mišel1
03.07.10,13:25
Ahojky,
vie mi niekto poradiť, ako účtovať odpisy, resp. osobnú spotrebu majiteľa baru? :rolleyes:
rodina1
03.07.10,11:36
Ahojky,
vie mi niekto poradiť, ako účtovať odpisy, resp. osobnú spotrebu majiteľa baru? :rolleyes:
Osobná spotreba sa účtuje ako výdavok neovplyvňujúci základ dane - to platí pre jednoduché účtovníctvo.
veronikasad
03.07.10,12:01
Ahojky,
vie mi niekto poradiť, ako účtovať odpisy, resp. osobnú spotrebu majiteľa baru? :rolleyes:
odpisy a osobná spotreba majitela sú teda dve úplne rozdielne veci. Zrejme si tými odpismi rozumela niečo iné ako účtovné, resp. daňové odpisy majetku ...
Zita5
03.07.10,13:30
Ak máte na mysli a nazvali ste to odpisom resp. spotrebou majiteľa baru , tak nás môže napadnúť :

1) výber peňazí pre osobnú spotrebu - účtujete cez pokladňu výdaj -výdavok neovplyvňujúci ZD , alebo môže ísť aj o výber z účtu ako osobná spotreba, vtedy účtujete cez banku na základe bankového výpisu , alebo sa môže jednať o platbu z BU pre osobnú potrebu účtovanie detto cez bankový výpis .....ťažko definovať o čo Vám ide

2) osobná spotreba tovaru resp. materiálu - účtujete vydaj sklad(skladová evidencia ) pre osobnú spotrebu majiteľa a na základe výdajky zo skladu zaúčtovať interným dokladom cez uzávierkové operácie vo výdavkoch OVZD storno zápis znamienkom mínus v časti peňažného denníka tovar alebo materiál .Týmto účtovným zápisom znížite uplatnené výdavky a zvýšite ZD.Otázne teraz je , že či je podnikateľský subjekt platiteľom DPH , potom by z toho vyplývala ďalšia povinnosť ohľadom DPH.

3) ak by ste mali na myli odpisy majetku , tak tieto rieši Zákon o dani z príjmov tak sa jedná o § 22 až 28


Čiže podľa uvedeného treba Vašu otázku konkretizovať .
mišel1
03.07.10,19:48
Ďakujem za radu, veľmi ste mi pomohli, mala som na mysli osobnú spotrebu majiteľa. Majiteľ je platiteľom DPH.
jaja99
03.07.10,19:58
Asi ide o PÚ podľa zaradenia otázky. Vyhotovíš mesačne faktúru na tovar v cene obvyklej a predáš ako ktorejkoľvek inej osobe. 355/604,343. DPH musíš odviesť na výstupe, ak pri účtovaní nákupu ešte nevieš, kto tovar spotrebuje. AK už pri nákupe vieš, že ide o tovar pre majiteľa, tak neuplatníš DPh na vstupe a zaúčtuješ rovno ako pohľadávku voči majiteľovi: 355/321.
marjankaj
03.07.10,20:21
Asi ide o PÚ podľa zaradenia otázky. Vyhotovíš mesačne faktúru na tovar v cene obvyklej a predáš ako ktorejkoľvek inej osobe. 355/604,343. DPH musíš odviesť na výstupe, ak pri účtovaní nákupu ešte nevieš, kto tovar spotrebuje. AK už pri nákupe vieš, že ide o tovar pre majiteľa, tak neuplatníš DPh na vstupe a zaúčtuješ rovno ako pohľadávku voči majiteľovi: 355/321.

To bude pre s.r.o.
Ak ide o FO tak sa účtuje na 491.
Ale veď prečo by sme si to nedomysleli.:confused: Veď účtovníkovi-živnostníkovi by to malo byť jasné.:rolleyes:
ondrejvla
04.07.10,14:22
To bude pre s.r.o.
Ak ide o FO tak sa účtuje na 491.
Ale veď prečo by sme si to nedomysleli.:confused: Veď účtovníkovi-živnostníkovi by to malo byť jasné.:rolleyes:

Áno súhlasím, účtuje sa na 491 v PÚ, ale ak je uznaná DPH na vstupe na tovare, musí byť interným dokladom a výdajkou tovaru zaúčtovaná aj DPH na výstupe.
V JÚ by som to riešila cez ID, výdajka tovaru v OC + DPH.
marjankaj
04.07.10,14:54
Ďakujem za radu, veľmi ste mi pomohli, mala som na mysli osobnú spotrebu majiteľa. Majiteľ je platiteľom DPH.

Akurát nevieme, kto pomohol.:rolleyes:
Či je majiteľ baru FO alebo PO? Majiteľ baru by ho mohol aj prenajať a to by sa zase účtovalo inak.:confused: Naozaj si dala potrebné informácie.:eek: