silviča
06.07.10,15:04
dobry den
moze mi prosim niekto poradit, prehrali sme sudny spor s odberatelom, ked sud zamietol nasu zalobu o uhradenie pohladavky. ako odpisat tuto pohladavku? 546/311 - budu to danovo uznatelne naklady? a tiez trovy konania na 538 ako danovo uznatelny vydavok?
dakujem pekne.
betka
06.07.10,19:48
h) výdavok (náklad) do výšky odpisu menovitej hodnoty pohľadávky1) alebo jej neuhradenej časti vrátane úrokov z omeškania a poplatkov z omeškania a iných platieb, ktoré zvyšujú pohľadávku z dôvodu oneskorenej úhrady (ďalej len "príslušenstvo"), ak je toto príslušenstvo zahrnuté do základu dane podľa § 17 ods. 21 ods. 19, alebo výdavok do výšky odpisu obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením, alebo neuhradenej časti u daňovníka zisťujúceho základ dane podľa § 17 ods. 1 písm. b) a c), alebo u daňovníka, ktorý účtoval v sústave podvojného účtovníctva a zmenil spôsob účtovania na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva pri pohľadávkach už zahrnutých do príjmov v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, v ktorých účtoval v sústave podvojného účtovníctva, ak

1. súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku alebo zastavil konkurzné konanie pre nedostatok majetku, alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate, a to aj u daňovníka, ktorý neprihlásil pohľadávku, ale sa preukáže uznesením súdu o zrušení konkurzu z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo uznesením súdu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate,
2. to vyplýva z výsledku konkurzného konania alebo reštrukturalizačného konania,
3. dlžník zomrel a pohľadávka nemohla byť uspokojená ani vymáhaním od dedičov dlžníka,
4. exekúciu alebo výkon rozhodnutia súd zastaví z dôvodu, že po vydaní rozhodnutia, ktoré je podkladom na exekúciu alebo výkon rozhodnutia, zaniklo ním priznané právo,
5. súd výkon rozhodnutia zastaví z dôvodu, že priebeh výkonu rozhodnutia ukazuje, že výťažok, ktorý sa ním dosiahne, nepostačí na krytie jeho trov alebo majetok dlžníka nepostačuje na krytie nákladov exekučného konania, a to aj pri ostatných pohľadávkach evidovaných daňovníkom voči tomu istému dlžníkovi,
6. ide o pohľadávku, na ktorú možno tvoriť opravnú položku vo výške 100 % (§ 20 ods. 17 a 19),

Chýba mi odpoveď prečo súd zastavil.
Je tu mnoho variánt, kt nie je možné rozpisovať, sami osobne viete prečo súd urobil takýto výkon rozhodnutia.

ANo, je možný odpis 546/311, ale chýba dôvod, o kt. viete iba vy.

Ja sa len pýtam. Bola služba, tovar dodaný?
Bol dôvod na uskutočnenie účtovného prípadu?
Je výška pohľadávky, ak nebol dôvod na uskutočnenie účtovného prípadu, významná........
silviča
07.07.10,07:57
dakujem pekne za rozsiahlu odpoved. sud konanie ale nezastavil, sud sme prehrali a sud rozhodol o neopodstatnenosti nasho naroku na odmenu. podla sudu sme teda narok na odmenu za nase sluzby nemali. preto mi nie je jasne ci moze ist o danovy odpis pohladavky, hoci vynosy z trzieb sme riadne zdanili.
silviča
12.07.10,12:31
posuvam otazku, vie mi niekto poradit ci bude odpis pohladavky danovo uznatelny? takisto ma zaujima ci si mozeme do danovych nakladov uplatnit sudne poplatky a trovy pravneho zastupenia, ak sme sudny spor prehrali. dakujem.