Mickya
28.10.05,09:25
Určite máte mnohí zaregistrované domény. Prosím, kto ste v tom "doma", poraďte. Zostala som dosť neistá, či to vlastne robím dobre.
Prosím, pomôžte mi s danou vecou, ako je to správne?:
Takže je hlavný správca domén: SK-NIC (má monopol). Pod ním sú registrátori - podnikatelia. U týchto podnikateľov si zákazníci objednávajú registráciu domén.
Hlavný správca domén vlastne poskytne túto doménu podnikateľovi na jeden rok, ale doménu mu musí predĺžiť registrátor, u ktorého si túto doménu objednal.
Pre registrátora je registrácia (alebo predĺženie) domény jednorazový úkon.
Hlavný správca domén fakturuje registrátorovi dopredu (napr. 30.9.2005 je dodanie v príp., ak registrátor zaplatí dopredu), na faktúre je uvedené:
poplatok za doménu xy.sk, obdobie od 28.10.2005 do 27.10.2006.
Registrátor potom fakturuje doménu dopredu zákazníkovi.
Keďže ide o jednorazový úkon, tak kedy mám brať do úvahy dodanie služby? 27.10.2006 alebo vtedy, kedy mu predĺžim túto doménu?
Čo mám potom písať na faktúre, že ide o jednorazový úkon alebo mám tam normálne rozpísať obdobie, na ktoré je registrovaná doména?
Ďakujem
Katija
28.10.05,09:12
Ty si teda registrátor a sprostredkovávaš, niečo ako nájomné domény, alebo právo na používanie, skrátka službu. Predpokladám, že tu ide o refakturácu služby za nezmenenú cenu. Províziu za sprostredkovanie dostávaš zrejme od hlavného správcu domén. Ja by som v takom prípade na faktúre nechala určite pôvodný text. U teba nevidím dôvod na časové rozlišovanie. U hlavného správcu a konečného zákazníka ano. Službu zákazníkovi dodávaš, keď mu ju refakturuješ.:):cool:
Mickya
31.10.05,08:06
Ty si teda registrátor a sprostredkovávaš, niečo ako nájomné domény, alebo právo na používanie, skrátka službu. Predpokladám, že tu ide o refakturácu služby za nezmenenú cenu. Províziu za sprostredkovanie dostávaš zrejme od hlavného správcu domén. Ja by som v takom prípade na faktúre nechala určite pôvodný text. U teba nevidím dôvod na časové rozlišovanie. U hlavného správcu a konečného zákazníka ano. Službu zákazníkovi dodávaš, keď mu ju refakturuješ.:):cool:Ono je to práveže úplne inak:
Ja najprv vystavím zálohovku môjmu zákazníkovi - na 700 Sk, ktorý mi ju napr. 28.10.2005 uhradí, doménu predĺžim napr. 29.10.2005 u hlavného správcu.
Keďže 29.10.2005 predlžujem doménu u hlavného správcu, v ten deň ju vlastne platím a vtedy mi ten hlavný správca vystaví aj faktúru na sumu 500 Sk.
Katija
31.10.05,12:33
Aha, ale že je to takto, to z prvého príspevku nebolo jasné. Nevadí, aj tak si len sprostredkovateľ služby za províziu, ktorá je vo výške rozdielu faktúry na vstupe od hlavného správcu a faktúry na výstupe voči konečnému zákazníkovi a nevidím dôvod zaoberať sa tým, či si zákazník predlžuje registráciu na rok, alebo na viac rokov.
Ak najprv vystavuješ zálohovú faktúru ešte pred uskutočnením predĺženia, tak by si mala podľa mňa vystavovať aj konečnú zúčtovaciu faktúru s rovnakým textom ako udáva hlavný správca a to vtedy, keď predĺženie naozaj nastane, čiže ked máš od neho faktúru a zaplatila si. :):cool:
Mickya
02.11.05,09:21
Aha, ale že je to takto, to z prvého príspevku nebolo jasné. Nevadí, aj tak si len sprostredkovateľ služby za províziu, ktorá je vo výške rozdielu faktúry na vstupe od hlavného správcu a faktúry na výstupe voči konečnému zákazníkovi a nevidím dôvod zaoberať sa tým, či si zákazník predlžuje registráciu na rok, alebo na viac rokov.
