DrahomiraV.
04.07.10,15:49
Dobrý deň,
chcela by som sa Vás opýtať ak v prípade podpísania dohody o zvýšení kvalifikácie zamestnanec dá výpoveď pred dohodnutým termínom do akej výšky môže od neho zamestnávateľ vymáhať vynaložené náklady.
v § 155 ods. 3 som sa dočítala o max. 3/4, avšak zamestnávateľ odomňa požaduje plnú sumu. Môžem voči tomu namietať?

V mojom prípade mi zo sumy 2674,67e vyčíslil za odpracovaným 22 mesiacov (z dohodnutých 60 čiže 5 rokov) 1704e....avšak po odpočítaní tých 3/4 to vychádza na 1270,58e

ktorý údaj je teda smerodajný?
veronikasad
04.07.10,14:08
Aj mne vychádza rovnaká suma ako si vypočítala ty :

(2674,67 x 0,75) : 60 x 38 = 1270,47 €

(3) Celková dohodnutá doba zotrvania v pracovnom pomere nesmie prekročiť päť rokov. Najvyššia suma úhrady vynaložených nákladov nesmie prekročiť tri štvrtiny celkovej sumy vynaložených nákladov. Ak zamestnanec splní svoj záväzok iba sčasti, povinnosť nahradiť náklady sa pomerne zníži.
DrahomiraV.
04.07.10,14:57
Aj mne vychádza rovnaká suma ako si vypočítala ty :

(2674,67 x 0,75) : 60 x 38 = 1270,47 €

(3) Celková dohodnutá doba zotrvania v pracovnom pomere nesmie prekročiť päť rokov. Najvyššia suma úhrady vynaložených nákladov nesmie prekročiť tri štvrtiny celkovej sumy vynaložených nákladov. Ak zamestnanec splní svoj záväzok iba sčasti, povinnosť nahradiť náklady sa pomerne zníži.
ďakujem za odpoveď, a ešte by som sa chcela opýtať či môže zamestnávateľ odomňa požadovať okrem vynaložených nákladov aj odvody z nich. Podpísala som v okt. 2009 aj Doklad o výške nákladov, kde sú zahrnuté aj spomínané odvody. Je to možné dodatočne namietať?
veronikasad
04.07.10,16:05
ďakujem za odpoveď, a ešte by som sa chcela opýtať či môže zamestnávateľ odomňa požadovať okrem vynaložených nákladov aj odvody z nich. Podpísala som v okt. 2009 aj Doklad o výške nákladov, kde sú zahrnuté aj spomínané odvody. Je to možné dodatočne namietať?
okrem mzdy a odvodov čo je v nich zahrnuté ? Pracovné volno si mala v zmysle § 140 Zákonníka práce, alebo ti poskytoval zamestnávatel niečo naviac ?
DrahomiraV.
04.07.10,17:26
okrem mzdy a odvodov čo je v nich zahrnuté ? Pracovné volno si mala v zmysle § 140 Zákonníka práce, alebo ti poskytoval zamestnávatel niečo naviac ?
okrem nich ešte cestovné náklady a školenia, tých som si vedomá, avšak nesedí mi, že odomňa požaduje náhradu odvodov. Tie sú tu aj percentuálne vyčíslené na 35,20% (je to z obdobia nov 2007-sep. 2008)
a je tam zarátané študijné voľno, ku ktorému som mala podpísanú zmluvu o zvyšovaní kvalifikácie a ešte v rámci zaškolenia mesačný pobyt na inom pracovisku, tam som však nemala podpísanú žiadnu zmluvu.
Rátajú sa tam teda aj odvody alebo nie?
Avšak ja som tú výšku nákladov po skončení štúdia na VŠ podpísala, dá sa to aj v tom prípade namietať?


Nakoniec som po opätovnom prečítaní zmluvy našla klauzulu v ktorej mám povinnosť okrem nákladov zaplatiť aj odvody takže je to bezpredmetné už riešiť. Veľmi pekne ešte raz ďakujem za poskytnutú pomoc:)
zuzik311
20.10.10,15:13
ahojte. chcem sa spytat zamestnavatel mi dal podpisat dohodu o zvyseni kvalifikacie v ktorej sa mam zaviazat po absolvovani studia odpracovat v spolocnosti 3 roky.. je sanca ju nepodpisat? ked viem, ze tolko v tejto praci urcite nezostanem. jedna sa o poziciu uctovnicky, nemal by platit skolenia on a nepodmienovat to tym, ze ak odidem zaplatim vsetky spatne? dakujem
Tweety
20.10.10,15:36
ahojte. chcem sa spytat zamestnavatel mi dal podpisat dohodu o zvyseni kvalifikacie v ktorej sa mam zaviazat po absolvovani studia odpracovat v spolocnosti 3 roky.. je sanca ju nepodpisat? ked viem, ze tolko v tejto praci urcite nezostanem. jedna sa o poziciu uctovnicky, nemal by platit skolenia on a nepodmienovat to tym, ze ak odidem zaplatim vsetky spatne? dakujem
Školenia áno, ale tu ide asi o doplnenie resp. zvyšovanie kvalifik. štúdiom na S alebo VŠ, či sa mýlim?
zuzik311
21.10.10,12:05
nie je to studium. ide o skolenia potrebne pre ziskanie opravnenia. ale to mam v naplni prace takze nemalo by to byt hradene?
veronikasad
21.10.10,13:54
ahojte. chcem sa spytat zamestnavatel mi dal podpisat dohodu o zvyseni kvalifikacie v ktorej sa mam zaviazat po absolvovani studia odpracovat v spolocnosti 3 roky.. je sanca ju nepodpisat? ked viem, ze tolko v tejto praci urcite nezostanem. jedna sa o poziciu uctovnicky, nemal by platit skolenia on a nepodmienovat to tym, ze ak odidem zaplatim vsetky spatne? dakujem
aké sú náklady na školenie ?

§ 155
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu, ktorou sa zamestnávateľ zaväzuje umožniť zamestnancovi zvýšenie kvalifikácie poskytovaním pracovného voľna, náhrady mzdy a úhrady ďalších nákladov spojených so štúdiom, a zamestnanec sa zaväzuje zotrvať po skončení štúdia u zamestnávateľa určitý čas v pracovnom pomere alebo mu uhradiť náklady spojené so štúdiom, a to aj vtedy, keď zamestnanec skončí pracovný pomer pred skončením štúdia. Zamestnávateľ, ktorý zamestnáva menej ako 20 zamestnancov môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu podľa odseku 2 aj pri prehlbovaní kvalifikácie, ak predpokladané náklady dosahujú aspoň 1 659, 70 eura. Dohoda sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná.