Jozef Mihál
28.10.05,12:11
Dnes bol v NR SR s pozmeňujúcimi návrhmi schválený vládny návrh novely zákona o dani z príjmov. Z množstva bodov vyberám:

- paušálne výdavky podľa § 6 ods.10 sa zvyšujú z 25% na 40%, u remeselných živností zostávajú 60%,
- daňový bonus na daňovníka sa nekoná, tj. zostáva v platnosti systém uplatňovania nezdaniteľnej časti na daňovníka,
- od januára sa zvyšuje daňový bonus na dieťa z 450 Sk na 540 Sk, pozor, súčasne od januára 2006 sa už nebude znižovať sadzba na starobné poistenie o 0,5% na dieťa.
andreaS
28.10.05,10:27
aspon nieco...

len sa chcem opytat, ci to znamena ze si mozem uplatnit 40% pausalne vydavky uz v danovom priznani za rok 2005 ale az 2006... dakujem
Jozef Mihál
28.10.05,10:29
2006 .


Oprava - už za r. 2005.

Ďalšia oprava 31.10.2005 : Až za rok 2006 !
endrju
28.10.05,10:33
Tešíme sa na skoré vydanie zákona v Zbierke zákonov. Neradi by sme počas lyžovačky opravovali mzdové programy kvôli vydaniu Zbierky v obľúbenom termíne 31.12. :)
Pepa
28.10.05,10:40
2006 .
Prečo?????:mee::mee::mee::mee::mee:
Jozef Mihál
28.10.05,10:46
Tento príspevok nie je správny, ale ponechávam ho tu z dôvodu kontextu diskusie:

Po podrobnejšom skúmaní jednotlivých bodov, dôvodovej správy a účinnosti jednotlivých bodov (vďaka obrovskému množstvu pozmeňujúcich návrhov to nie je jednoduché a neručím za to, čo teraz napíšem) mi vychádza, že paušálne výdavky vo výške 40% sa budú uplatňovať už v daňovom priznaní za rok 2005.
Pepa
28.10.05,10:51
Po podrobnejšom skúmaní jednotlivých bodov, dôvodovej správy a účinnosti jednotlivých bodov (vďaka obrovskému množstvu pozmeňujúcich návrhov to nie je jednoduché a neručím za to, čo teraz napíšem) mi vychádza, že paušálne výdavky vo výške 40% sa budú uplatňovať už v daňovom priznaní za rok 2005.To by bolo véééééľmi superhttp://www.porada.sk/images/icons/icon11.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon11.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
Naile
28.10.05,11:04
Myslim si, že je nekorektne robiť tu politickú propagandu.
McMarti
31.10.05,09:29
aspon nieco...

len sa chcem opytat, ci to znamena ze si mozem uplatnit 40% pausalne vydavky uz v danovom priznani za rok 2005 ale az 2006... dakujem
Dnes v rádii Expres hovoril hovorca financii k uplatneniu tochto nového paušalu a bolo povedané že platí to pre rok 2006 s podaním danového priznania v roku 2007.Preto pre rok 2005 ostavajú paušalne výdavky po starom.
Jozef Mihál
31.10.05,10:03
Tak trocha sa mi zdá, že na MF nevie ľavá ruka, čo robí pravá.

Citujem z návrhu zákona tak ako bol doručený do vlády:

14. V § 6 odsek 10 znie:

„(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 35 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 až 3. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.".

atď.

Čl. V



Tento zákon nadobúda účinnosť 1. decembra 2005, okrem článku I bodov 9, 10, 13, 15,16 19, 20, 30, 34, 36, 39 až 43, 45 až 47, 51, 54, 66, 81, 83 až 87, 92, 96 až 100, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2006.



Z dôvodovej správy:



K bodu 14 [§ 6 ods. 10]

Navrhuje sa rovnaká výška percentuálnych výdavkov z príjmov z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu, a to vo výške 35 %, pričom sa ponecháva kombinácia týchto výdavkov s výdavkami preukázateľne zaplatenými na poistné a príspevky. Daňovníci, ktorí majú vyššie výdavky ako 35 % z takýchto príjmov, si uplatnia skutočné preukázateľné daňové výdavky.


