saabinna
03.07.10,09:16
Dobrý deň, má niekto skúsenosť s čakaním na výsledok komisie z Úradu práce ohľadom dotácie na začatie živnosti? Na úrade mi povedali,že komisia bude 17.6.10....28.7. som tam volala,pretože mi stále neprišlo vyjadrenie,povedali mi, že už je to poslané, no stále mi nič neprišlo. Ako dlhá je doba,kedy mi vyjadrenie pošlú? Zdá sa mi to dlho. Ďakujem
michja
05.07.10,09:05
trvá to aj 3 mesiace .. podla toho kolko ziadosti maju
Gabriela 19
05.07.10,09:13
Bola si už na kurze. Ja tiež čakám až ma zaradia do kurzu, ale trvá to nekonečne.

V tlači . v rozhlase, v televízii stále propagujú ako pomáhajú začínajúcim
živnostníkom. Vobec to nie je tak
saabinna
05.07.10,15:27
kurzom som presla, spravila som test, podala ziadost, komisia uz rozhodla....len to samotne rozhodnutie mi este neposlali
Gabriela 19
05.07.10,16:28
Od podania žiadosti o dotáciu , mala by si dostať peniaze do 1 . mesiaca.

Tak som bola informovaná ja .
intelygent
08.07.10,08:42
jedina lehota, ktora sa tyka prispevku podla §49 zakona o sluzbach zamestnanosti je ta, ktora sa viaze k podpisaniu dohody o vyplateni prispevku medzi uradom a ziadatelom. "do 30 kal. dni od konecneho schvalenia o poskytnuti prispveku bude ziadatel vyzvany na uzavretnie dohody o poskytnuti prispevku." upravuje ju schema pomoci de minimis na podporu zamestnanosti, na zaklade ktorej sa prispevok vyplaca. nakolko urad nema ziadne ine lehoty v celom procese vyplacania tohto prispevku, ziadatelia by mali neustale "bombardovat" urad i ustredie prace ziadostami o urychlenie celeho procesu. ked im pride na ustredie denne niekolko desiatok listov s tym istym podnetom, snad prenastavia proces vyplacania prispevku.
orientmonkey
08.07.10,21:11
ja mam znamu co takto ziskala dotaciu z UPSVAR a podla toho co vravela to davaju kazdemu kto ma ruky, nohy a dve oci tak sa neboj. Kedze ide o statnu instituci, tak logiku tam niekedy nehladaj :)
// Tymto pozdravujem panie na ORSR v BA :)

Najviac ma pobavilo ako mi rozpravala na co vsetko to musi minut. Dopadlo to u nej asi tak, ze si musi kupit kopu sprostosti, ktore uz alebo ma alebo vobec k svojej cinnosti nepotrebuje a na to co ozaj potrebuje jej to nedovolili pouzit z nevysvetlitelnych dovodov.

Minule sme na tuto temu diskutovali a hrozne by ma zaujimala statistika kolki z tych ludi su ozaj schopni podnikat pretoze podla toho ako to udeluju je to skor umele znizovanie statisktiky poctu nezamestnanych ako pomoc pri zacati podnikania.
Jano69
10.07.10,14:20
Dá sa dotácia z úradu práce získať aj keď už mám živnostenský list? Mám ho od 1.7.2010
linko1
10.07.10,14:35
Dá sa dotácia z úradu práce získať aj keď už mám živnostenský list? Mám ho od 1.7.2010

