stefany2505
06.07.10,12:41
dobrý deň, potreboval by som radu: známa v máji dovŕšila dôchodkový vek, pracuje ako učiteľka, riaditeľka s ňou už nepočítala pri rozdeľovaní úväzkov na budúci rok. Má čakať pokiaľ jej nedajú ukončenie pracovného pomeru, alebo má požiadať sama o ukončenie?
Čo má robiť v takomto prípade?
Prosím, potrebuje to vedieť súrne.
Ďakujeme
Chobot
06.07.10,10:45
dobrý deň, potreboval by som radu: známa v máji dovŕšila dôchodkový vek, pracuje ako učiteľka, riaditeľka s ňou už nepočítala pri rozdeľovaní úväzkov na budúci rok. Má čakať pokiaľ jej nedajú ukončenie pracovného pomeru, alebo má požiadať sama o ukončenie?
Čo má robiť v takomto prípade?
Prosím, potrebuje to vedieť súrne.
Ďakujeme

Prečo by mala sama žiadať o ukončenie PP? Nech si počká, kým jej dajú výpoveď. Ak dá sama výpoveď, pripraví sa o odstupné.
Andyke
06.07.10,10:46
Prac.zmluvu má uzatvorenú na dobu určitú či neurčitú?
Pokiaľ na dobu neurčitú - dovŕšenie dôchodkového veku nie je dôvodom na výpoveď. Pekne nech čaká, čo urobí zamestnávateľ.
Oni s ňou musia ukončiť PP aj s odstupným (pokiaľ ju nechcú)
truch
06.07.10,10:52
Platí čo napísal Chobot aj Andyke, okrem toho ak ide prvýkrát na dôchodok má nárok aj na odchodné.
stefany2505
06.07.10,10:59
mala čiastočný úväzok
je to rozdiel pri odchodnom aj odstupnom?
ivka70
06.07.10,11:08
mala čiastočný úväzok
je to rozdiel pri odchodnom aj odstupnom?

Nie je, pri odchodnom ide o prve ukoncenie PP po uznani ziadosti o dochodok, odstupne jej patri, ak jej daju vypoved kvoli zruseniu prac. miesta.
Andyke
06.07.10,11:09
Úväzok nerozhoduje
Odstupné sa v bežných prípadoch vypláca vo výške najmenej dvojnásobku priemerného mesačného zárobku.
Ak pracovný pomer trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Odchodné zamestnávateľ vypláca najmenej v sume priemerného mesačného zárobku zamestnanca. (ale nepíšeš či požiadala o dôchodok v máji)
stefany2505
06.07.10,11:21
Ďakujem
takže iba čakať
stefany2505
06.07.10,11:37
Úväzok nerozhoduje
Odstupné sa v bežných prípadoch vypláca vo výške najmenej dvojnásobku priemerného mesačného zárobku.
Ak pracovný pomer trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Odchodné zamestnávateľ vypláca najmenej v sume priemerného mesačného zárobku zamestnanca. (ale nepíšeš či požiadala o dôchodok v máji)

Áno, v máji požiadala o dôchodok
popelka.
29.07.10,15:49
Áno, v máji požiadala o dôchodok
Dobrý deň, prosím chcela by som sa spýtať v apríli t.r. mi vznikol nárok na starobný dôchodok ale nepožiadala som o oň a pracujem ďalej. Nebolo by lepšie aby som ešte o dôchodok požiadala a pracovala som ďalej? Prosila by som kto vie ako to je či by mi poradil. Veľmi pekne ďakujem za každú radu. popelka
Ingrid G.
29.07.10,16:18
Dobrý deň, prosím chcela by som sa spýtať v apríli t.r. mi vznikol nárok na starobný dôchodok ale nepožiadala som o oň a pracujem ďalej. Nebolo by lepšie aby som ešte o dôchodok požiadala a pracovala som ďalej? Prosila by som kto vie ako to je či by mi poradil. Veľmi pekne ďakujem za každú radu. popelka
Myslím, že sa rozhodnúť musíte Vy.
Pri dnes platiacich zákonoch nie je vylúčený súbeh poberania dôchodku a výkonu práce (pracovný pomer), takže ak požiadate o starobný dôchodok, môžete naďalej pracovať, nemusíte ukončovať PP.
V prípade ak požiadate o dôchodok, od budúceho roka prestanete mať nárok na odpočítateľnú položku t.j. budete platiť vyššie dane, avšak budete mať nižšie odvody t.j. nebudete platiť odvod na invalidné a nezamestnanecké poistenie. Dôchodok Vám budú každoročne valorizovať a po skončení PP budete mať nárok na prepočet dôchodku.

Samozrejme, nikto Vám nevie zaručiť ako sa v tejto oblasti zmenia zákony. Môj osobný názor je požiadať o starobný dôchodok a súčasne pracovať pokiaľ to bude možné.
popelka.
29.07.10,19:04
Myslím, že sa rozhodnúť musíte Vy.
Pri dnes platiacich zákonoch nie je vylúčený súbeh poberania dôchodku a výkonu práce (pracovný pomer), takže ak požiadate o starobný dôchodok, môžete naďalej pracovať, nemusíte ukončovať PP.
V prípade ak požiadate o dôchodok, od budúceho roka prestanete mať nárok na odpočítateľnú položku t.j. budete platiť vyššie dane, avšak budete mať nižšie odvody t.j. nebudete platiť odvod na invalidné a nezamestnanecké poistenie. Dôchodok Vám budú každoročne valorizovať a po skončení PP budete mať nárok na prepočet dôchodku.

Samozrejme, nikto Vám nevie zaručiť ako sa v tejto oblasti zmenia zákony. Môj osobný názor je požiadať o starobný dôchodok a súčasne pracovať pokiaľ to bude možné.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Mne sa jedná o to či keď som už v apríli nepožiadala o dôchodok či som neurobila chybu lebo som mohla brať dôchodok aj pracovať. Lebo mi bolo poradené, neviem či dobre, aby som pracovala na percentá. Ale teraz som sa dopočula, že na percentá sa dá pracovať aj keď sa poberá dôchodok, ale v tom prípade vraj je to percento nižšie. Tak to by som chcela vedieť ako to vlastne je. Keď by ste Ingridka ešte niečo vedela a poradila mi bola by som veľmi rada. Ďakujem a prajem všetko dobré. popelka
Mária27
29.07.10,19:11
§ 66
(2) Ak poistenec bol dôchodkovo poistený po splnení podmienok nároku na starobný dôchodok a nepoberal tento dôchodok alebo jeho časť, suma starobného dôchodku sa určí podľa odseku 1 a pripočíta sa k nej suma určená ako súčin súčtu osobných mzdových bodov získaných za obdobie dôchodkového poistenia po vzniku nároku na starobný dôchodok a aktuálnej dôchodkovej hodnoty. Takto určená suma starobného dôchodku sa zvýši o 0, 5 % za každých 30 dní dôchodkového poistenia získaných po vzniku nároku na starobný dôchodok bez poberania tohto dôchodku alebo jeho časti.

(3) Ak poistenec bol dôchodkovo poistený po splnení podmienok nároku na starobný dôchodok a poberal tento dôchodok alebo jeho časť, suma starobného dôchodku odo dňa nasledujúceho po zániku dôchodkového poistenia sa určí tak, že k sume starobného dôchodku vyplácaného ku dňu zániku dôchodkového poistenia sa pripočíta suma určená ako súčin súčtu jednej polovice osobných mzdových bodov získaných za obdobie dôchodkového poistenia počas poberania starobného dôchodku alebo jeho časti a aktuálnej dôchodkovej hodnoty platnej ku dňu nasledujúcemu po zániku dôchodkového poistenia.
popelka.
29.07.10,19:28
§ 66
(2) Ak poistenec bol dôchodkovo poistený po splnení podmienok nároku na starobný dôchodok a nepoberal tento dôchodok alebo jeho časť, suma starobného dôchodku sa určí podľa odseku 1 a pripočíta sa k nej suma určená ako súčin súčtu osobných mzdových bodov získaných za obdobie dôchodkového poistenia po vzniku nároku na starobný dôchodok a aktuálnej dôchodkovej hodnoty. Takto určená suma starobného dôchodku sa zvýši o 0, 5 % za každých 30 dní dôchodkového poistenia získaných po vzniku nároku na starobný dôchodok bez poberania tohto dôchodku alebo jeho časti.

(3) Ak poistenec bol dôchodkovo poistený po splnení podmienok nároku na starobný dôchodok a poberal tento dôchodok alebo jeho časť, suma starobného dôchodku odo dňa nasledujúceho po zániku dôchodkového poistenia sa určí tak, že k sume starobného dôchodku vyplácaného ku dňu zániku dôchodkového poistenia sa pripočíta suma určená ako súčin súčtu jednej polovice osobných mzdových bodov získaných za obdobie dôchodkového poistenia počas poberania starobného dôchodku alebo jeho časti a aktuálnej dôchodkovej hodnoty platnej ku dňu nasledujúcemu po zániku dôchodkového poistenia.
Maruško, veľmi ďakujem za info. Prosím chcela by som sa opýtať, čo je lepšie? A môžem si žiadať dôchodok aj so spätnou platnosťou?
beroun
29.07.10,19:32
K príspevku č.12:
Pri Vašom rozhodovaní je najdôležitejšia podľa mňa výška dôchodku aký Vám vychádzal ak by ste išla do dôchodku v apríli. Ja mám taký dojem, že aj teraz (dnes) môžete požiadať o starobný dôchodok spätne k aprílu, kedy ste dosiahli dôchodkový vek. Mám skôr skúsenosti, že pred termínom kedy dosiahnete dôchodkový vek sa s Vami v Sociálnej poisťovni ani veľmi nechcú baviť. Ak by ste požiadali teraz spätne, tak aj tak 2-3 mesiace bude trvať, kým to sociálka vybaví a potom Vám pošle peniaze naraz za niekoľko mesiacov. Netreba zabúdať, že dôchodky sa tiež zvyčajne k 1.1. valorizujú.
Pri rozhodovaní skôr zvažujte predpokladanú výšku Vášho dôchodku a tiež koľko momentálne zarábate a či by Vám dôchodok nevylepšil Vašu finančnú situáciu a či dokážete zo samostnatného dôchodku slušne "vyžiť". Určite by som "silou mocou" sa neuberal cestou nepoberania dôchodku za účelom jeho vysokej výšky v budúcnosti (iba ak by bol príliš nízky). Dôchodok si treba aj užiť a keď si popri ňom privyrobíte, tak by som to bral ako plus.
popelka.
29.07.10,19:43
K príspevku č.12:
Pri Vašom rozhodovaní je najdôležitejšia podľa mňa výška dôchodku aký Vám vychádzal ak by ste išla do dôchodku v apríli. Ja mám taký dojem, že aj teraz (dnes) môžete požiadať o starobný dôchodok spätne k aprílu, kedy ste dosiahli dôchodkový vek. Mám skôr skúsenosti, že pred termínom kedy dosiahnete dôchodkový vek sa s Vami v Sociálnej poisťovni ani veľmi nechcú baviť. Ak by ste požiadali teraz spätne, tak aj tak 2-3 mesiace bude trvať, kým to sociálka vybaví a potom Vám pošle peniaze naraz za niekoľko mesiacov. Netreba zabúdať, že dôchodky sa tiež zvyčajne k 1.1. valorizujú.
Pri rozhodovaní skôr zvažujte predpokladanú výšku Vášho dôchodku a tiež koľko momentálne zarábate a či by Vám dôchodok nevylepšil Vašu finančnú situáciu a či dokážete zo samostnatného dôchodku slušne "vyžiť". Určite by som "silou mocou" sa neuberal cestou nepoberania dôchodku za účelom jeho vysokej výšky v budúcnosti (iba ak by bol príliš nízky). Dôchodok si treba aj užiť a keď si popri ňom privyrobíte, tak by som to bral ako plus.
Veľmi pekne ďakujem aj Vám. Ja ten dôchodok skôr budem mať nižší lebo niekedy sa veľmi veľa nezarábalo a preto som sa rozhodla ešte do konca roka pracovať na tie % čo sú 0.5% za jeden mesiac. Ale neviem či by nebolo pre mňa výhodnejšie brať dôchodok a popri tom pracovať na tie percentá vraj potom sú o niečo nižšie, ale ani neviem či sa to dá, lebo som počula ak je raz dôchodok už vypočítaný tak sa už znova nedá zmeniť. A prosím dá sa pýtať spätne? Ďakujem hrozne moc. popelka:)
popelka.
29.07.10,20:07
Myslím, že sa rozhodnúť musíte Vy.
Pri dnes platiacich zákonoch nie je vylúčený súbeh poberania dôchodku a výkonu práce (pracovný pomer), takže ak požiadate o starobný dôchodok, môžete naďalej pracovať, nemusíte ukončovať PP.
V prípade ak požiadate o dôchodok, od budúceho roka prestanete mať nárok na odpočítateľnú položku t.j. budete platiť vyššie dane, avšak budete mať nižšie odvody t.j. nebudete platiť odvod na invalidné a nezamestnanecké poistenie. Dôchodok Vám budú každoročne valorizovať a po skončení PP budete mať nárok na prepočet dôchodku.

