Jennys
28.10.05,10:35
Neviete mi niekto poradiť, ako to urobiť keď chcem zobrať nejaký tovar na komis od nepodnikateľa, súkromnej osoby a chcel by to na nejakú dohodu, alebo zmluvu? Potrebovala by som vzor nejakej takejto zmluvy alebo dohody. Tovar by mi doviezol, napríklad 5 ks a zaplatila by som mu to až keď ho predám. Ako to potom od takejto osoby účtovať, keď on mi faktúru nevystaví? Poradí mi niekto? Ďakujem, neviem či som to dosť jasne opísala.
Jennys
28.10.05,08:36
ešte som zabudla dodať že nie som platcom DPH.
lenkak
28.10.05,17:00
Mám vzor len medzi podnikateľmi. Bude Ti postačovať?
lenkak
28.10.05,17:06
Ale našla som aj iný typ:

Komisionárska zmluva
(§ 557 a nasl. Obchodného zákonníka)

Čl. I
Zmluvné strany
1. Komisionár: ........., a.s.,................. , zastúpená ......................, IČO ............
2. Komitent: Meno, priezvisko, adresa

Čl. II
Predmet zmluvy
Predmetom je obstaranie predaja ....................

Čl. III
Záväzky zmluvných strán
Komisionár sa zaväzuje za odplatu obstarať pre komitenta predaj ................. za cenu vyššiu alebo minimálne ............. Sk.
Komitent sa zaväzuje zaplatiť komisionárovi odmenu vo výške 2 % z celkovej predajnej ceny. Odmena bude komisionárovi vyplatená do 3 dní po uskutočnení obchodu. Komitent sa ďalej zaväzuje odovzdať komisionárovi .........................., ktorý je predmetom tejto zmluvy, najneskôr do troch dní od podpísania zmluvy. Tento tovar zostáva majetkom komitenta až dovtedy, kým ich nenadobudne tretia osoba.

Čl. IV
Ďalšie ujednania
Komisionár bude pri plnení predmetu zmluvy postupovať s odbornou starostlivosťou. V prípade, že sa vyskytnú okolnosti, ktoré by mohli zásadným spôsobom ovplyvniť jeho činnosť, je komisionár povinný vyžiadať si od komitenta pokyny, ako postupovať. Ak by tak neurobil a jeho konanie by malo na komitenta negatívny dopad, zaplatí komisionár zmluvnú pokutu vo výške 2 000 Sk.
Komitent bude komisionárovi včas poskytovať všetky informácie, potrebné pre jeho činnosť.

Čl. V
Záverečné ustanovenia
Pri riešení ďalších otázok, neupravených touto zmluvou, sa zmluvné strany budú riadiť ustanoveniami Obchodného zákonníka.
Všetky zmeny a doplnky k tejto zmluve musia mať písomnú formu a ich platnosť je podmienená súhlasom oboch strán.
Táto zmluva bola vyhotovená v dvoch exemplároch, z ktorých každá zo zmluvných strán obdrží po jednom exemplári. Zmluvné strany si zmluvu prečítali, porozumeli jej a na znak súhlasu s jej obsahom ju podpísali.

V................, dňa................

…………………………… ……………………………
podpis komisionára podpis komitenta



Podstatnými náležitosťami komisionárskej zmluvy sú:
- pevné vymedzenie obchodnej záležitosti,
- záväzok komitenta zaplatiť odplatu. Výška odplaty v zmluve nemusí byť uvedená, vtedy platí cena obvyklá.
Zmluva nemusí mať písomnú formu.
adam
29.10.05,06:56
http://www.porada.sk/showthread-t_8552-page_1-pp_10-highlight_hand.html

Su tu uvedené KPZ, ak dodáš, že cena bude vyplatená po predaji, bude to na spôsom zmluvy o komisnom predaji. Treba ešte dodať, čo v prípade ak sa tovar nepredá. Napr. do 30 dní si príde nepredaný tovar prevziať a pod.