branuska
06.07.10,12:23
Dobry den,

chcem sa s Vami poradiat, pretoze cim viac sa v tom vrtam, tym viac som na pochybach...

SZCO poskytuje sluzby v zahradnictve - teda jedna sa o sadenie, osetrovanie krikov a rastlin, zahradna architektura...

A teraz neviem, ci ma viest sklad...predchadzajuca uctovnicka sklad neviedla vobec. Jedna sa skor o nakup napriklad hnojiva, raseliny, postrekov, hliny - davam to do drobnej prevadzkovej rezie, co sa tyka naradia - evidujem to ako material - KHM. Robim to spravne? uz ma niekto vystrasil, ze aj postreky , hnojiva a pod. by som mala davat na sklad...

Co sa tyka napriklad nakupu konkretneho krika, stromu, kvetov - to by sa malo evidovat na sklade?


Dakujem velmi pekne za radu.
Zita5
06.07.10,11:00
branuska
06.07.10,11:06
Dakujem za linky...tie som vsetky prestudovala...on tovar nepredava, teda ten KHM ma pre seba ako pracovne naradie, ktore evidujem v knihe drob. majetku....len ma pletu tie postreky a hnojiva, to by som musela presne merat, kolko mililitrov z postreku minie, resp. kolko kg hliny minie.....?
Zita5
06.07.10,13:06
Dakujem za linky...tie som vsetky prestudovala...on tovar nepredava, teda ten KHM ma pre seba ako pracovne naradie, ktore evidujem v knihe drob. majetku....len ma pletu tie postreky a hnojiva, to by som musela presne merat, kolko mililitrov z postreku minie, resp. kolko kg hliny minie.....?

Vy merať nemusíte nič , podklady by Vám mal dať majiteľ alebo jeho zamestnanci .Veď predsa sa spracováva aj cenová kalkulácia pred zákazkou , po ukončení zákazky je vyúčtovanie , ktoré ja si predstavujem tak , že by malo obsahovať aj množstvo a cenu materiálu .

Systém by mala zvoliť účtovná jednotka - vedenie firmy - SZČO ......samozrejme , že ako účtovníčka im môžete poradiť , ako Vám to vyhovuje .
Zita5
06.07.10,13:17
Dobry den,

chcem sa s Vami poradiat, pretoze cim viac sa v tom vrtam, tym viac som na pochybach...

SZCO poskytuje sluzby v zahradnictve - teda jedna sa o sadenie, osetrovanie krikov a rastlin, zahradna architektura...

A teraz neviem, ci ma viest sklad...predchadzajuca uctovnicka sklad neviedla vobec. Jedna sa skor o nakup napriklad hnojiva, raseliny, postrekov, hliny - davam to do drobnej prevadzkovej rezie, co sa tyka naradia - evidujem to ako material - KHM. Robim to spravne? uz ma niekto vystrasil, ze aj postreky , hnojiva a pod. by som mala davat na sklad...

Co sa tyka napriklad nakupu konkretneho krika, stromu, kvetov - to by sa malo evidovat na sklade?


Dakujem velmi pekne za radu.

K tomu skladu prikladám v poznámkach môj komentár .
rodina1
06.07.10,13:25
K tomu skladu prikladám v poznámkach môj komentár .

Zitka, tá príloha mi nejde otvoriť.
branuska
06.07.10,13:27
Dakujem velmi pekne :-) teraz uz len prist na to, ako sklad uctovat :-))) pekny den
branuska
06.07.10,13:31
Po terajsom rozhovore s klientom som zase zmatena, pretoze on vsetky tieto hnojiva a postreky a pod. kupuje a pouziva ich na okrasne kriky a rastliny, ktore ma v sidle podnikania - teda na zahrade a pestuje ich s tym, ze ich neskor preda....len tie kriky a rastliny nakupil ani neviem kedy...tak som z toho uz jelen :-((((
Zita5
06.07.10,13:49
Z Postupov JU








§ 6


Pomocné knihy zložiek majetku a záväzkov



7) V knihe zásob sa účtujú zásoby podľa jednotlivých produktov alebo ich skupín podľa potrieb účtovnej jednotky v jednotkách množstva a v peňažných jednotkách s výnimkou zásob podľa § 11 ods. 8. Zásoby, ktoré boli poskytnuté ako dar alebo prijaté ako dar sa v knihe zásob osobitne vyznačia. V knihe zásob sa uvádza aj prijatá zľava z ceny k zásobám, ktoré v čase jej prijatia má účtovná jednotka na sklade.

