mio001
06.07.10,07:29
Dobry den,

prosim o radu ako a kde zacat.

Zdedil som pozemky prevazne ornej pody po predkoch, a teraz to obhospodaruje podnik ale mne nic neplatia. Chcem docielit aby mi platili najom. Vlastnim z 5 LV vzdy len cast.

Neviem ci oslovit pravnika alebo to skusit sam, pravnik bude asi drahy, preto hladam tu.

LV mam a aj mapy z geodezie.

Pisal som do spominaneho podniku, ze sa chcem s nimi dohodnut ale ani sa neozvali.

Dakujem kazdemu za pomoc.
Mária27
06.07.10,17:21
Máš s nimi nájomnú zmluvu? Ako znie? Ak nemáš, môže ísť o bezdôvodné obohatenie.
Skús prenajať pozemky niekomu inému. Od nich môžeš potom žiadať vypratanie pozemkov. Pôdu nemôžeš nechať ležať, treba ju obrábať.
Môžeš si tiež založiť farmu, alebo svoje podiely predať.
misoft
06.07.10,17:44
Zistiť, koľko je priemerný nájom takejto pôdy v danej lokalite, spísať návrh nájomnej zmluvy a doporučene zaslať podniku. Ten má na výber:1) buď začne komunikáciu a začne sa dohadovať na výške nájomného za pôdu - lepší prípad. Vtedy si môžeš uplatňovať aj nárok za predchádzajúce roky.
2) Nekomunikuje i napriek výzvam - podať žalobu na súd buď o zaplatenie nájomného (vyčísliť!), alebo vypratanie pozemkov a náhradu vzniknutej škody za predchádzajúce neoprávnené užívanie. Ale toto by skôr vedel správne formulovať právnik.
mio001
22.07.10,05:27
Dakujem za vycerpavajuce odpovede.

Aby som sa uistil presne miesto pozemkov: mam mapy z geodezie a cisla LV ako mozem zistit kde sa nachadzaju v terene?

Dakujem.
misoft
22.07.10,17:50
Geodeti by ti to vedeli presne označiť. Prípadne podľa mierky máp z geodézie si to môžeš zistiť na "mieste činu" (ale tu musíš vedieť tzv. čítať mapu).