NETX
05.07.10,21:13
Dobrý deň, viete mi niekto poradiť, ako mám vypočítať mzdu pre zamestnanca, ktorý je ZŤP (poberá invalidný dôchodok) a u zamestnávateľa je zamestnaný na hlavný pracovný pomer (8 hodín). Zamestnávateľ vytvoril pracovisko pre ZŤP zamestnaca a tým dostal dotáciu z Úradu práce. Hrubá mzda je 315,- €. Potrebovala by som vedieť, či musí zamestnávateľ a zamestnanec za seba platiť odvody do SP a ZP (aké percentá), či musí zamestnanec platiť daň a či si zamestanec môže uplatniť NČZD. Ďakujem
Xanti
05.07.10,19:18
Dobrý deň, viete mi niekto poradiť, ako mám vypočítať mzdu pre zamestnanca, ktorý je ZŤP (poberá invalidný dôchodok) a u zamestnávateľa je zamestnaný na hlavný pracovný pomer (8 hodín). Zamestnávateľ vytvoril pracovisko pre ZŤP zamestnaca a tým dostal dotáciu z Úradu práce. Hrubá mzda je 315,- €. Potrebovala by som vedieť, či musí zamestnávateľ a zamestnanec za seba platiť odvody do SP a ZP (aké percentá), či musí zamestnanec platiť daň a či si zamestanec môže uplatniť NČZD. Ďakujem
Zamestnávateľ aj zamestnanec sú povinný platiť odvody do ZP a SP.
Do ZP sú v polovičnej výške teda z-c 2% a z-ľ 5% , a odvody do SP sú v takej istej výške ako u zdravého občana - bez úľav. Akurát ak je ZPS 71% a viac tak neplatí poistenie v nezamestnanosti.


*** poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na:

c.) fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %.
zdroj : http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-jula-2010-smt/1468s

Zamestnanec na ID si môže uplatniť NČZD, presne ako zdravý, a dôchodok mu nevstupuje do príjmu.
kačura
02.08.12,06:01
ako potom vychádza mzda?
kačura
02.08.12,06:02
Ako potom vychádza mzda, keď ja nie som mzdárka, ale robím mzdu pre jedného zamestnanca so ZPS a má mzdu 327,2 Eur, nemá deti.
Mila123
02.08.12,06:04
Ako potom vychádza mzda, keď ja nie som mzdárka, ale robím mzdu pre jedného zamestnanca so ZPS a má mzdu 327,2 Eur, nemá deti.
aký sw ? alebo ručne?
kačura
02.08.12,06:08
Len ručne, cez net, ale tam mi vypočíta mzdu len pre zdravých zamestnancov, a chalan, ktorý u nás robí má ZPS, viem, že platí nižšie zdravotné, len potom neviem vypočítať tú mzdu.Potrebovala by som nejaký príklad a potom to už zvládnem. Dík moc.
Mila123
02.08.12,06:15
jasne, ak spĺňa podmienku zníženia fondov, tak mu budeš zrážať 2% z jeho mzdy a 5 % prispieva ZĽ na fondy ZP......
všetko rovnako ako u iných.....
veronikasad
02.08.12,06:28
Len ručne, cez net, ale tam mi vypočíta mzdu len pre zdravých zamestnancov, a chalan, ktorý u nás robí má ZPS, viem, že platí nižšie zdravotné, len potom neviem vypočítať tú mzdu.Potrebovala by som nejaký príklad a potom to už zvládnem. Dík moc.
nárok na zníženú sadzbu poistného do ZP má len v prípade, ak je poberatelom ID, alebo mu bol vydaný preukaz ŤZP osoby od Uradu práce.