Samozrejme, nikto Vám nevie zaručiť ako sa v tejto oblasti zmenia zákony. Môj osobný názor je požiadať o starobný dôchodok a súčasne pracovať pokiaľ to bude možné.
Ingridka, chcem sa ešte opýtať, dá sa teda o ten dôchodok požiadať aj spätne? A po ukončení PP by som mohla požiadať o prepočet dôchodku, takže o to čo som pracovala naviac tak by sa mi dôchodok navýšil, keď to dobre chápem. Veľmi pekne Vám ďakujem s úctou popelka:)
Mária27
30.07.10,02:46
Dá sa žiadať späť až tri roky, najviac však ku dňu nároku na dôchodok, teda od apríla t.r.
Pri odchode do dôchodku každý preferuje iné hľadisko. Ja si zase myslím, že pokaľ pracujem, nerozmýšľam nad dôchodkom, veď odchod do dôchodku mohol byť aj posunutý a nárok by ešte nebol. Navyše si zvykneš na dva príjmy a potom odrazu klesneš na malý dôchodok, tak také prípady poznám ...

Rozdiel v tej sume, ktorú si nadrobíš bez poberania a tej s poberaním dôchodku je markantný, nezdá sa to, ale skús si to prepočítať. Nielen pol percenta zvyšovania, ale aj mzdové body - či ti zarátajú celé alebo polovicu. Ale takýchto rozoberačiek tu bolo viac, zohľadňovala sa aj výška dôchodkovejhodnoty ktorá pred krízou rástla ako z vody ...
Jednoducho sa musíš sama rozhodnúť.
Dzurová Katarína
30.07.10,03:43
Požiadaj a pracuj pokiaľ môžeš. Pracovný pomer nemusíš rozviazať, na odchodné Ti vznikne nárok až keď rozviažeš pracovný pomer. Odchod na starobný dôchodok nie je dôvod na rozviazanie pracovného pomeru.
stefany2505
07.09.10,15:02
dobrý deň, potreboval by som radu: známa v máji dovŕšila dôchodkový vek, pracuje ako učiteľka, riaditeľka s ňou už nepočítala pri rozdeľovaní úväzkov na budúci rok. Má čakať pokiaľ jej nedajú ukončenie pracovného pomeru, alebo má požiadať sama o ukončenie?
Čo má robiť v takomto prípade?
Prosím, potrebuje to vedieť súrne.
Ďakujeme
Dobrý večer. Tejto mojej známej sa rozhodli, že nakoniec dajú popri dôchodku ešte pracovný pomer, nakoľko nemajú učiteľku. Má tu PP uzatvoriť na dobu neurčitú alebo na dobu určitú? Samozrejme, ak by bola na dobu určitú - počas školského roka, tak potom znova v septembri s ňou uzavrú PP.
Je lepšie PP na dobu určitú alebo na dobu neurčitú s tým, že jej potom dajú ukončenie dohodou a v septembri znova nový PP.
Ako je lepšie???