Brumik69
04.07.10,12:19
Ahojte!

Dostal som nové správy o dcérach. Staršia má ročnú dcérku, neviem či je vydatá, a mladšia mala včera svadbu. Platiť alebo neplatiť výživné??? Podotýkam, že stale platím.

Za rýchle odpovede ďakujem
danushka
04.07.10,10:42
Výživné platíš, pokiaľ dieťa nie je schopné samo sa živiť. Predpokladám, že Tvoje dcéry ukončili denné štúdium a fakt, že jedna je už rok na materskej a druhá sa včera vydala mi našepkáva, že schopné samostatnej obživy sú.

Žiadaj súd, aby Tvoju vyživovaciu povinnosť zrušil.
simbata
04.07.10,12:16
Jednoznačne treba požiadať súd o zrušenie vyživovacej povinnosti, veď k obom dcéram ju už majú ich manželia a pokiaľ boli pred sobášom zamestnané, tak sa vedeli uživiť samy!!!

Zákon o rodine stanovuje, že vyživovacia povinnosť rodičov voči deťom trvá dovtedy, kým deti nie sú samy schopné sa živiť. Avšak, nie je určená nijaká veková hranica, po ktorú si treba vyživovaciu povinnosť plniť.
Z toho čo píšete momentálne platíte výživné na obe dobrovoľne a asi si to obe aj riadne užívajú.

Treba teda len podať žiadosť na súd a ten už si od dcér bude žiadať všetky doklady o ich príjmoch a podobne. nemal by s tým byť veľký problém a ak natrafíte na dobrého sudcu do dvoch mesiacov by malo byť všetko vybavené, hlavne keby vám dcéry vedeli samé doložiť k žiadosti na súd svoje príjmy a všetky podstatné doklady. veľmi to urýchľuje celý súdny proces. Prípadne sa informujte priamo na podateľni súdu, čo doložiť aby to šlo aj bez nariadenia pojednávania a sudca by mohol hneď rozhodnúť.
iriska
05.07.10,15:05
Vydajom zaniká vyživovacia povinnosť rodičov a vzniká manželovi
Zita5
13.07.10,09:00
Ahojte!

Dostal som nové správy o dcérach. Staršia má ročnú dcérku, neviem či je vydatá, a mladšia mala včera svadbu. Platiť alebo neplatiť výživné??? Podotýkam, že stale platím.

Za rýchle odpovede ďakujem


Nadviažem na tento príspevok . Mám tu môjho klienta , ktorý platí na dieťa , avšak s dieťaťom sa nestretáva . Vie len toľko , že dieťa ukončilo strednú školu . Nevie čo ďalej .

Prosím Vás akou cestou oficiálnou sa dá zistiť , že či dieťa je zamestnané , alebo nie . Je otec oprávnený si takéto potvrdenie zaobstarať a akou cestou resp. formou ?
veronikasad
13.07.10,09:31
Nadviažem na tento príspevok . Mám tu môjho klienta , ktorý platí na dieťa , avšak s dieťaťom sa nestretáva . Vie len toľko , že dieťa ukončilo strednú školu . Nevie čo ďalej .

Prosím Vás akou cestou oficiálnou sa dá zistiť , že či dieťa je zamestnané , alebo nie . Je otec oprávnený si takéto potvrdenie zaobstarať a akou cestou resp. formou ?
Na úrade práce (výplata PnD) mu zrejme túto informáciu neposkytnú. Riešením je podanie návrhu na zrušenie výživného na súd. Ak dieťa bude ďalej študovať, určite mu to oznámia ...
Brumik69
16.07.10,18:53
no ale kto platí v tomto prípade súdne trovy? v prípade že dieta bude ďalej študovať, otec ktorý pravidelne platí, ale nemá na žiadne info nárok iba touto cestou?
iriska
18.07.10,17:05
trovy v konaní o výživné nie sú (ak si teda nevezme právnika)
willma
19.07.10,02:58
trovy v konaní o výživné nie sú (ak si teda nevezme právnika) Pri podaní návrhu na ukončenie platenia výživného je súdny poplatok asi vo výške 66€, oslobodený od poplatkov je len návrh na určenie prípadne zvýšenie výživného.
Flinstone
19.07.10,04:12
no ale kto platí v tomto prípade súdne trovy? v prípade že dieta bude ďalej študovať, otec ktorý pravidelne platí, ale nemá na žiadne info nárok iba touto cestou?
celý systém je chorý... ak dieťa študuje, na sociálne dávky, prídavky a neviem čo ešte treba potvrdenia... Ale aby určili povinnosť dieťaťu po určitom veku predkladať rodičovi, ktorý platí výživné, potvrdenie o štúdiu, toho sa nedočkáme. Pritom štát je ten, ktorý by to mal vedieť zistiť aj inak.
Brumik69
19.07.10,13:03
Totálne chorý...za rady, pomoc a podporu ďakujem.