Čo rozumieš pod ZPS ?
kačura
02.08.12,06:54
Len ručne, cez net, ale tam mi vypočíta mzdu len pre zdravých zamestnancov, a chalan, ktorý u nás robí má ZPS, viem, že platí nižšie zdravotné, len potom neviem vypočítať tú mzdu.Potrebovala by som nejaký príklad a potom to už zvládnem. Dík moc.
kačura
02.08.12,07:01
Ono je to také zamotané, ale zdravotná poisťovňa ma stále upozorňuje, aby som opravila výkazy, lebo tam je evidovaný ako poistenec so ZPS. Tak preto potrebujem výpočet tej mzdy. Má VZ 327,2, doteraz bral čistú mzdu 283,38Eur. Tak prosím poradiť. Ďakujem moc.
veronikasad
02.08.12,07:04
Ono je to také zamotané, ale zdravotná poisťovňa ma stále upozorňuje, aby som opravila výkazy, lebo tam je evidovaný ako poistenec so ZPS. Tak preto potrebujem výpočet tej mzdy. Má VZ 327,2, doteraz bral čistú mzdu 283,38Eur. Tak prosím poradiť. Ďakujem moc.
Za aké obdobie ideš opravovať výkazy ? Vypýtaj si od zamestnanca kopiu rozhodnutia UP + kopiu preukazu ŤZP.

Zdravému zamestnancovi strhávaš zdr.poistenie 4 %, jemu budeš strhávať 2 %. Ostatné odvody sú nezmenené. Za zamestnávatela zmeníš sadzbu z 10 % na 5 - ale to ti už bolo poradené v predch.príspevkoch.

Ja som reagovala len na definíciu ZPS.

Ručným spracovaným výplat rozumieš čo ? Máš papierovú výplatnú listinu s členením odvodov na jednotlivé fondy, alebo si si len výpočet hodila do nejakej mzdovej kalkulačky na webe ?
kačura
02.08.12,07:31
A pod ZPS je znížená pracovná schopnosť. Aspoň tak ma informovali zo ZP.
veronikasad
02.08.12,07:36
A pod ZPS je znížená pracovná schopnosť. Aspoň tak ma informovali zo ZP.
Skratku, ktorú si uviedla poznám, ale zákon o zdr.poistení definuje osobu so zdravotným poistením takto

(2) Na účely tohto zákona sa za osobu so zdravotným postihnutím považuje fyzická osoba
a) uznaná za invalidnú, 48)
b) s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorého miera funkčnej poruchy je najmenej 50 %.49).