nedá..
jedine zrušiť živnosť, ísť na UP a požiadať o príspevok
dobrava
22.08.10,20:23
Môžem aj ja skúsiť na túto tému? Včera prišiel za mnou klient, že aj on má určite nárok na dotáciu z ÚP. Podľa môjho názoru nemá, ale nenašiel som vhodný argument. Jedná sa o SZČO, ktorý podniká v stavebníctve - murár. Živnosť má od roku 1991 a "za celý čas nedostal od nikoho žiadnu dotáciu". Teraz chce prerušiť, alebo zrušiť živnosť na zimu /keďže práce bude málo/, no a na jar ju chce opäť obnoviť, alebo založiť. A tvrdí, že má nárok na uvedenú dotáciu. Je to také jednoduché, veď to môže urobiť pomaly každý druhý človek v tejto republike - na začiatku zimy si urobí živnosť "na odpratávanie snehu" , dostane dotáciu, no a na jar ju preruší, alebo zruší, a takto to bude robiť každý.
Aké sú prosím pravidlá na získanie uvedenej dotácie?
Prosím odporučte ma na nejakú stránku, alebo mi vysvetlite princíp, pretože som uvedeného pána "zrušil", že je to blbosť.
Ďakujem.
veronikasad
22.08.10,20:27
Môžem aj ja skúsiť na túto tému? Včera prišiel za mnou klient, že aj on má určite nárok na dotáciu z ÚP. Podľa môjho názoru nemá, ale nenašiel som vhodný argument. Jedná sa o SZČO, ktorý podniká v stavebníctve - murár. Živnosť má od roku 1991 a "za celý čas nedostal od nikoho žiadnu dotáciu". Teraz chce prerušiť, alebo zrušiť živnosť na zimu /keďže práce bude málo/, no a na jar ju chce opäť obnoviť, alebo založiť. A tvrdí, že má nárok na uvedenú dotáciu. Je to také jednoduché, veď to môže urobiť pomaly každý druhý človek v tejto republike - na začiatku zimy si urobí živnosť "na odpratávanie snehu" , dostane dotáciu, no a na jar ju preruší, alebo zruší, a takto to bude robiť každý.
Aké sú prosím pravidlá na získanie uvedenej dotácie?
Prosím odporučte ma na nejakú stránku, alebo mi vysvetlite princíp, pretože som uvedeného pána "zrušil", že je to blbosť.
Ďakujem.
Ak sa nesprísnia pravidlá pre poskytovanie dotácii - veľa ľudí to tak robí. Stačí ukončenie doterajšej živnosti, evidencia na UP po dobu troch mesiacov, absolvovanie školenia, spracovanie podn. plánu a úspešné vykonanie skúšok.
Xanti
22.08.10,20:28
Môžem aj ja skúsiť na túto tému? Včera prišiel za mnou klient, že aj on má určite nárok na dotáciu z ÚP. Podľa môjho názoru nemá, ale nenašiel som vhodný argument. Jedná sa o SZČO, ktorý podniká v stavebníctve - murár. Živnosť má od roku 1991 a "za celý čas nedostal od nikoho žiadnu dotáciu". Teraz chce prerušiť, alebo zrušiť živnosť na zimu /keďže práce bude málo/, no a na jar ju chce opäť obnoviť, alebo založiť. A tvrdí, že má nárok na uvedenú dotáciu. Je to také jednoduché, veď to môže urobiť pomaly každý druhý človek v tejto republike - na začiatku zimy si urobí živnosť "na odpratávanie snehu" , dostane dotáciu, no a na jar ju preruší, alebo zruší, a takto to bude robiť každý.
Aké sú prosím pravidlá na získanie uvedenej dotácie?
Prosím odporučte ma na nejakú stránku, alebo mi vysvetlite princíp, pretože som uvedeného pána "zrušil", že je to blbosť.
Ďakujem.
zdroj : http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-obcana/49-prispevok-na-samostatnu-zarobkovu-cinnost.html?page_id=13191

a klient si to predstavuje ako hurvínek válku,

najprv musí byť minimálne 3 mesiace nezamestnaný, potom musí absolvovať školenia a kurzy, urobiť podnikateľský plán a obhájiť ho.
A ked to splní a dostane dotáciu, tak živnosť nesmie zrušiť 2 roky, lebo by tie peniaze musel vrátiť späť.
dobrava
22.08.10,20:56
Ďakujem za rýchlu odpoveď, už som si preštudoval aspoň sčasti, čo to obnáša, z jeho strany to bude určite špekulácia, pretože chce zrušiť živnosť v zimnom čase, keď je vonku málo roboty a opätovne ju obnoviť na jar, keď začne byť tej roboty viacej. Podnikať by začal však v tej istej oblasti, takže tým tetám na ÚP by to bolo úplne jasné, že ide o špekuláciu. Dajú mu uvedenú dotáciu aj v taktom prípade?
Xanti
22.08.10,20:57
No ak od 1.1.2011 nezmenia podmienky na jej poskytovanie, tak mu tú dotáciu dajú ak splní podmienky.

