stefan-s
04.07.10,08:10
Ahojte, vyštudoval som OA a skončil VŠ ekonomického zamerania. Mám teda isté teoretické poznatky, no chcel by som ich využiť v praxi. Dostal som ponuku pracovať v jednej medzinárodnej spoločnosti ako ekonóm no zamestnávateľ si ma chce ešte preveriť iným ekonómom z tejto firmy. Viete mi niekto naznačiť na čo by som si mal dať pozor, a na čo sa mám pripraviť (okruh otázok)?
stefan-s
23.10.10,19:49
Takže tu je zopár otázok, ktoré som tam mal. Ak by sa niekto nudil mohol by tu hodiť aj správne odpovede. Ja som bol na pohovore úspešný, no podmienky za akých by som mal byť prijatý som neakceptoval.

Odpovedzte na otázky:
1. aké účtovné knihy sú povinné viesť ÚJ účtujúce v sústave JÚ a aké v sústave PÚ
2. čo rozumiete pod pojmom DM?
3. aká je sadzba dane z príjmu PO a aká FO
4. kedy vzniká zdaniteľnej osobe registračná povinnosť na DPH a kedy môže podať žiadosť o registráciu (dobrovoľne)
5. odpisové skupiny a doba odpisovania
6. uveďte do ktorej odpisovej skupiny pre daňové odpisovanie sa zaradzujú pozemky
7. definícia odpisovania a čo vyjadrujú odpisy
8. aký je rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi
9. kedy je zamestnávateľ povinný prihlásiť zamestnanca do registra poistencov SP? Akými spôsobmi to môže urobiť?
10. dokedy je zamestnávateľ povinný odhlásiť z registra poistencov SP?
11. ktorí zamestnávatelia sú povinný zasielať pobočke SP mesačné výkazy poistného a príspevkov elektronickou formou?
12. do koľkých dní je zamestnávateľ povinný nahlásiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa?
13. keď zamestnávateľ neprihlási zamestnanca do SP v zákonom stanovenom termíne, môže mu SP vyrubiť pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti vo výške:?

Zaúčtujte:
1. povinný prídel do soc. fondu...
2. rozdelenie zisku z minulého roka na základe rozhodnutia orgánov účtovnej jednotky
- tvorba ZRF
- tvorba SF
- podiely spoločníkov na zisku
- zvýšenie imania
- úhrada straty minulých rokov
3. nevyfakturovaná dodávka poradenských služieb k 31.12
4. tvorba zákonnej rezervy na nevyčerpanú dovolenku
5. pohľadávky voči akcionárom a spoločníkom za upísané Zi
6. splatenie upísaného Zi vkladom na BÚ
7. náklady na daňové poradenstvo v hotovosti
8. cestná daň – daň z motorových vozidiel
- predpis daňovej povinnosti
- úhrada cestnej dane = daň + poštovné
9. súdne poplatky hradené v hotovosti
10. nákup kolkov v hotovosti, použitých ihneď pri kúpe
11. postúpenie (predaj) pohľadávky v nominálnej hodnote (u postupcu)
12. záväzky zo zdravotného a sociálneho poistenia
- záväzky z poistenia hradené zamestnancami
- záväzky z poistenia hradené z nákladov účtovnej jednotky v zákonnej výške
13. nárok zamestnancov na náhradu príjmu pri dočasnej PN počas prvých 10 dní
14. výplata miezd a dávok sociálneho zabezpečenia
- v hotovosti
- úhradou z účtu na osobné účty zamestnancov
15. vzájomný zápočet pohľadávky vedenej v účtovníctve vo výške 120 000 € a záväzku vedeného v účtovníctve vo výške 105 000 €
Adiks
25.10.10,12:25
A koľkí ľudia napíšu aj nejakú odpisovú skupinu pri šiestej otázke ...
somtraktorista
03.11.10,10:05
Dobrý deň, mohol by som požiadať o vypracovanie tých otázok?
Ďakujem.
Lenka1979
03.11.10,10:33
Dobrý deň, mohol by som požiadať o vypracovanie tých otázok?
Ďakujem.