-----
Preto definícia ZPS nestačí, potrebuješ rozhodnutie UP a kopiu preukazu ŤZP.
kačura
02.08.12,07:40
Len na webe, cez ekonomické linky a tam mzdová kalkulačka. No a to som si každý mesiac vytlačila, na základe toho poslala odvody a mzdu.Ale tam sa to dá len pre zdravých zamestnancov, ako som už spomínala. Tak keď môžem poprosiť ešte raz ako by to malo vyzerať s tou mzdou. Ďakujem moc moc moc.
veronikasad
02.08.12,07:45
Len na webe, cez ekonomické linky a tam mzdová kalkulačka. No a to som si každý mesiac vytlačila, na základe toho poslala odvody a mzdu.Ale tam sa to dá len pre zdravých zamestnancov, ako som už spomínala. Tak keď môžem poprosiť ešte raz ako by to malo vyzerať s tou mzdou. Ďakujem moc moc moc.
Ak nemáš mzdový SW, musíš mať mzdovú evidenciu v papierovej forme, vrátane výplatnej pásky a mzdového listu. nestačia ti údaje zo mzdovej kalkulačky z webu. Choď do ŠEVT-u, kúp si tlačivá o ktorých som písala a podľa nich rátaj odvody do jednotlivých fondov. (Môžeš si pri tom pomôcť aj tou mzdovou kalkulačkou).
kačura
02.08.12,07:58
Ja viem.že potrebujem také doklady od toho chalana, ale on nič nemá a ZP ma stále žiada, aby som poslala opravené výkazy a ďalšie už posielala so zníženými sadzbami, tak aj peniaze posielam podľa všetkého viac ako mám, ale ja im stále vysvetľujem, že nemôžem to meniť, keď nemám nejaké podklady od zamestnanca. To je neustály kolotoč, tak ja teraz nechcem nič iné len ako má vyzerať výpočet tej mzdy, čiže nie len odvody, ale ak konečnú sumu mzdy.Ďakujem ešte raz.
veronikasad
02.08.12,08:03
Ja viem.že potrebujem také doklady od toho chalana, ale on nič nemá a ZP ma stále žiada, aby som poslala opravené výkazy a ďalšie už posielala so zníženými sadzbami, tak aj peniaze posielam podľa všetkého viac ako mám, ale ja im stále vysvetľujem, že nemôžem to meniť, keď nemám nejaké podklady od zamestnanca. To je neustály kolotoč, tak ja teraz nechcem nič iné len ako má vyzerať výpočet tej mzdy, čiže nie len odvody, ale ak konečnú sumu mzdy.Ďakujem ešte raz.
Čítaš, čo tu už máš niekolkokrát napísané ? Že nebude platiť zdr.poistenie 4 % ale len 2 ? + zmeny u zamestnávatela.
Ale bez "papieru" od zamestnanca by som zníženú sadzbu nezačala uplatňovať. Má zamestnanec preukaz ŤZP ? Ak ano, aký máš problém si ho prefotiť a založiť do mzdovej evidencie, aby si videla odkedy ho má priznaný.
kačura
02.08.12,09:37
Ak máš ešte čas, tak mi odpíš prosím ťa ohľadom tej mzdy.
kačura
02.08.12,09:44
Asi si nerozumieme, ale nevadí, ja vôbec nemám problém ohľadom prefotenia,ani výpočtu odvodov, ja som potrebovala len vedieť, keďže nie som mzdárka, výslednú sumu na výplate. To znamená že keď predtým mal 283,38eur, či teraz bude mať o tie 2% čo bude platiť menej odvody zdravotné, vyššiu mzdu,tj.289,92eur.Tak by mi to vychádzalo.To je všetko, čo som potrebovala vedieť, aby som ho neukrátila o peniažky. Ale ak sa to nedá takto napísať, tak neva. Niekde si to zistím Dík.
veronikasad
02.08.12,09:51
Asi si nerozumieme, ale nevadí, ja vôbec nemám problém ohľadom prefotenia,ani výpočtu odvodov, ja som potrebovala len vedieť, keďže nie som mzdárka, výslednú sumu na výplate. To znamená že keď predtým mal 283,38eur, či teraz bude mať o tie 2% čo bude platiť menej odvody zdravotné, vyššiu mzdu,tj.289,92eur.Tak by mi to vychádzalo.To je všetko, čo som potrebovala vedieť, aby som ho neukrátila o peniažky. Ale ak sa to nedá takto napísať, tak neva. Niekde si to zistím Dík.
Naozaj si nerozumieme a preto ti tú výslednú sumu nenapíšem (aj keď nie si mzdárka). Každý zamestnávatel je povinný viesť mzdovú evidenciu na mzdovom liste, kde sú odvody rozpísané podľa jednotlivých fondov. A tam do zdr.poisťovne budeš mať namiesto 4 % len 2 % z vymeriavacieho základu (v tvojom prípade z min.mzdy)
janok5
10.08.16,05:08
Môže pracovať zdravotne ťažko postihnutý na dohodu? Aké bude mať odvody?
Osoba zdravotne ťažko postihnutá nie je v zásade vylúčená z trhu práce, a to ani v prípade pomerov založených na základe dohôd o pracovnej činnosti alebo dohody o vykonaní práce. Dohodu o brigádnickej práci študenta z našej úvahy vylučujeme, keďže táto sa aktuálne môže využívať len pre žiakov stredných škôl a študentov riadneho denného štúdia na VŠ do 26 rokov veku. Zároveň predpokladáme, že osoba ZŤP je súčasne poberateľom invalidného dôchodku, čo je pre zodpovedanie otázky dôležité.
Podľa § 4 ods. 1 písm. b) bod 2 Zákona o sociálnom poistení sa zamestnancom na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti rozumie, ak tento zákon neustanovuje inak, fyzická osoba v právnom vzťahu, ktorý jej zakladá právo napravidelný mesačný príjem fyzickej osoby v právnom vzťahu na základe dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti, ak je poberateľom invalidného dôchodku.
Podľa § 7 ods. 4 písm. c) bod 2. cit. zákona zamestnávateľom na účelynemocenského poistenia a poistenia v nezamestnanosti nie je fyzická osoba alebo právnická osoba podľa odseku 1 v právnom vzťahu s fyzickou osobou na základe dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti, ktorý jej zakladá právo na pravidelný mesačný príjem ..., ak je poberateľom invalidného dôchodku.
Podľa § 19 ods. 1 cit. zákona je povinne poistený v nezamestnanosti zamestnanec, ktorý je povinne nemocensky poistený, ak tento zákon neustanovuje inak.
Podľa § 19 ods. 3 písm. b) cit. zákona sa poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na fyzickú osobu, ktorej bol priznaný ... invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 percent a fyzickú osobu, ktorá má priznaný invalidný dôchodok a dovŕšila dôchodkový vek.
Podľa § 20 ods. 3 písm. a) cit. zákona zaniká povinné nemocenské poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti fyzickej osoby v právnom vzťahu na základe dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti priznaním ... invalidného dôchodku, ....,
Podľa § 4 ods. 2 cit. zákona zamestnanec na účely dôchodkového poisteniaje aj fyzická osoba v právnom vzťahu, ktorý jej zakladá právo na nepravidelnýpríjem .... okrem ...
Podľa § 4 ods. 2 písm. b) bod 2 cit. zákona zamestnanec na účelydôchodkového poistenia je aj fyzická osoba v právnom vzťahu na základe dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti, ktorý jej zakladá právo na pravidelný mesačný príjem, ak je poberateľom invalidného dôchodku.
Podľa § 128 ods. 4 cit. zákona neplatí poistné na invalidné poistenie ten poistenec, ktorý je dôchodkovo poistený po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku. .... Poistné na invalidné poistenie neplatí zamestnávateľ za zamestnanca, ktorý je poistenec podľa prvej a druhejvety.
Podľa § 4 ods. 3 cit. zákona je zamestnancom na účely úrazového poisteniaje fyzická osoba v právnom vzťahu zakladajúcom zamestnávateľovi úrazové poistenie.
Podľa § 4 ods. 4 cit. zákona je zamestnancom na účely garančného poisteniaje fyzická osoba v právnom vzťahu zakladajúcom zamestnávateľovi garančné poistenie.
Podľa § 7 ods. 1 cit. zákona je zamestnávateľom podľa tohto zákona je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá je povinná poskytovať zamestnancovi príjem a ....
Podľa § 10b ods. 1 písm. a) zákona č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení... v znení neskorších predpisov je Zárobková činnosť, ak ...., činnosť vyplývajúca z právneho vzťahu, ktorý zakladá právo na príjem zo závislej činnosti ... okrempríjmov z ... dohody o vykonaní práce .... poberateľov invalidného dôchodku, dohody o pracovnej činnosti ... poberateľov invalidného dôchodku ...
Z ohľadom k uvedenému u tejto kategórie „zamestnancov-dohodárov“ nie je rozhodujúce, či ide o pravidelný príjem alebo o príjem nepravidelný.
inzercia