8) V knihe zásob sa zásoby prijaté na sklad a ich výdaj účtuje na základe účtovných dokladov, ktorými sú napríklad dodacie listy, iné doklady o prevzatí zásob alebo výdajky zásob do spotreby.

9) V knihe zásob sa zaznamenáva miesto uloženia zásob odovzdaných účtovnou jednotkou na spracovanie inej účtovnej jednotke, požičané mimo účtovnej jednotky alebo omylom zaslané inej účtovnej jednotke s uvedením druhu zásob a ich ocenenia.


§ 11


Zásoby



(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným obsahom.

7) Úbytok zásob nad normu prirodzených úbytkov, určenú vnútorným predpisom účtovnej jednotky pre príslušné účtovné obdobie, sa účtuje ako storno v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

14) Úbytok zásob rovnakého druhu sa môže účtovať v ocenení cenou zistenou váženým aritmetickým priemerom z obstarávacích cien alebo vlastných nákladov alebo spôsobom, keď prvá cena na ocenenie prírastku zásob sa použije ako prvá cena na ocenenie úbytku zásob, ak je tento spôsob ocenenia určený vnútorným predpisom účtovnej jednotky. Vážený aritmetický priemer sa počíta najmenej raz za mesiac.





Zákon o účtovníctve

§ 2
Všeobecné ustanovenia

(1) Účtovná jednotka účtuje v sústave podvojného účtovníctva alebo v sústave jednoduchého účtovníctva (§ 9).
(2) Predmetom účtovníctva je účtovanie skutočností o
a) stave a pohybe majetku,
b) stave a pohybe záväzkov,
c) rozdiele majetku a záväzkov,
d) výnosoch,
e) nákladoch,
f) príjmoch,
g) výdavkoch,
h) výsledku hospodárenia účtovnej jednotky,
(ďalej len "účtovné prípady").
(4) Na účely tohto zákona sa rozumie
a) majetkom sú tie aktíva účtovnej jednotky, ktoré sú výsledkom minulých udalostí, je takmer isté, že v budúcnosti zvýšia ekonomické úžitky účtovnej jednotky a dajú sa spoľahlivo oceniť podľa § 24 až 28; vykazujú sa v účtovnej závierke v súvahe alebo vo výkaze o majetku a záväzkoch,

§ 7
(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva, a o finančnej situácii účtovnej jednotky.
(2) Zobrazenie v účtovnej závierke je verné, ak obsah položiek účtovnej závierky zodpovedá skutočnosti a je v súlade s ustanovenými účtovnými zásadami a účtovnými metódami. Zobrazenie v účtovnej závierke je pravdivé, ak sú pri ňom použité účtovné zásady a účtovné metódy, ktoré vedú k dosiahnutiu verného zobrazenia skutočností v účtovnej závierke.
§ 8

(1) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo správne, úplne, preukázateľne, zrozumiteľne a spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov.
(2) Účtovníctvo účtovnej jednotky je správne, ak účtovná jednotka vedie účtovníctvo podľa tohto zákona a ostatných osobitných predpisov.


§ 15
Účtovné knihy v sústave jednoduchého účtovníctva

(1) Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva účtuje v týchto účtovných knihách:
a) v peňažnom denníku,
b) v knihe pohľadávok,
c) v knihe záväzkov,
d) v pomocných knihách, ak je ich vedenie potrebné na preukázanie a vykazovanie predmetu účtovníctva v účtovnej závierke, napríklad pomocná kniha o zložkách majetku, o záväzkoch z pracovnoprávnych vzťahov.