Treba sledovať zákony.
dobrava
22.08.10,21:03
Uff, tak tomu som doteraz neveril, podľa mňa je to podpora špekulantov...samozrejme nechcem všetkých hádzať do jedného vreca.
Xanti
22.08.10,21:04
Uff, tak tomu som doteraz neveril, podľa mňa je to podpora špekulantov...samozrejme nechcem všetkých hádzať do jedného vreca.
Hm,
no akurát raz za 5 rokov a využije ju ten čo je šikovný a čo sa nebojí kontrol z UP. :D
mimi3
23.08.10,03:05
Živnostník nemôže podľa mňa dostať dotáciu z toho dôvodu, že občan musí byť evidovaný najmenej 3 mesiace t.j. živnostník musí zrušiť alebo pozastaviť živnosť a dať sa zaevidovať.
dobrava
23.08.10,07:43
Ale keď tak nad tým premýšľam, ten SZČO - "špekulant" to má naozaj asi dobre premyslené. Ak je to "sezónny" živnostník, tzn. v zime nemá žiadnu prácu ani zákazky, no tak od januára do júna preruší živnosť/tam je asi podmienka prerušenia najmenej na 6 mesiacov - ak sa nemýlim/, tým pádom je oslobodený od platenia odvodov do SP a ZP a ak ju zruší a nahlási sa na ÚP - /tam takisto nemusí platiť odvody do poisťovní?/. Takže preňho je to vlastne veľmi výhodné. No a ja som ho na 100 % presviedčal, že na tú dotáciu nemá nárok, pretože sa mi to zdá veľmi benevolentné, za akých podmienok sa táto dotácia dá získať. Ale čo už v tomto štáte nie je možné, však? "Nech aj nová vláda dáva priestor takýmto "tiežpodnikateľom", ktorí takéto injekcie nepotrebujú a predsa ich dostanú."
veronikasad
23.08.10,08:30
Ale keď tak nad tým premýšľam, ten SZČO - "špekulant" to má naozaj asi dobre premyslené. Ak je to "sezónny" živnostník, tzn. v zime nemá žiadnu prácu ani zákazky, no tak od januára do júna preruší živnosť/tam je asi podmienka prerušenia najmenej na 6 mesiacov - ak sa nemýlim/, tým pádom je oslobodený od platenia odvodov do SP a ZP a ak ju zruší a nahlási sa na ÚP - /tam takisto nemusí platiť odvody do poisťovní?/. Takže preňho je to vlastne veľmi výhodné. No a ja som ho na 100 % presviedčal, že na tú dotáciu nemá nárok, pretože sa mi to zdá veľmi benevolentné, za akých podmienok sa táto dotácia dá získať. Ale čo už v tomto štáte nie je možné, však? "Nech aj nová vláda dáva priestor takýmto "tiežpodnikateľom", ktorí takéto injekcie nepotrebujú a predsa ich dostanú."
To prerušenie (musí byť najmenej na 6 mesiacov) alebo zrušenie živnosti (novú si môže založiť kedykolvek) môže urobiť len raz, predtým ako požiada o dotáciu. Živnosť musí prevádzkovať 2 roky, tak počas ďalších min. 2 rokov to urobiť nemôže, lebo by musel vrátiť alik.časť dotácie. Takže ak prekročí stanovený príjem, za ktorý sa považuje aj dotácia, bude platiť odvody aj počas zimných mesiacov, kedy nebude mať príjem ani cent.
Monika36
23.08.10,18:42
Ahoj, ja som čakala pol roka na kurz, nakoniec som ho absolvovala, podn. zámer bol spracovaný tou firmou, čo nás robila kurz a 90% z nás to komisia neschválila.....Výsledky sme vedeli o týždeň. Teraz musím ísť osobne pred komisiu, ale veľmi ružovo to nevidím. Som na to dosť naštvaná, lebo pol roka som na to čakala, čas mi utiekol, aj výdavky som mala, pripravila som si aj nejaké veci a zrazu nič z toho nebude? Takže ja som sklamaná. Dúfam, že iní majú viacej šťastia a neťahal ich úrad tak dlho za nos. ahojte