PauseUnmute
Dodávame ale, že:
Podľa § 223 ods. 1 ZP zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti .....)
Podľa § 1 ods. 3 ZP Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, .... alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu.
Z povahy právnej úpravy tak vyplýva, že príjem z právneho vzťahu založeného dohodou o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru má mať v zásade povahu nepravidelného príjmu. Uvedené ale závisí od skutočného obsahu dohody.
Treba tiež dodať, že označenie právneho vzťahu nie je pre jeho charakteristiku právne významné, pretože rozhodujúci je obsah. Podľa toho nemožno vylúčiť, aby bola „dohoda“ prekvalifikovaná na „pracovný pomer“, čo podľa nášho názoru by malo nastať vždy, ak nie sú splnené podmienky výnimočnosti.
V prípade uzavretia dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti vzniká povinnosť platiť poistné na nasledovné poistenie:
Zamestnanec: dôchodkové poistenie (starobné aj invalidné),
Zamestnávateľ: dôchodkové poistenie (starobné aj invalidné), poistné do rezervného fondu solidarity, úrazové poistenie a garančné poistenie
Ak pôjde o zamestnanca v dôchodkovom veku (s priznaným starobným alebo predčasným starobným dôchodkom) odpadá u zamestnanca i zamestnávateľa povinnosť platiť invalidné poistenie.
Výška odvodov závisí od hrubého príjmu. Sadzby poistného nie sú nijako znížené, a sú teda obvyklé ako u riadneho zamestnanca.
Autor pôsobí ako advokát v advokátskej kancelárii Proiuris advokáti.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.