LubkaBB
04.07.10,17:53
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť. Chceme ísť s manželom na dovolenku do Čiernej Hory. Nemáme už platné pasy, tak chceme cestovať na OP. Ja už mám nový typ preukazu, ktorý sa vydáva od roku 2008 - formou ID karty. Manžel má však stále ten starší typ OP, čo bol zaliaty vo fólii a s vlastnou fotkou. Dá sa cestovať aj na tento OP? Má ho platný až do roku 2017. Pasy už asi nestihneme vybaviť, kedže je tam lehota do 30 dní.

Ďakujem vopred za príspevky.
veronikasad
04.07.10,16:01
LubkaBB
04.07.10,16:08
Kukla som tú stránku, ale aj tak nie som múdrejšia.
veronikasad
04.07.10,16:20
Nezodpovedal ti na otázku, či môžeš cestovať na OP. Priložila som ho pre informáciu, že pas sa dá vybaviť aj skôr ako za 30 dní
Rozalka
04.07.10,16:21
LubkaBB
04.07.10,16:35
No, viem, že sa dá pas vybaviť aj do 2 dní, ale je to štvornásobne drahšie a navyše to máme do Bratislavy ďaleko. Treba tam ísť po to osobne.
pe.pe
04.07.10,16:45
Ahoj, občania Slovenskej republiky môžu s občianskym preukazom vydaným formou ID (identifikačnej) karty cestovať na územie členských štátov Európskej únie, ďalej do Chorvátska, na Island, do Lichtenštajnska, Nórska, Švajčiarska, Čiernej Hory, Bosny a Hercegoviny a od 03.10.2008 aj do Macedónskej republiky.


Aj starší obč. preukaz, posledná verzia pred plastovou kartičkou (ako má Tvoj manžel) je vydaný vo forme ID karty. Pozri naň, nájdeš tam (nad menom) nápis Občiansky preukaz/Identification card. Ja mám tento starší OP a tento rok už som pár krajín s ním pobehal. Bez problému.

Tuto posielam link, celkom fajn a vidíš, ktoré OP sa nedajú ako cestovný doklad používať:

http://www.minv.sk/?vzory-dokladov-obcianske-preukazy
LubkaBB
04.07.10,16:51
Pe.pe - ďakujem za odpoveď. Potrebovala som sa len uistiť, aby som sa vyhla zbytočným komplikáciam pri cestovaní. Na OP som totiž ešte necestovala. Len ešte doplním, že od 12.6.2010 sa dá cestovať na OP aj do Srbska.

Ešte raz ďakujem :-)
pe.pe
04.07.10,17:02
Niet za čo...a ja ďakujem za info o Srbsku, som to nezaregistroval. A keďže idem dovolenkovať do Chorvátska, asi zablúdime na návštevu aj do Srbska:)