Všetko sú to základné otázky z okruhu účtovníctva, ktorých odpovede hravo nájdeš aj na porade.:)
Reve
04.11.10,11:45
Tybrďo,
uf uf, teda, nechcela by som byť na tom pohovore
reve
Paula
04.11.10,11:57
Tybrďo,
uf uf, teda, nechcela by som byť na tom pohovore
reve



Keď sa už aj hlavní účtovníci + mzdári v jednom obávajú....;)
danushka
04.11.10,12:02
Dobrý deň, mohol by som požiadať o vypracovanie tých otázok?
Ďakujem.
Kurnik, nevedela som, že sa na traktoristov kladú také požiadavky:eek::confused:...
aktaK
04.11.10,12:16
Kurnik, nevedela som, že sa na traktoristov kladú také požiadavky:eek::confused:...

som sa dobre zasmiala, to bolo trefné :D
danushka
04.11.10,12:23
som sa dobre zasmiala, to bolo trefné :D
No ja sa tu dnes pousmievam nad niektorými témičkami...
Nie som ani hlavný ekonóm, ani ekonóm, len také bežné užívateľské znalosti využívam pri svojej práci...
Ale čo tu dnes padajú za otázky od ľudí čo vyzerajú, že sú ekonómovia:eek:..., idem ja robiť pirohy.

Takže milí traktoristi, všetci do jedného,
keď začneme s osvetou na JRD, svitne nám na lepšie časy, lebo aj prostý človiečik pracovitý bude konečne vedieť, že natlačiť do hlavy všetky tieto múdrosti nie je až tak jednoduché...;)
somtraktorista
06.11.10,21:37
Takže, skúsim zareagovať na všetky príspevky. Takže nie som traktorista, len som si vybral taký nick pretože sa mi zdal vtipný v súvislosti s týmto diskusným fórom :). Je tiež pravda, že mnoho vecí by sa dalo nájsť aj tu na fóre, no nemusela by to byť ta správna odpoveď, alebo by to mohla byť odpoveď na podobnú otázku... Som čerstvým tretiakom na OA (mám 17 rokov), na niektoré otázky odpoveď aj poznám, ale bol by som rád ak by niekto skúsený v tomto odbore mal čas a zodpovedal na ne (ak nie tak nie - no srandu si nemusíte robiť). Účtovníctvo ma baví a rád by som sa týmto v budúcnosti aj živil (ak Boh dá), preto už teraz sledujem rôzne diskusie, ekonomické periódiká a zbieram informácie.
Preto ešte raz touto cestou poprosím niekoho o vypracovanie otázok. Ďakujem.
veronikasad
06.11.10,21:49
Takže, skúsim zareagovať na všetky príspevky. Takže nie som traktorista, len som si vybral taký nick pretože sa mi zdal vtipný v súvislosti s týmto diskusným fórom :). Je tiež pravda, že mnoho vecí by sa dalo nájsť aj tu na fóre, no nemusela by to byť ta správna odpoveď, alebo by to mohla byť odpoveď na podobnú otázku... Som čerstvým tretiakom na OA (mám 17 rokov), na niektoré otázky odpoveď aj poznám, ale bol by som rád ak by niekto skúsený v tomto odbore mal čas a zodpovedal na ne (ak nie tak nie - no srandu si nemusíte robiť). Účtovníctvo ma baví a rád by som sa týmto v budúcnosti aj živil (ak Boh dá), preto už teraz sledujem rôzne diskusie, ekonomické periódiká a zbieram informácie.
Preto ešte raz touto cestou poprosím niekoho o vypracovanie otázok. Ďakujem.
Načo tie odpovede potrebuješ ? Chceš skúšať p. prof. účtovníctva ?
somtraktorista
07.11.10,12:55
Nie nechcem nikoho skúšať. Chcem sa naučiť niečo viac a nové (nielen to čo sa učíme v škole).
A naozaj nikto to nieje schopný vypracovať? Na každú moju prosbu prídu len odpovede formou otázok tipu: ... "kurnik, nevedela som, že sa na traktoristov kladú také požiadavky" alebo "osveta v JRD" alebo "chceš skúšať učiteľku účtovníctva?"
Som tu na fóre krátko, ale keď vo všetkých diskusiách niekto požiada o pomoc a dočká sa takých odpovedí tak ďakujem pekne.
Veď nič viac som nechcel len vypracovať odpovede - je to taký problém? Vždy mi musí niekto nato položiť trápnu otázku?
Ľudia, veď ja na tých odpovediach naozaj nebudem zarábať, len sa chcem niečo nové naučiť...
Ak sa na tie otázky odpovedať nedá, alebo sú nezmyselné tak to napíšte rovno, alebo rovnako ako ja nepoznáte odpovede tak radšej nenapíšte nič, lebo stráca sa tým úroveň diskusie.
veronikasad
07.11.10,12:58
vieš čo, dohodnime sa. Vypracuj otázky ty, my to skontrolujeme, opravíme, doplníme ... Súhlasíš ? Ako tretiak na obchodnej akadémii by si už na mnohé otázky mal poznať odpoveď.
somtraktorista
07.11.10,14:22
veronikasad kebyže viem vypracovanie tak tu nežiadam pomoc, preto som prišiel na fórum porada.sk a nie "urobsisam"... A áno som tretiak na OA no účtovníctvo sme mali až od druhého ročníka (čiže učím sa len druhý rok, aj to je len začiatok toho druhého).

Nechcem tu písať vždy to isté a stále bezúspešne, preto kto chcete a viete poradiť poraďte kto nie nie.
veronikasad
07.11.10,14:47
veronikasad kebyže viem vypracovanie tak tu nežiadam pomoc, preto som prišiel na fórum porada.sk a nie "urobsisam"... A áno som tretiak na OA no účtovníctvo sme mali až od druhého ročníka (čiže učím sa len druhý rok, aj to je len začiatok toho druhého).

Nechcem tu písať vždy to isté a stále bezúspešne, preto kto chcete a viete poradiť poraďte kto nie nie.
Milý študent, si na stránke Porada - nie poraď si sám. Už ti poradili, že na tejto stránke funguje vyhladávanie, každá z týchto otázok je rozoberaná x-krát. A na hornej lište porady nájdeš Zákony, bez ktorých sa v praxi účtovníka nezaobídeš ...

Zákon o dani z príjmu
Zákon o DPH
Zákonník práce
Zákon o účtovníctve
Zákon o zdravotnom poistení
Zákon o sociálnom poistení
Zákon o správe daní a poplatkov
Postupy účtovania v JU
Postupy účtovania v PU

a množstvo iných.

Som tiež absolventka OA (vtedy ešte SEŠ). Keď som začínala s prácou účtovníčky, žiadna porada ešte neexistovala. Všetky vedomosti som si musela zaplatiť na školeniach ...

Ak budeš riešiť konkrétny problém - rada poradím.
pepsikova
07.11.10,16:48
milý traktorista..keďže som tiež čerstvý tretiak na OA, viem, že účto sa tam učí podrobne...denní študenti majú výborné učebnice, aj prílohy k nim s názornými príkladmi účtovania, takže nemusíš až tak "pekne Ďakovať"..to, čo máš tam v učebniciach, ti dokonale stačí na základ, na účtovníka sa musíš sústavne vzdelávať a študovať a nie chcieť, aby ti tu niekto písal podrobne, čo a ako...na svoje presne kladené otázky tu nájdeš odpovede...máme vynikajúci archív...no a ak by tvoje otázky tu náááhodou , ale len čiste nááhodou neboli už niekde zodpovedané, kludne zadaj tému...
..no a ešte dodám, že aj naši múdri účtovníci sem-tam kukajú cez uja gúgla...a k tomu, čo majú v hlavičkách, hlavne tí starší, sa dopracovali len vlastnou usilovnosťou, takže, hor sa!..
...a ešte, ak náhodou maturuješ z účtovníctva, tak by si si mal tie otázky urobiť sám, aby si zmaturoval...
marjankaj
07.11.10,17:21
Takže tu je zopár otázok, ktoré som tam mal. Ak by sa niekto nudil mohol by tu hodiť aj správne odpovede. Ja som bol na pohovore úspešný, no podmienky za akých by som mal byť prijatý som neakceptoval.