Monika36
23.08.10,18:53
U nás to veru nedali hocikomu alebo ja mám neskutočnú smolu, keďže patrím k 90% absolventov kurzu pre začínajúcich SZČ, ktorým to neschválili (myslím v rámci jedného kurzu)....a pol roka som čakala na kurz, mal byť v apríli a stále nevedeli, kedy naozaj bude. A pritom viem, že na jar odsúhlasili príspevok pánovi na dokladanie pečiva a chleba.....a potom nemám byť nahnevaná, keď mne neschválili e-shop a tom som si všetko už pripravila.....v tomto štáte nevie ľavá ruka, čo robí pravá.
daniela-D
28.08.10,15:40
ahojte, chystam sa poziadat UP o dotaciu, resp. o prispevok na zivnost, kedze som uz citala viac clankov tak je asi zrejme ze tu dotaciu na potraviny- resp. na "rozlicny tovar" ako tu je nizsie uvedene nedostanem? a predavat by som chcela v jednej dedinke v mojom okolí, potraviny, meso ..alko nealko, dogeriu apod...
kedze som este nikdy nepodnikala neviem v com zacat.. ale som uz dlhodobejsie nezamestnana a chcem to zmenit, a kedze je mozna pomoc od statu tak preco nie..
aa uvazujem aj o tom ze by to mohol byt nejaky barík, alebo krcma to by preslo ci ako to vlastne je? posle mi niekto aj nejaky odkaz kde najdem v com presne mozem podnikat?.. este by ma zaujimalo tí co robili tie testy... tie testy su pre vsetkych ludi rovnake? alebo sa to deli podla toho v com budem podnikat? a bude sa ten test tykat toho na aky kurz resp. zaskolenie pojdem?.. je mi to dost nejasne.. za skoru odpoved.. vam dakujemm..:-)
veronikasad
28.08.10,15:45
ahojte, chystam sa poziadat UP o dotaciu, resp. o prispevok na zivnost, kedze som uz citala viac clankov tak je asi zrejme ze tu dotaciu na potraviny- resp. na "rozlicny tovar" ako tu je nizsie uvedene nedostanem? a predavat by som chcela v jednej dedinke v mojom okolí, potraviny, meso ..alko nealko, dogeriu apod...
kedze som este nikdy nepodnikala neviem v com zacat.. ale som uz dlhodobejsie nezamestnana a chcem to zmenit, a kedze je mozna pomoc od statu tak preco nie..
aa uvazujem aj o tom ze by to mohol byt nejaky barík, alebo krcma to by preslo ci ako to vlastne je? posle mi niekto aj nejaky odkaz kde najdem v com presne mozem podnikat?.. este by ma zaujimalo tí co robili tie testy... tie testy su pre vsetkych ludi rovnake? alebo sa to deli podla toho v com budem podnikat? a bude sa ten test tykat toho na aky kurz resp. zaskolenie pojdem?.. je mi to dost nejasne.. za skoru odpoved.. vam dakujemm..:-)
ani, krčma, ani barík, ani potraviny - na to dotáciu na samostatne zárobkovú činnosť z UP nedostaneš. Skús uvažovať nad nejakou remeselnou živnosťou, príp. služby, ktoré v tvojom okolí chýbajú
veronikasad
28.08.10,15:54
U nás to veru nedali hocikomu alebo ja mám neskutočnú smolu, keďže patrím k 90% absolventov kurzu pre začínajúcich SZČ, ktorým to neschválili (myslím v rámci jedného kurzu)....a pol roka som čakala na kurz, mal byť v apríli a stále nevedeli, kedy naozaj bude. A pritom viem, že na jar odsúhlasili príspevok pánovi na dokladanie pečiva a chleba.....a potom nemám byť nahnevaná, keď mne neschválili e-shop a tom som si všetko už pripravila.....v tomto štáte nevie ľavá ruka, čo robí pravá.
Neurobili ste testy, alebo vám neschvílili predmet podnikania ?