K čl. V
Tento zákon nadobúda účinnosť 1. decembra 2005, okrem článku I bodov 9, 10, 13, 15,16 19, 20, 30, 34, 36, 39 až 43, 45 až 47, 51, 54, 66, 81, 83 až 87, 92, 96 až 100, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2006. Body článku I., ktoré nadobúdajú účinnosť 1. decembra 2005, budú použité už pri podaní daňového priznania za rok 2005. Ide o body spresňujúce ustanovenia zákona, ktoré prispejú k legislatívnej jednoznačnosti vyčíslenia základu dane daňovníka.
Jozef Mihál
31.10.05,10:23
Tak som sa znovu zahral na Colomba a po skúmaní diania v NR SR tu je záver:
Zmena paušálnych výdavkov na 4O% je skutočne účinná až od 1.1.2006. Vyplýva to zo schváleného pozmeňovacieho návrhu poslanca Horáka, ktorý prikladám v prílohe.
ricij
31.10.05,13:54
Hm. Čím viac percent, tým menej práce pre nás účtovníkov, ale aj tým viac snahy podnikať.
Vera
02.11.05,08:48
A nemôže sa v r. 2006 stať, že to zase znížia?? napr tak v októbri ako tento rok sa rozhodnú zmeniť zákon a my nebudeme mať zaplatenú napr. daň z mot. vozidla..atď.
bepo
02.11.05,12:22
A aký je súvis dane z príjmov so zaplatením dane z mot.vozidla?
Evanka
02.11.05,12:29
A aký je súvis dane z príjmov so zaplatením dane z mot.vozidla? http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif Jasné, že žiadny. Asi sa pýtaš na to vzhľadom na predchádzajúci príspevok. Daň z MV musí byť zaplatená ak používam MV na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním, bez ohľadu na spôsob uplatňovania výdavkov.
ALDA
02.11.05,12:36
http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif Jasné, že žiadny. Asi sa pýtaš na to vzhľadom na predchádzajúci príspevok. Daň z MV musí byť zaplatená ak používam MV na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním, bez ohľadu na spôsob uplatňovania výdavkov. Veď to bepo a ja vieme, preto sme sa " čudovali" tomu príspevku č.13 :D
Luba2
02.11.05,12:43
Ono to je asi myslené tak, že ak sú 40% paušálne náklady, neoplatí sa mi používať a účtovať súkromné auto lebo paušálne náklady sú pre mňa výhodnejšie, odhlásim si ho na DÚ, nezaplatím daň, potom sa zákon zmení, ja ho nemám prihlásené a zaplatené a aj keby som chcela dodatočne účtovať súkromné auto - tak nemôžem.
ALDA
02.11.05,13:10
Ono to je asi myslené tak, že ak sú 40% paušálne náklady, neoplatí sa mi používať a účtovať súkromné auto lebo paušálne náklady sú pre mňa výhodnejšie, odhlásim si ho na DÚ, nezaplatím daň, potom sa zákon zmení, ja ho nemám prihlásené a zaplatené a aj keby som chcela dodatočne účtovať súkromné auto - tak nemôžem.
Dávam súhlas a dodávam:

Ano , je to možné čo si napísala:) Veď už z tých noviel budeme fakt
pomotaní:D..teda ja určite. Musíš stále špekulovať, čo je výhodnejšie:D
Vera
02.11.05,13:17
To Luba2

Presne tak som to myslela. No napísala som to nejasne, ale pochopili ste to :-) Tak na začiatku roku budeme uvažovať, či to risknem bez auta a budem sa modliť, aby to nebodaj neznížili. Alebo zaplatím daň z MV a nebudem riskovať. Ale môj názor (síce asi tam hore nikoho nezaujíma) je, že by to bolo dosť veľké ......, keby to urobili takto. Potom aj keby sme chceli doplatiť daň z MV, tak pokuta + penále. No neviem.
bepo
02.11.05,13:43
Na platenie dane z MV nemá vplyv spôsob určenia výdavkov tzn že daň z MV platí paušálnik aj nepaušálnik.§ 89 zákona 582/2004 hovorí o vzniku a zániku daňovej povinnosti,prechod na paušálne výdavky nie je dôvod na neplatenie.
Vera
02.11.05,14:02
Ale keď budem chcieť v roku 2006 používať svoje súkromné auto na podnikateľské účely a už na začiatku roka budem vedieť, že 40% pauš. výdavky sa mi oplatia viac, ako viesť JU, nemusím predsa platiť daň z MV, predsa si nebudem dávať do výdavkou auto, to už mám zahrnuté v tých 40%.

Ale keď sa naši zákonodárci rozhodnú túto % sazdbu paušálnych výdavkov znížiť, tak potom by som musela robiť účto a tým pádom by som chcela mať vo výdavkoch aj auto- predsa tvorí nemalú časť výdavkov podnikateľa
Evanka
02.11.05,14:53
Ale keď budem chcieť v roku 2006 používať svoje súkromné auto na podnikateľské účely a už na začiatku roka budem vedieť, že 40% pauš. výdavky sa mi oplatia viac, ako viesť JU, nemusím predsa platiť daň z MV, predsa si nebudem dávať do výdavkou auto, to už mám zahrnuté v tých 40%.

Ale keď sa naši zákonodárci rozhodnú túto % sazdbu paušálnych výdavkov znížiť, tak potom by som musela robiť účto a tým pádom by som chcela mať vo výdavkoch aj auto- predsa tvorí nemalú časť výdavkov podnikateľaChápem, čo myslíš. Zrejme sa jedná o auto nezaradené do podnikania. Asi ho však využívaš, keďže by si ho "uplatňovala" v prípade preukazovania skutočných výdavkov. Potom záleží už len na tebe ako dokážeš argumentovať, že si auto v súvislosti s podnikaním nemusela vôbec použiť - jasné, že v tom prípade platiť daň z MV nemusíš. Takých podnikateľov je ale asi málo :). Záleží na činnosti, ktorú vykonávaš. Asi len ťažko by dokazoval nevyužívanie napríklad sprostredkovateľ DSS, ktorý má klientelu po celej SR.
Vera
02.11.05,15:03
Hm, Ok, ale aj tak si myslím, že keď mám paušálne výdavky, tak nepotrebujem nijaké výdavky dokladovať, teda ani to, či som auto používala alebo nie.
bepo
02.11.05,16:24
Jediný spôsob neplatenia dane z MV v tomto prípade je nepoužívať auto v súvislosti s podnikaním a nie uplatnovanie paušálnych výdavkov.Takže buď je daň z MV už v tých 40 % alebo v skutočných výdavkoch ale zaplatiť ju treba v obidvoch prípadoch.Výdavky nedokladuješ ale čo si povinná platiť to platiť musíš.Takisto by si mohla odmietnuť platiť daň z nehnuteľnosti/ak máš nehnuteľnosť v majetku/ s tým že si uplatnuješ paušálne výdavky.
ondrejvla
02.11.05,17:55
Tak som sa znovu zahral na Colomba a po skúmaní diania v NR SR tu je záver:
Zmena paušálnych výdavkov na 4O% je skutočne účinná až od 1.1.2006. Vyplýva to zo schváleného pozmeňovacieho návrhu poslanca Horáka, ktorý prikladám v prílohe.
Okrem toho, že mne sa tá príloha nedá otvoriť, sa pýtam: - fňuk, prečo???
Mohlo byť menej roboty, najmä u remeselných živností, no, čo už? Škoda!
lenkak
02.11.05,18:08
Vlasta, mne to išlo otvoriť, ak chceš tak Ti prílohu viem preposlať na mail.
bbobor
04.11.05,13:28
Dobrý deň,

tie paušálne výdavky (ich zmena) sa týkajú až za rok 2006.
v schválenej novele je to až bod 15 a ten má účinnosť od 1.1.2006.
zákon (novla DzP) schválený v III. čítaní je na

http://www.nrsr.sk/appbin/Tmp/NR1276.doc

Príjemný víkend
renocka
05.11.05,05:51
Paušálne výdavky si budeš môcť uplatniť podľa novely zákona po prvýkrát až za rok 2006.