti zamestnávateľ na potvrdení pre SP uviedol. Pri predchádzajúcej materskej tam mohli byť pri dokladovaní vtedy reálneho príjmu zohľadnené napríklad nejaké odmeny a teraz pri stanovení pravdepodobného zárobku (keďže žiadny reálny príjem nebol) vychádza mzdárka napríklad len zo základného platu uvedného v pracovnej zmluve.;)