Ak najprv vystavuješ zálohovú faktúru ešte pred uskutočnením predĺženia, tak by si mala podľa mňa vystavovať aj konečnú zúčtovaciu faktúru s rovnakým textom ako udáva hlavný správca a to vtedy, keď predĺženie naozaj nastane, čiže ked máš od neho faktúru a zaplatila si. :):cool:
Takže, pre mňa je dodaním samotné predĺženie? Mám to tak chápať?
Preto mám taký problém, lebo - vysvetlím na príklade:
zákazník nám 29.10.2005 uhradí zál. faktúru (uhradí ju, ale cez kartu (ide o medzinárodnú platob. kartu) - nám ale peniaze v tomto prípade prídu za nejakých 10 dní, pretože máme s bankou takú zmluvu, čiže peniaze mi fyzicky prídu napr. 9.11.2005 a toho 29.10.2005 nám príde iba e-mail, že nám zákazník zálohovku uhradil).
Ja, dňa 30.10.2005 predĺžim doménu napr. na obdobie od 5.11.2005-4.11.2006.
Veľakrát zákazník nevie, že ja predlžujem domény u hlavného správcu a myslí si, že ja mu poskytujem tú doménu.
Preto mi nie je úplne jasné, kedy je premňa dodanie služby.
Ďakujem za ochotu pomôcť.
Katija
02.11.05,18:28
Takže, pre mňa je dodaním samotné predĺženie? Mám to tak chápať?
Áno, podľa mňa je to tak. Tvojou úlohou je zabezpečiť u hlavného správcu predĺženie používania domény pre zákazníka a keď sa tak stane, tak je služba pre neho tebou fakticky dodaná (môže doménu v ďalšom období skutočne používať). A tým to pre oboch končí.:):cool:
Mickya
03.11.05,06:18
Áno, podľa mňa je to tak. Tvojou úlohou je zabezpečiť u hlavného správcu predĺženie používania domény pre zákazníka a keď sa tak stane, tak je služba pre neho tebou fakticky dodaná (môže doménu v ďalšom období skutočne používať). A tým to pre oboch končí.:):cool:To znamená, že potom mám na faktúre písať, že ide o jednorazový úkon. Tak potom mám al. nemám rozpísať aj dátum (napr. 28.9.2005-27.9.2006) na kedy je doména registrovaná? Ďakujem
Katija
03.11.05,11:40
To znamená, že potom mám na faktúre písať, že ide o jednorazový úkon. Tak potom mám al. nemám rozpísať aj dátum (napr. 28.9.2005-27.9.2006) na kedy je doména registrovaná? Ďakujem
Bola som si pozrieť konečnú faktúru, ktorú dostal jeden zákazník od svojho registrátora. Dátum vystavenia faktúry a dátum dodania služby je na nej rovnaký a síce 24.8.2005. V texte sa píše toto:
" Registrácia domény xy.sk za obdobie od 1.9.2005 do 31.8.2006 a suma."
A ešte je tam, že faktúra bola uhradená zálohovou platbou a k úhrade ostalo 0,00 Sk. To je všetko a ja si myslím, že je to tak dobre. Tento registrátor v čase keď predlžoval registráciu domény mal už peniaze od zákazníka na účte. Aj tebe by som odporučila vystavovať zálohové faktúry s dostatočným časovým predstihom.
Pre registrátora je to jednorazová záležitosť (službu dodal 24.8.2005), ale nie je to jednorazová záležitosť pre tohto konkrétneho zákazníka. Preto že zákazník účtuje v PÚ a obdobie registrácie zahŕňa dva kalendárne roky, podľa mojej mienky musí takúto prijatú službu časovo rozlišovať.
Mne sa to nezdá zložité. Ešte raz to zhrniem.
V tomto prípade hlavný správca domén SK-NIC časovo rozlíši výkony (lebo je vlastníkom domén a on poskytuje právo na používanie domény v danom období), registrátor nemá čo časovo rozlišovať (lebo on len službu sprostredkoval a s tým obdobím na ktoré sa registrácia vzťahuje nemá nič spoločné) a konečný zákazník časovo rozlíši náklady (lebo je užívateľom poskytnutého práva od SK-NIC a on používa doménu v danom období.) Nemám čo viac k tomuto dodať, lebo by som sa len opakovala.:):cool:
Mickya
03.11.05,11:52
Bola som si pozrieť konečnú faktúru, ktorú dostal jeden zákazník od svojho registrátora. Dátum vystavenia faktúry a dátum dodania služby je na nej rovnaký a síce 24.8.2005. V texte sa píše toto:
" Registrácia domény xy.sk za obdobie od 1.9.2005 do 31.8.2006 a suma."
