Dagmar77
05.07.10,20:47
Ahojte poraďáci, mám takýto problém:
Som živnostníčka od r. 2001.
Od 9.3.2010 som na PN, ktorá bola vystavená ešte v období keď som bola SZČO (od 1.7.2009 - 30.6.2010 som bola SZČO nakoľko mi vznikla povinná účasť). Od 30.6.2010 som DPNO (1 deň súbeh nakoľko mi to poradila jedna zamestnankyňa SP). Zvolila som si minimálny VZ t.j. 319,58 eur (mesačná platba 14 eur).
Na SP mi však tvrdia, že aj keď som na PN tak si od 1.7. musím riadne platiť odvody nakoľko PN bola vystavená ešte v obd. keď som bola SZČO. Ako mám postupovať, naozaj je potrebné platiť odvody? Bolo by vhodné ukončiť PN a napr. o týždeň požiadať lekára aby mi opäť vystavil PN? Môže ju vystaviť ten istý lekár, alebo je nutné aby ju vystavil iný lekár? PN mi vystavil všeobecný lekár s tým, že neskôr som pokračovala u gynekológa (bola som presunutá ku gynekológovi) nakoľko mám rizikové tehotenstvo.
A ešte by ma zaujímalo či to môže mať nejaký vplyv na materskú na ktorú by som mala nastúpiť 17.10.2010. Od roku 2001 som bola SZČO (nemocenské bolo platené na báze dobrovoľnosti). Takže podmienka 270 dní platenia NP je splnená.
Ďakujem.
VieraPopluharova
06.07.10,10:49
Ahojte poraďáci, mám takýto problém:
Som živnostníčka od r. 2001.
Od 9.3.2010 som na PN, ktorá bola vystavená ešte v období keď som bola SZČO (od 1.7.2009 - 30.6.2010 som bola SZČO nakoľko mi vznikla povinná účasť). Od 30.6.2010 som DPNO (1 deň súbeh nakoľko mi to poradila jedna zamestnankyňa SP). Zvolila som si minimálny VZ t.j. 319,58 eur (mesačná platba 14 eur).
Na SP mi však tvrdia, že aj keď som na PN tak si od 1.7. musím riadne platiť odvody nakoľko PN bola vystavená ešte v obd. keď som bola SZČO. Ako mám postupovať, naozaj je potrebné platiť odvody? Bolo by vhodné ukončiť PN a napr. o týždeň požiadať lekára aby mi opäť vystavil PN? Môže ju vystaviť ten istý lekár, alebo je nutné aby ju vystavil iný lekár? PN mi vystavil všeobecný lekár s tým, že neskôr som pokračovala u gynekológa (bola som presunutá ku gynekológovi) nakoľko mám rizikové tehotenstvo.
A ešte by ma zaujímalo či to môže mať nejaký vplyv na materskú na ktorú by som mala nastúpiť 17.10.2010. Od roku 2001 som bola SZČO (nemocenské bolo platené na báze dobrovoľnosti). Takže podmienka 270 dní platenia NP je splnená.
Ďakujem.



Dovolila som si tento problem zadat priamo na zodpovedanie socialnej poistovni cize tu je odpoved priamo od nich:

v zmysle zákona o sociálnom poistení dobrovoľne nemocensky poistená osoba nie je povinná platiť poistné (tzv. vylúčenie povinnosti platiť poistné) na nemocenské poistenie
- v období, počas ktorého sa jej poskytuje materské,
- od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby alebo starostlivosti o dieťa (tzv. OČR) najdlhšie do desiateho dňa ošetrovania,
- v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské.


Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ ste dočasne práceneschopná od 9. 3. 2010 a od 30. 6. 2010 ste sa prihlásili na dobrovoľné nemocenské poistenie, ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba ste povinná platiť poistné na nemocenské poistenie aj v období, počas ktorého sa Vám poskytuje nemocenské, nakoľko nárok na dávku nemocenské Vám nevznikol z dobrovoľného nemocenského poistenia (na ktoré ste sa prihlásili 30.6. 2010), ale z povinného nemocenského poistenia SZČO. Vylúčenie povinnosti platiť poistné sa teda na Vás ako na dobrovoľne nemocensky poistenú osobu nevzťahuje.


