jaro2k
06.07.10,08:44
Chcel by som Vas poziadat o radu...

Manzelka sa po 3 rokoch Rodicovskej Dovolenky, ktora skoncila tento mesiac (Jul/2010) sa rozhodla ostat s dietatom doma (starostlivost o dieta do 6 rokov) vzhladom na to, ze caka dalsie dieta (Jan/2011).

Otazka:
Chcem sa spytat... v pripade, ze si bude hned od skoncenia Rod.dovolenky platit dobrovolne nemocenske poistenie, bude mat po narodeni dietata (Jan/2011) narok na Matersku ? Pripadne su este ine podmiesky, ktore musi splnit?

Neviem, ci je moj predpoklad spravny, ale podla noveho zakona ma matka narok na matersku v tedy, ak si platila nemoc.poistenie min. 270 dni pred narodinim dietata, pricom sa do tohoto obdobia zapocitava i Rod.dovolenka, ktora sa berie ako vynimka kedy sa nemoc. poist platit nemusi. Este by som podotkol, ze predtym nez nastupila na RD (3 roky dozadu) nebola zamestnana a platila si len dobrovolne nemocenske a dochodkove poistenie, no predpokladam, ze tento fakt podla navoho zakona uz nie je podstatny.

Dakujem!
Jaro
Andyke
06.07.10,07:38
Platila dobrovoľné nemoc.poistenie pred prvou MD. Lenže akonáhle začala čerpať rodič.dovolenku mala platiť DNP ďalej.
Zrušila?
Pokiaľ zrušila tak nárok na materské jej nevznikne, lebo už do dňa pôrodu tých 270 dní nezíska.

Obdobie rodič.dovolenky sa započíta iba v prípade zamestnankyne, ktorá nastúpila na MD a RD zo zamestnania a jej prac.pomer stále trvá aj počas uved.období. A vzťahuje sa aj na povinne nemocensky a dôchodkovo poist. SZČO, ktorá počas rodič.dovolenky nevykonáva činnosť SZČO. Jej prípad to ale neni.
jaro2k
06.07.10,07:52
Ano, zrusila. :(
Ale rozumiem tomu...

Mam este taku podotazku... v pripade, ze je matka na RD alebo MD, pricom je v pracovnom pomere, plati za nu niekto aj Nemoc.poistenie (stat alebo zamestnavatel) ? ... alebo je to uplne irelevantne, nakolko sa to berie ako vynimka? Nie je to pripad mojej manzelky, len tak ma to zaujima.

Dakujem!
ivka70
06.07.10,07:56
Ano, zrusila. :(
Ale rozumiem tomu...

Mam este taku podotazku... v pripade, ze je matka na RD alebo MD, pricom je v pracovnom pomere, plati za nu niekto aj Nemoc.poistenie (stat alebo zamestnavatel) ? ... alebo je to uplne irelevantne, nakolko sa to berie ako vynimka? Nie je to pripad mojej manzelky, len tak ma to zaujima.

Dakujem!

Neplati za nu nikto v tom case, ale dolezite je, ze poistenie ma IBA prerusene z dovodu RD, nema ho zrusene.
Takze poistenie stale trva, co je podstatne pre vznik dalsich narokov.
Andyke
06.07.10,08:05
Prečítaj z tejto stránky - leták Poistenci štátu (aby aspoň dôchodkové poistenie platil za ňu štát)
http://www.socpoist.sk/informacne-letaky/34441s

aj túto stránku : http://www.socpoist.sk/starostlivost-o-dieta/1369s?prm2=25973
jaro2k
06.07.10,09:21
Vdaka,

Este by som doplnil, co som dnes zistil, ze v pripade starostilivosti o dieta do 6 rokov, plati stat za matku okrem dochodk. poistenia aj zdravotne poistenie. Akurat je potrebne o tom informovat prislusnu zdrav. poistovnu. To len pre doplnenie.