A ešte je tam, že faktúra bola uhradená zálohovou platbou a k úhrade ostalo 0,00 Sk. To je všetko a ja si myslím, že je to tak dobre. Tento registrátor v čase keď predlžoval registráciu domény mal už peniaze od zákazníka na účte. Aj tebe by som odporučila vystavovať zálohové faktúry s dostatočným časovým predstihom.
Pre registrátora je to jednorazová záležitosť (službu dodal 24.8.2005), ale nie je to jednorazová záležitosť pre tohto konkrétneho zákazníka. Preto že zákazník účtuje v PÚ a obdobie registrácie zahŕňa dva kalendárne roky, podľa mojej mienky musí takúto prijatú službu časovo rozlišovať.
Mne sa to nezdá zložité. Ešte raz to zhrniem.
V tomto prípade hlavný správca domén SK-NIC časovo rozlíši výkony (lebo je vlastníkom domén a on poskytuje právo na používanie domény v danom období), registrátor nemá čo časovo rozlišovať (lebo on len službu sprostredkoval a s tým obdobím na ktoré sa registrácia vzťahuje nemá nič spoločné) a konečný zákazník časovo rozlíši náklady (lebo je užívateľom poskytnutého práva od SK-NIC a on používa doménu v danom období.) Nemám čo viac k tomuto dodať, lebo by som sa len opakovala.:):cool:Ďakujem Ti veľmi pekne. Je mi to jasné.
Katija
07.11.05,16:40
Myckia, dnes som navštívila stránku SK NIC, lebo ma napadlo, že vlastne sme sa nebavili o tom, čo je v registrátorskej zmluve uvedené. A to som sa ťa mala spýtať. Registrátorskú zmluvu sa mi uvidieť nepodarilo, to tam nejde. Ty ju však určite máš, tak si ju prosím ťa pozri a zisti si tam, čo vlastne z hľadiska SK NIC robíte a k čomu ste sa zaviazali. To je hlavné pre posúdenie služby. Mne sa zdalo, že ide čiste o sprostredkovanie obchodného a platobnýho styku medzi dvomi inými subjektami a v tom zmysle som ti aj písala. Ale ak by registrátorská zmluva bola postavená tak, že ty ako registrátor si odberateľom služieb SK NIC a prijaté služby máš právo vo svojom mene poskytnúť tretej strane, tak to by ich bolo treba časovo rozlišovať. Mrzí ma to, že som si hneď poriadne nezistila všetky skutočnosti. Neviem prečo, ale že sme mali pozrieť najskôr do zmluvy ma napadlo až dnes. :):cool:
Mickya
08.11.05,08:45
Myckia, dnes som navštívila stránku SK NIC, lebo ma napadlo, že vlastne sme sa nebavili o tom, čo je v registrátorskej zmluve uvedené. A to som sa ťa mala spýtať. Registrátorskú zmluvu sa mi uvidieť nepodarilo, to tam nejde. Ty ju však určite máš, tak si ju prosím ťa pozri a zisti si tam, čo vlastne z hľadiska SK NIC robíte a k čomu ste sa zaviazali. To je hlavné pre posúdenie služby. Mne sa zdalo, že ide čiste o sprostredkovanie obchodného a platobnýho styku medzi dvomi inými subjektami a v tom zmysle som ti aj písala. Ale ak by registrátorská zmluva bola postavená tak, že ty ako registrátor si odberateľom služieb SK NIC a prijaté služby máš právo vo svojom mene poskytnúť tretej strane, tak to by ich bolo treba časovo rozlišovať. Mrzí ma to, že som si hneď poriadne nezistila všetky skutočnosti. Neviem prečo, ale že sme mali pozrieť najskôr do zmluvy ma napadlo až dnes. :):cool:Ďakujem Ti za záujem, idem sa tú zmluvu mrknúť.
Mickya
08.11.05,08:55
Inak (pre info) je to na stránke sk-nic, v strede stránke je vysvietené červeným - nové pravidlá. Tam sa táto zmluva nachádza. Možno sa Ti to dobudúcna zíde.