§ 16
Otvorenie a uzavretie účtovných kníh

(6) Účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, uzavrie účtovné knihy vždy
a) k poslednému dňu účtovného obdobia,
b) ku dňu skončenia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti,
c) ku dňu predchádzajúcemu deň účinnosti vyhlásenia konkurzu.
§ 17

(1) Účtovná závierka je štruktúrovaná prezentácia skutočností, ktoré sú predmetom účtovníctva, poskytovaná osobám, ktoré tieto informácie využívajú (ďalej len "používatelia"). Účtovná jednotka zostavuje účtovnú závierku v prípadoch ustanovených týmto zákonom v štruktúre, ktorá nadväzuje na sústavu účtovníctva používanú v účtovnej jednotke. Účtovná závierka tvorí jeden celok.
(4) Účtovná závierka v sústave jednoduchého účtovníctva okrem všeobecných náležitostí podľa odseku 2 obsahuje tieto súčasti:
a) výkaz o príjmoch a výdavkoch,
b) výkaz o majetku a záväzkoch.
§ 24

(1) Účtovná jednotka je povinná oceňovať majetok a záväzky ku dňu ocenenia, a to
a) ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu spôsobmi podľa § 25,
b) ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, spôsobom podľa § 27,
c) k inému dňu v priebehu účtovného obdobia spôsobom podľa § 27, ak sa to vyžaduje podľa osobitného predpisu.33)
§ 25

(1) Z jednotlivých zložiek majetku a záväzkov, ak tento zákon neustanovuje inak, sa oceňuje
a) obstarávacou cenou
1. hmotný majetok s výnimkou hmotného majetku vytvoreného vlastnou činnosťou,
2. zásoby s výnimkou zásob vytvorených vlastnou činnosťou,
3. podiely na základnom imaní obchodných spoločností, cenné papiere a deriváty,
4. pohľadávky pri odplatnom nadobudnutí alebo pohľadávky nadobudnuté vkladom35) do základného imania,
5. nehmotný majetok s výnimkou nehmotného majetku vytvoreného vlastnou činnosťou,
6. záväzky pri ich prevzatí,
b) vlastnými nákladmi
1. hmotný majetok vytvorený vlastnou činnosťou,
2. zásoby vytvorené vlastnou činnosťou,
3. nehmotný majetok vytvorený vlastnou činnosťou,
4. príchovky a prírastky zvierat,
(5) Ak je to v súlade s požiadavkou verného a pravdivého zobrazenia podľa § 7 ods. 1, pri majetku, ktorým je rovnaký druh zásob vedený na sklade, rovnaký druh cenných papierov vedený v portfóliu účtovnej jednotky a pri peňažných prostriedkoch v rovnakej cudzej mene v pokladnici účtovnej jednotky, možno za spôsob ocenenia podľa odseku 1 považovať aj ocenenie úbytku cenou zistenou váženým aritmetickým priemerom alebo spôsobom, keď prvá cena na ocenenie prírastku príslušného druhu majetku sa použije ako prvá cena na ocenenie úbytku tohto majetku. Rovnaký druh cenného papiera možno uvedeným spôsobom oceniť len v prípade, ak sú od rovnakého emitenta a znejú na rovnakú menu.
(6) Na účely tohto zákona sa rozumie
a) obstarávacou cenou cena, za ktorú sa majetok obstaral, a náklady súvisiace s jeho obstaraním,
b) reprodukčnou obstarávacou cenou cena, za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa o ňom účtuje,
c) vlastnými nákladmi
1. pri zásobách vytvorených vlastnou činnosťou priame náklady vynaložené na výrobu alebo inú činnosť, prípadne aj časť nepriamych nákladov, ktorá sa vzťahuje na výrobu alebo na inú činnosť,
2. pri hmotnom majetku okrem zásob a nehmotnom majetku okrem pohľadávok vytvorenom vlastnou činnosťou priame náklady vynaložené na výrobu alebo inú činnosť a nepriame náklady, ktoré sa vzťahujú na výrobu alebo inú činnosť,