Videla som testy z nášho UP, sú dosť náročné. Ale klienti tvrdili, že všetko na školení preberali a ešte pred samotným testom opakovali, v pohode ich napísali.
daniela-D
29.08.10,13:47
ani, krčma, ani barík, ani potraviny - na to dotáciu na samostatne zárobkovú činnosť z UP nedostaneš. Skús uvažovať nad nejakou remeselnou živnosťou, príp. služby, ktoré v tvojom okolí chýbajú

dik za odpoved .. no tak nemam ani tusenia v com inom by som mohla podnikat. a co v tej dedinke chyba? asi vsetko:) je to taka mala diera :) takze neviem co by som tam.. poradila by si mi nieco? na co by mi take schvalili tu dotaciu? som uz dlhsie nezamestnana.. a chcem sa chytit hocicoho ak budem vediet ze by to slo.. a potraviny by tam sli.. (ale co uz ked mi to neschvalia) .. tam sa chytim hocicoho.. date mi nejake dobre typy?:)
a este tie testy coho sa tak tykaju? daneho odboru v com budem podnikat? alebo to su nejake specificke testy ? alebo vsetky testy bez rozdielu odvetia v podnikani su rovnake?
veronikasad
29.08.10,13:52
dik za odpoved .. no tak nemam ani tusenia v com inom by som mohla podnikat. a co v tej dedinke chyba? asi vsetko:) je to taka mala diera :) takze neviem co by som tam.. poradila by si mi nieco? na co by mi take schvalili tu dotaciu? som uz dlhsie nezamestnana.. a chcem sa chytit hocicoho ak budem vediet ze by to slo.. a potraviny by tam sli.. (ale co uz ked mi to neschvalia) .. tam sa chytim hocicoho.. date mi nejake dobre typy?:)
a este tie testy coho sa tak tykaju? daneho odboru v com budem podnikat? alebo to su nejake specificke testy ? alebo vsetky testy bez rozdielu odvetia v podnikani su rovnake?
Informuj sa na vašom ÚP - nie u pracovníčky ku ktorej chodíš na kontakt, ale priamo na oddelení, kde sa vybavujú dotácie, na akú činnosť u vás dotáciu poskytujú.
daniela-D
29.08.10,13:53
ani, krčma, ani barík, ani potraviny - na to dotáciu na samostatne zárobkovú činnosť z UP nedostaneš. Skús uvažovať nad nejakou remeselnou živnosťou, príp. služby, ktoré v tvojom okolí chýbajú

a teraz ma napadlo.. jedna moja znama podnika ale v inom meste.. ma upratovaci servis celkom jej to ide.. to by mi preslo?.. aj ked aabsolutne neviem ako na upratovaci servis napisem podnikatelsky zamer...
hm... tak to vidim zeee sa vykaslem na dotaciu a urobim si ten obchod sama.. nejak hadam.. :(
veronikasad
29.08.10,13:56
a teraz ma napadlo.. jedna moja znama podnika ale v inom meste.. ma upratovaci servis celkom jej to ide.. to by mi preslo?.. aj ked aabsolutne neviem ako na upratovaci servis napisem podnikatelsky zamer...
hm... tak to vidim zeee sa vykaslem na dotaciu a urobim si ten obchod sama.. nejak hadam.. :(
Daniela, ale dotáciu nemôžeš použiť na nákup zásob do obchodu. Dá sa pužiť len na nákup zariadenia (ERP, regály), nájomné, platby odvodov.

Na upratovací servis by si ju asi dostať mohla.
daniela-D
29.08.10,14:30
Daniela, ale dotáciu nemôžeš použiť na nákup zásob do obchodu. Dá sa pužiť len na nákup zariadenia (ERP, regály), nájomné, platby odvodov.

Na upratovací servis by si ju asi dostať mohla.

no to ze to nemozem pouzit na potraviny... to mi je jasne.. ale tak ratala som stym ze si otvorim obchodik.. a peniaze pouzijem na reg.pokladnu, regaly, mraz. box. chlad.box.. a ine potrebne veci do obchodu .. ale tak asi skusim ten servis.. kedze by mi obchod z rozl.tovarom nepresiel ..
marek416
01.09.10,11:20
O dotáciu môže žiadať len osoba, ktorá je evidovaná na úrade práce dlhšie, ako tri mesiace. To znamená, že aj živnostník je pracujúca osoba, tak nemá nárok na príspevok a nemôže žiadať!
Pozor na to!
marek416
01.09.10,11:25
Tak to si ma teraz prekvapila, aký bol dôvod neschválenia podnikateľských zámerov?????
terezamaria
01.09.10,11:38
Xanti, ako jedna z prvých napísala, že živnosť po obdržaní Dotácie z ÚPSV a R je treba prevádzkovať minimálne 2 roky. Nie je to teda úplné Kocúrkovo, že po obdržaní dotácie si môže dotyčná osoba živnosť zrušiť a peniaze využiť v svoj prospech.

Dotácia sa vždy využíva podľa podnikateľského zámeru, teda na vybavenie napr. predajne potravín - regále, pulty, váhy, registračná pokladňa a iné vybavenie predajne.

