agentsmith
04.07.10,19:13
Viete mi poradiť na čo si dávať pozor pri kúpe elektrického prietokového ohrievača vody?
Aké parametre sú dôležité?
Ktorí výrobcovia sú kvalitný?
A ak máte niekto aj vlastné skúsenosti s konkrétnym modelom alebo značkou tak napíšte.

Ďakujem
patrixo
05.07.10,13:27
Ahojte, ja by som ešte pripojil otázku:
Ako riešite pri prietokových ohrievačoch odstraňovanie usadeného vodného kameňa?
canbo
05.07.10,17:13
Vyzerajú pekne,sú malé, nezaberajú miesto, ale : ...

Pri kúpe elektrického prietokového ohrievača je potrebné zosúladiť potrebu s možnosťami domácnosti. Prietokový ohrievač nemá zásobník vody, vodu zohrieva elektrickou špirálou pri prietoku . Ich príkony sú radovo 2kW -7,5kW ( 2kW zohreje iba malé množstvo, alebo pri väčšom prietoku neohreje) ,viac ako 2,5kW je problém s pripojením k jestvujúcej elektrickej sieti.( samostatný prívod s istením, prierez pripájaných vodičov,v bytoch istenie hlavného prívodu)
Má iný princíp ochrany proti prehriatiu/pretlakovaniu ako bojler , preto je potrebné mať zapojené " vodné " filtre . Tak na mechanické nečistoty ako aj proti vodnému kameňu. Najčastejšie závada je upchané sitko na vstupe,tlakový spínač nezopne špirálu. V záruke sa oprava rieši demontážou aj s batériou sa odnesie predajcovi. ( Kryty sú zaplombované)
Moje skúsenosti : životnosť veľmi nízka , poruchovosť vysoká.
Rozdiel medzi značkovými a neznačkovými je v dostupnosti náhradných dielov/ servisu.
Odporúčam bojler sú od 10 litrov.
radcaa
09.04.16,13:05
zdravím,
čítam príspevky o TN-C, TN-C-S sieťach...Potreboval by som poradiť, lebo chcem osadiť do záhradneho domčeka prietokový bojler 6,6 kW-3x400 (viď príloha). Mám tam systém TN-C , trojfázový (z rozvadazača-kde je elektromer- pri plote mi ide 4-pramenný kábel do skrinky-rozvadzača- v chatke)
Ten boiler má totiž svorkovnicu-iba 4 šroby- 3x fáza a jedno uzemnenie-viď obr.. Riskujem veľa, keď to zapojím tak, že tri fázy-L1,L2,L3 na príslušné šroby a na tú "zem"(zelenožltý pripojím z kábla vodič N)? Alebo ten zelenožltý mám pripojiť vyslovene na uzemnovací bod (tyč zarazená do zeme-robili pôvodne profíci) , ktorý mám k dispozícii pri chatke zo starého elmer. rozvádzača-ten nový elmer. rozvádzač je už teraz v plote pri ceste.
Alebo si nechať dorobiť na chatke systém TN-C-S.
Rozmýšlam nad tým, že keď boiler nemá svorkovnicu s 5-timi šrobami(3xfáza, N a PE-zem) či sa dá vôbec pripojiť na taký boiler nejaký prúdový chránič!
Ďakujem vopred za odpoveď. Neviem či som to napísal zrozumiteľne, tak sa ospravedlňujem...
canbo
09.04.16,16:23
Od konca : dá sa pripojiť na prúdový chránič,je potrebné splniť podmienky STN noriem pre chrániče v sieti TN-C.
Ak chcem nie aké vyhradené technické zariadenie pripojiť k sieti , tak má mať okrem iných papierov štítok s údajmi na pripojenie .
Odvolávate sa na prílohy a obrázky , ktoré nie sú pripojené. A preto iba všeobecne : Priemyselné bojlery sú napájané 400V, na pripojenie sa používa štvorvodičový prívod v sieti TN-C, bez prúdového chrániča.
Ak je výkon viac ako 3kW
musí byť istenie nielen proti skratu ,ale aj proti preťaženiu,má mať hlavný vypínač, a ovladanie na spínanie v nízkej tarife,
Obyčajne je taký bojler vybavený ovládacou skrinkou s hlavným vypínačom, a vybavením na bezpečne ovládanie a spínanie . A ak ovládanie nieje na 400V , tak prívodný kábel musí byť 5- žilový - sieť TN-S