Odpovedzte na otázky:
1. aké účtovné knihy sú povinné viesť ÚJ účtujúce v sústave JÚ a aké v sústave PÚ §12 a §15 zákona 431/2002
2. čo rozumiete pod pojmom DM? §32 opatrenia MF SR č.MF/26312/2009-74, alebo že by Drobný majetok?, alebo dokonca diabetes melitus?:eek::---
3. aká je sadzba dane z príjmu PO a aká FO §15 zákona 595/2003
4. kedy vzniká zdaniteľnej osobe registračná povinnosť na DPH a kedy môže podať žiadosť o registráciu (dobrovoľne) §4, §4a a §4b zákona 222/2004
5. odpisové skupiny a doba odpisovania §26 zákona 595/2003
6. uveďte do ktorej odpisovej skupiny pre daňové odpisovanie sa zaradzujú pozemky §23 zákona 595/2003
7. definícia odpisovania a čo vyjadrujú odpisy
8. aký je rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi
9. kedy je zamestnávateľ povinný prihlásiť zamestnanca do registra poistencov SP? Akými spôsobmi to môže urobiť?
10. dokedy je zamestnávateľ povinný odhlásiť z registra poistencov SP?
11. ktorí zamestnávatelia sú povinný zasielať pobočke SP mesačné výkazy poistného a príspevkov elektronickou formou?
12. do koľkých dní je zamestnávateľ povinný nahlásiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa?
13. keď zamestnávateľ neprihlási zamestnanca do SP v zákonom stanovenom termíne, môže mu SP vyrubiť pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti vo výške:?

Zaúčtujte:
1. povinný prídel do soc. fondu...
2. rozdelenie zisku z minulého roka na základe rozhodnutia orgánov účtovnej jednotky
- tvorba ZRF
- tvorba SF
- podiely spoločníkov na zisku
- zvýšenie imania
- úhrada straty minulých rokov
3. nevyfakturovaná dodávka poradenských služieb k 31.12
4. tvorba zákonnej rezervy na nevyčerpanú dovolenku
5. pohľadávky voči akcionárom a spoločníkom za upísané Zi
6. splatenie upísaného Zi vkladom na BÚ
7. náklady na daňové poradenstvo v hotovosti
8. cestná daň – daň z motorových vozidiel
- predpis daňovej povinnosti
- úhrada cestnej dane = daň + poštovné
9. súdne poplatky hradené v hotovosti
10. nákup kolkov v hotovosti, použitých ihneď pri kúpe
11. postúpenie (predaj) pohľadávky v nominálnej hodnote (u postupcu)
12. záväzky zo zdravotného a sociálneho poistenia
- záväzky z poistenia hradené zamestnancami
- záväzky z poistenia hradené z nákladov účtovnej jednotky v zákonnej výške
13. nárok zamestnancov na náhradu príjmu pri dočasnej PN počas prvých 10 dní
14. výplata miezd a dávok sociálneho zabezpečenia
- v hotovosti
- úhradou z účtu na osobné účty zamestnancov
15. vzájomný zápočet pohľadávky vedenej v účtovníctve vo výške 120 000 € a záväzku vedeného v účtovníctve vo výške 105 000 €

Milý somtraktorista:
Stačí? Ostatné si môžeš vyhľadať aj sám. V príspevku č. 16 máš uvedené, kde môžeš hľadať.
Dozvieš sa pritom aj oveľa viac užitočných informácií, ako v týchto otázkach.
Dav
07.11.10,17:27
Takže tu je zopár otázok, ktoré som tam mal. Ak by sa niekto nudil mohol by tu hodiť aj správne odpovede. Ja som bol na pohovore úspešný, no podmienky za akých by som mal byť prijatý som neakceptoval.

Odpovedzte na otázky:
1. aké účtovné knihy sú povinné viesť ÚJ účtujúce v sústave JÚ a aké v sústave PÚ
http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#12
http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#15
2. čo rozumiete pod pojmom DM? Dlhodobý majetok
3. aká je sadzba dane z príjmu PO a aká FO jednotná 19 % zo základu dane
4. kedy vzniká zdaniteľnej osobe registračná povinnosť na DPH a kedy môže podať žiadosť o registráciu (dobrovoľne) dobrovoľne kedykoľvek, povinne http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html#4
5. odpisové skupiny a doba odpisovania http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#22, odpisové skupiny podľa Príloha č. 1 k zákonu č. 595/2003 (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-uplne-znenie.html) Z. z.
6. uveďte do ktorej odpisovej skupiny pre daňové odpisovanie sa zaradzujú pozemky pozemky sa neodpisujú
7. definícia odpisovania a čo vyjadrujú odpisy Odpisy vyjadrujú opotrebenie dlhodobého majetku, účtovné si stanovuje účtovná jednotka v odpisovom pláne, daňové sú podľa zaradenia majetku do odpisových skupín
8. aký je rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi -daňové zo zákona, podmienka pre uplatnenie je, aby bol majetok zaradený v stave k 31.12. bežného roku, účtovné - počet rokov odpisovania stanovuje účt. jednotka. Rozdiel medzi účt.a daň. odpismi je pripočítateľná/odpočítateľná položka od základu dane. Odpisy sú rovnomerne alebo nerovnomerné.
9. kedy je zamestnávateľ povinný prihlásiť zamestnanca do registra poistencov SP? Akými spôsobmi to môže urobiť? Pred nástupom do práce - poštou, SMS, elektronicky, faxom, pri SMS, faxe a elektr. ešte aj doručením prihlášky do SP.
10. dokedy je zamestnávateľ povinný odhlásiť z registra poistencov SP? najneskôr deň po zániku poistenia (prac. pomeru)http://www.socpoist.sk/zamestnavatel/1384s
11. ktorí zamestnávatelia sú povinný zasielať pobočke SP mesačné výkazy poistného a príspevkov elektronickou formou? 5 a viac zamestnancov
12. do koľkých dní je zamestnávateľ povinný nahlásiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa? do 8 dní
13. keď zamestnávateľ neprihlási zamestnanca do SP v zákonom stanovenom termíne, môže mu SP vyrubiť pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti vo výške:?

Zaúčtujte:
1. povinný prídel do soc. fondu...
2. rozdelenie zisku z minulého roka na základe rozhodnutia orgánov účtovnej jednotky
- tvorba ZRF
- tvorba SF
- podiely spoločníkov na zisku
- zvýšenie imania
- úhrada straty minulých rokov
3. nevyfakturovaná dodávka poradenských služieb k 31.12
4. tvorba zákonnej rezervy na nevyčerpanú dovolenku
5. pohľadávky voči akcionárom a spoločníkom za upísané Zi
6. splatenie upísaného Zi vkladom na BÚ
7. náklady na daňové poradenstvo v hotovosti
8. cestná daň – daň z motorových vozidiel
- predpis daňovej povinnosti
- úhrada cestnej dane = daň + poštovné
9. súdne poplatky hradené v hotovosti
10. nákup kolkov v hotovosti, použitých ihneď pri kúpe
11. postúpenie (predaj) pohľadávky v nominálnej hodnote (u postupcu)
12. záväzky zo zdravotného a sociálneho poistenia
- záväzky z poistenia hradené zamestnancami
- záväzky z poistenia hradené z nákladov účtovnej jednotky v zákonnej výške
13. nárok zamestnancov na náhradu príjmu pri dočasnej PN počas prvých 10 dní
14. výplata miezd a dávok sociálneho zabezpečenia
- v hotovosti
- úhradou z účtu na osobné účty zamestnancov
15. vzájomný zápočet pohľadávky vedenej v účtovníctve vo výške 120 000 € a záväzku vedeného v účtovníctve vo výške 105 000 €
Prvé kolo odpovedí - zároveň s citáciou zákonov. Je to trochu dlhšie písanie, tak budem dopĺňať odpovede postupne.
pepsikova
07.11.10,18:53
...a že som ja trochu nepočkala...mohla som mat MO ako na dlani...
veronikasad
07.11.10,19:05
šak "pricap" aj tie svoje - ak sa niekto bude veľmi nudiť - možno ti vypracuje ...
pepsikova
07.11.10,20:55
..ja si svoje robím sama...