V prípade, že by Vám súčasná dočasná práceneschopnosť skončila a po určitom čase by Vám vznikla nová dočasná práceneschopnosť, dobrovoľné nemocenské poistenie by ste nemuseli platiť iba v prípade, že by Vám z dobrovoľného nemocenského poistenia vznikol nárok na nemocenské.


Pri výpočte materskej dávky sa z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu vylučujú obdobia, za ktoré poistenkyňa nebola povinná platiť poistné na nemocenské poistenie (napr. počas PN).
Pokiaľ budete dočasne práceneschopná, toto obdobie sa nebude zohľadňovať pri výpočte materskej, toto obdobie sa vylúči. Táto skutočnosť však nebude mať zásadný vplyv na výšku dávky materské.
Presné informácie k Vašej materskej dávke, ako aj k jej výške, Vám môže poskytnúť príslušná pobočka Sociálnej poisťovne na základe údajov z informačného systému.




Vaša Sociálna poisťovňa
silvia99
06.07.10,12:18
ahojte,

môžete mi prosím poradiť, z ktorého čoho vyplýva, že keď je SZČO na PN nemusí platiť do SP?
Ďakujem pekne.
Dagmar77
08.07.10,18:38
SZČO má nárok na PN len ak si platila nemocenské poistenie. Pokiaľ sa jedná o podnikateľa, ktorý si platí nemocenské poistenie na báze dobrovoľnosti (DPNO) tak aby mu vznikol nárok na nemocenské dávky musí si toto poistenie platiť aspoň 270 dní pred nástupom na PN.
Myslím, že pokiaľ sa jedná o podnikateľa SZČO, ktorému vznikla povinná účasť nemusí mať pred začatím PN zaplatené NP tých 270 dní (táto podmienka platí len pri DPNO).
Pokiaľ som dobre informovaná tak počas doby trvania PN sa neplatia ani odvody do ZP ale to len vtedy ak SZČO boli vyplácané nemocenské dávky. SP mu vystaví potvrdenie o vyplácaní ND a toto potvrdenie treba odniesť na ZP.
veronikasad
08.07.10,18:52
ahojte,

môžete mi prosím poradiť, z ktorého čoho vyplýva, že keď je SZČO na PN nemusí platiť do SP?
Ďakujem pekne.

§ 140 odst. 3 Zákona o sociálnom poistení

§ 140
Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom
a zamestnávateľom
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnanec, povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti

a) v období, počas ktorého sa im poskytuje materské,
b) od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) najdlhšie do desiateho dňa, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá v tomto období.

(2) Zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti ani v období, počas ktorého je uznaný za dočasne práceneschopného, v období, počas ktorého sa vypláca rehabilitačné alebo rekvalifikačné, a v období, počas ktorého má ospravedlnenú neprítomnosť v práci z dôvodu jeho účasti na štrajku.

(3) Povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie ani v období, počas ktorého je uznaná za dočasne práceneschopnú alebo má nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu.50)

(4) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti ani v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské.

(5) Povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba nie sú povinné platiť poistenie do rezervného fondu solidarity v období, počas ktorého nie sú povinné platiť poistné na dôchodkové poistenie.
veronikasad
08.07.10,19:10
SZČO má nárok na PN len ak si platila nemocenské poistenie. Pokiaľ sa jedná o podnikateľa, ktorý si platí nemocenské poistenie na báze dobrovoľnosti (DPNO) tak aby mu vznikol nárok na nemocenské dávky musí si toto poistenie platiť aspoň 270 dní pred nástupom na PN.
Myslím, že pokiaľ sa jedná o podnikateľa SZČO, ktorému vznikla povinná účasť nemusí mať pred začatím PN zaplatené NP tých 270 dní (táto podmienka platí len pri DPNO).
Pokiaľ som dobre informovaná tak počas doby trvania PN sa neplatia ani odvody do ZP ale to len vtedy ak SZČO boli vyplácané nemocenské dávky. SP mu vystaví potvrdenie o vyplácaní ND a toto potvrdenie treba odniesť na ZP.
Doba poistenia SZČO sa ti započítava do 270 dní nem. poistenia (poistenie bolo ukončené). Daj si vystaviť ešte jednu PN-ku a budeš mať nárok na nemocenské aj z DNP. Vtedy odvody z DNP platiť nebudeš.