Pracovníci ÚPSV a R, kontrolné oddelenie chodia na kontroly priamo do jednotlivých prevádzok, resp. k jednotlivým podnikateľom a kontrolujú jednak skutkový stav - či teda existuje nakúpené zariadenie, resp. stroje a taktiež kontrolujú bloky z registračnej pokladnice o zakúpení uvedeného.. Porovnaním projektu a skutkového stavu usúdia, či boli peniaze využité na to, na čo boli poskytnuté.
wampier123
01.09.10,18:09
Zrušiť živnosť počas prvých dvoch rokoch je možné iba zo zdravotných dôvodov, alebo úmrtia (jediné dva dôvody kedy sa príspevok nemusí vrátiť).
Ak sa živnosť preruší, alebo zruší pred uplynutím dvoch rokov, vracia sa alikvotná časť z príspevku.

Z príspevku je možné nakúpiť iba nové veci, ktoré priamo súvisia s výkonom živnosti, na ktorú bola dotácia udelená. Nie je možné nakúpiť napr. spotrebný materiál ako tonery, kancelársky papier a pod., keďže sa nedajú spätne skontrolovať vynaložené prostriedky. Čo sa týka kontroly je potrebné mať blok, alebo iný daňový doklad, na ktorom je uvedený presný typ, prípadne výrobné číslo (samozrejme, ak je to možné) zakúpenej veci. Fyzická kontrola zakúpenej veci môže prebehnúť počas celých dvoch rokov, účtovne je potrebné ešte ďalších päť rokov ponechať si daňový doklad pre účely kontroly z úradu práce.
Úrad práce môže ešte požadovať (na základe podpísanej dohody o príspevku) dôkaz o tom, či bol príspevok použitý hospodárne, efektívne, účelne a primerane (napr. ponuky z iných firiem, ktoré mali vyššiu sumu, než za ktorú ste kúpili vy).
kamka13
06.09.10,12:03
keby som si chcela zaobstarat novinovy stanok a prevadzkovat ho, aj na to dava UP dotacie? samozrejme som nezamestnana
Katy a R
06.09.10,13:39
keby som si chcela zaobstarat novinovy stanok a prevadzkovat ho, aj na to dava UP dotacie? samozrejme som nezamestnana

... ak si nezamestnaná ... tak na UPSVaR (kde si evidovaná) ti poskytnú info - na aké činnosti dotáciu dávajú :)
wampier123
07.09.10,18:16
keby som si chcela zaobstarat novinovy stanok a prevadzkovat ho, aj na to dava UP dotacie? samozrejme som nezamestnana

bolo by to možné, pokiaľ by cena NOVÉHO stánku neprekročila výšku príspevku cca 2500 € (v každom okrese je výška dotácie iná).
Predpokladám, že novinový stánok je drahší a tým pádom dotácia nebude schválená.
Doložiť chýbajúce financie z vlastného nie je možné...
kamka13
08.09.10,12:43
a keby som si zakupila zahradnu chatku v hodnote nejakych 1700eur a tam predavala noviny a casopisy a doplnkovy tovar? myslis, ze to by preslo v tej dotacii?
Katy a R
08.09.10,14:45
a keby som si zakupila zahradnu chatku v hodnote nejakych 1700eur a tam predavala noviny a casopisy a doplnkovy tovar? myslis, ze to by preslo v tej dotacii?
... nie je to v každom okrese celkom rovnaké ... preto si to najskôr u vás zisti - na čo konkrétne dávajú ;) - ušetríš čas a zbytočnú námahu:D
wampier123
08.09.10,17:59
... nie je to v každom okrese celkom rovnaké ... preto si to najskôr u vás zisti - na čo konkrétne dávajú ;) - ušetríš čas a zbytočnú námahu:D

všetky úrady práce sa riadia podľa spoločného nariadenia, a to: schémy pomoci de minimist. Rozdiely sú minimálne...
Pokiaľ viem, jediné v čom sa nezhodujú je použitie dotácie na odvody, tj niekde povolia a inde nie.
wampier123
08.09.10,18:20
a keby som si zakupila zahradnu chatku v hodnote nejakych 1700eur a tam predavala noviny a casopisy a doplnkovy tovar? myslis, ze to by preslo v tej dotacii?

Novú chatu asi za takú sumu nekúpite...
Princíp poskytnutia dotácie:
Ide o to, že treba presvedčiť komisiu - predpokladám, že predaj akéhokoľvek tovaru v záhradnej chatke by jednoducho nefungoval.
Hneď zo začiatku by boli skeptický, že chatu chcete využiť hlavne na rekreáciu (to nie je moc dobrý začiatok a tiež to veľmi znižuje šance na úspech)