§ 30

(1) Skutočný stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov sa zisťuje inventúrou. Pri majetku hmotnej povahy a nehmotnej povahy sa skutočný stav zisťuje fyzickou inventúrou; pri záväzkoch, rozdiele majetku a záväzkov a pri tých druhoch majetku, pri ktorých nemožno vykonať fyzickú inventúru, sa skutočný stav zisťuje dokladovou inventúrou; ak je to možné, používa sa kombinácia fyzickej a dokladovej inventúry.
(3) Stav majetku, záväzkov, rozdielu majetku a záväzkov v inventúrnych súpisoch sa porovnáva so stavom majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov v účtovníctve a výsledky porovnania sa uvedú v inventarizačnom zápise. Inventarizačný zápis je účtovný záznam, ktorým sa preukazuje vecná správnosť účtovníctva a ktorý musí obsahovať
a) obchodné meno alebo názov účtovnej jednotky; právnické osoby uvedú sídlo, fyzické osoby bydlisko a miesto podnikania, ak sa líši od miesta bydliska,
b) výsledky vyplývajúce z porovnania skutočného stavu majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov s účtovným stavom,
c) výsledky vyplývajúce z posúdenia reálnosti ocenenia majetku a záväzkov podľa § 26 a 27,
d) meno, priezvisko a podpisový záznam osoby alebo osôb zodpovedných za vykonanie inventarizácie v účtovnej jednotke.
(4) Fyzickú inventúru hmotného majetku okrem zásob, ktorú nemožno vykonať ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, možno vykonávať v priebehu posledných troch mesiacov účtovného obdobia, prípadne v prvom mesiaci nasledujúceho účtovného obdobia. Fyzickú inventúru zásob môže účtovná jednotka vykonávať kedykoľvek v priebehu účtovného obdobia. Pritom sa musí preukázať stav hmotného majetku ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, údajmi fyzickej inventúry upravenými o prírastky a úbytky uvedeného majetku za dobu od skončenia fyzickej inventúry do konca účtovného obdobia, prípadne za dobu od začiatku nasledujúceho účtovného obdobia do dňa skončenia fyzickej inventúry v prvom mesiaci tohto účtovného obdobia.

(5) Inventarizačný rozdiel môže mať dvojaký charakter, a to
a) manko, ak zistený skutočný stav je nižší ako stav v účtovníctve a ak ho nemožno preukázať účtovným záznamom; pri peňažných prostriedkoch a ceninách sa označuje ako schodok,
b) prebytok, ak zistený skutočný stav je vyšší ako stav v účtovníctve a ak ho nemožno preukázať účtovným záznamom.
(7) Inventarizačný rozdiel zaúčtuje účtovná jednotka do účtovného obdobia, za ktoré sa inventarizáciou overuje stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov.








V závere chcem poukázať na § 11 Zásoby - Postupy JU , kde citujem

6) V zásobách sa účtujú aj hnuteľné veci s dobou použiteľnosti najviac jeden rok bez ohľadu na ich obstarávaciu cenu.
8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.




Moja poznámka k§ 11 odst.8) , ktorý veľa krát účtovnú jednotku uvádza do omylu , predsa nebudem vytvárať interný predpis, že nebudem viesť evidenciu o zásobách pri nákupe materiálu , ktorý využívam na spracovanie mojej zákazky resp. zákaziek.

Mňa ako majiteľa zaujíma prehľad o skladových zásobách a o účelnosti využívania finančných prostriedkov na nákup..... a ďalšou vecou okrem zákonných povinností , tak zabrániť aj odcudzeniu materiálu, ak by k tomu prišlo, aby som to vedela aj účtovne zdôvodniť , že aký stav ku danému dňu odcudzenia účtovná jednotka mala . Je jedno akú formu si účtovná jednotka zvoli pri evidencii skladových zásob( napr. skladové karty ,viesť evidenciu v zošite , resp. teraz už viesť evidenciu skladu umožňuje každý softwér) , ale musí byť zreteľný prírastok a úbytok a zostatok .Prírastok na základe dokladu o nákupe a úbytok na základe výdajky , ktorej zasa podkladom môže byť napr. pracovný výkaz (alebo Vami zvolené tlačivo , kde vyúčtovávate zákazníkovi Vašu dodanú službu a spotrebu materiálu na dodanú službu )

Internú smernicu použijem ak napr. zakúpim pre zamestnancov Varnú kanvicu na varenie kávy za napr. 20 Euro , tak si vydám smernicu , že drobný nákup do 30 euro nebudem viesť v pomocnej evidencii Knihe krátkodobého majetku , ale tieto nákupy budem dávať rovno do spotreby .
Aj to je otázne , či s tým bude súhlasiť majiteľ , predsa si myslím, že každá účtovná jednotka chce mať prehľad o majetku včetne Krátkodobého majetku , ktorý vo firme má.

V tomto dokumente som zvýraznila všetky zákonné znenia týkajúce sa evidencii skladových zásob, materiálu , majetku až po inventarizáciu a znej vyplývajúce manko , alebo prebytok .


Možno som niečo prehliadla , na niečo zabudla ...........ale na to množstvo otázok SKLAD ÁNO, či NIE , alebo Ako viesť skladovú evidenciu ......som sa snažila tie paragrafové znenia čo sa nás týkajú v JU dať ako tak spolu .


P.S. Prepáčte červenú farbu , tak som to mala pripravené , takže len som to zdôraznila - nekričím :)))
Zita5
07.07.10,05:20
Po terajsom rozhovore s klientom som zase zmatena, pretoze on vsetky tieto hnojiva a postreky a pod. kupuje a pouziva ich na okrasne kriky a rastliny, ktore ma v sidle podnikania - teda na zahrade a pestuje ich s tym, ze ich neskor preda....len tie kriky a rastliny nakupil ani neviem kedy...tak som z toho uz jelen :-((((

Treba to brať tak , že nakupuje sadenice,kríky a podobne, zušľachťuje ich a potom ich predáva ako výrobky v rámci dodania svojich ponúkaných podnikateľských služieb napr. v oblasti záhradníctva .
Na to aby ich mohol vytvoriť , musí zakúpiť aj materiál ako sú kríky,stromčeky,hnojivá,postreky a pod.
Nákup kríkov budete účtovať ako nákup materiálu , príjmete tieto kríky do evidencie zásob a prírastok vyznačíte ako príjem .Taktiež budete postupovať pri nákupe chemikálii na postrek,hnojív, zeminy a iných potrebných vecí na zušľachťovanie a ochranu rastlín a drevín atď.

Čiže tu by som to videla na vytvorenie skladovej evidencie zásob - materiálová a skladová evidencia zásob výrobkov .
Lebo u Vás sa bude jednať o :
zásoby vlastnej výroby - nedokončená výroba, polotovary vlastnej výroby, výrobky.........


Čo sa týka výdaj - úbytok skladových zásob , zvolťe si k tomu postup , tlačivo , na základe ktorého budete odpisovať materiál zo skladových zásob, ako sú chemikálie a iné zložky , ktoré prechádzajú do Vášho výrobku . Tento postup potrebuje súčinnosť majiteľa,zamestnancov atď.

Nezabudnúť , že okrem iného je pre Vás je dôležité vytvorenie smernice ako som červenou vyznačila v mojom príspevku č.9

7)Úbytok zásob nad normu prirodzených úbytkov, určenú vnútorným predpisom účtovnej jednotky pre príslušné účtovné obdobie, sa účtuje ako storno v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

Ak to zhrniem : pracujete v prvej fáze výroby výrobku so skladovou evidenciou materiálu(oceňujete obstarávacou cenou ZoU § 25 odst.1 písm.a bod.2) a v konečnej fáze so skladovou evidenciou výrobkov(oceňujete vlastnými nákladmi ZoU §25 odst.1 písm.b bod 2) .

Pre informovanosť ak by Vás zaujímalo , prečítajte si tému , ktorá poukazuje na to , aké dôsledky môže mať nevedenie skladu http://www.porada.sk/t138129-dan-urcena-na-zaklade-pomocok.html
branuska
07.07.10,06:08
Velmi velmi velmi pekne dakujem....moc mi to pomohlo :-))))

Krasny a uspesny den
halttharl
18.02.11,08:47
hi, new to the site, thanks.