r_e_n_e
06.07.10,17:28
Dobry den.

Chcel by som sa opytat ako je to so zmluvou o buducej zmluve.
Je nutne aby tato zmluva bola podpisana u notara, alebo ju staci uzavriet medzi dvoma fyzickymi osobami podpisom?
Ako je to so zalohou? Cital som, ze moze nastat aj to, ze prijimatel zalohy moze kludne zmluvu napadnut a vratit zalohu z dovodu bezdovodneho obohatenia. Cize ta zmluva by bola potom neplatna...
Vraj je lepsie potom uzavriet zmluvu o buducej zmluve podla §50a. Obcianskeho zakonnika.

Dakujem za odpoved.
Mária27
06.07.10,19:59
Fyzické osoby myslíš podnikateľov? Pretože len dvaja podnikatelia sa môžu dohodnúť na zmluve o budúcej zmluve podľa obchodného zákonníka, inak je to vždy podľa §50a Obcianskeho zakonnika.

Porovnaj si § 50a obč.zák. a §§ 292-296 obchodného. Vidíš v tom taký zásadný rozdiel? Ak sa podstatne zmenia okolnosti, môže záväzok zaniknúť podľa oboch typov zmlúv, čo sa bude týkať aj zálohy. Ani jedna zmluva nemusí byť podpísaná pred notárom.
Blacknigga
28.05.12,14:35
Dobry den, vedel by mi niekto poradit ako ma vyzerat Zmluva o buducej zmluve o zriadeni vecneho bremena ? Najlepsie nejaky vzor, pripadne kde by som nieco take nasiel, potrebujem to na stavebny urad a ide o toto : mam pozemok pri rodicoch a chcem stavat dom, este len teraz sa zacala robit kanalizacia a na urade vyzaduju tuto zmluvu, ze budem napojeny na zumpu rodicov a hned ako bude kanalizacia sa mam napojit na nu. Samozrejme ze na tu zumpu nebudem nikdy napojeny pretoze ta kanalizacia bude skor hotova ako moj dom, ale kedze nemam projekt na zumpu tak chcu tuto zmluvu aby som dostal stavebne povolenie. za odpoved dakujem
Mária27
28.05.12,18:06
Zmluva o budúcej zmluve môže byť na hocijaký zmluvný vzťah, aj na vecné bremeno, ale ťažko nájdeš práve takýto vzor. Nájdi si nejaký vzor a prispôsob. Nemáš mať z čoho obavy, najmä ak vieš, že v budúcnosti nebude mať negatívne následky pre prípadné nepresné znenie.

Každá zmluva musí mať podstatné náležitosti (kto, čo, kde...). Zmluva o budúcej zmluve okrem toho musí obsahovať záväzok, že sa v budúcnosti uzavrie zmluva o (bezodplatnom) vecnom bremene, tiež dobu dokedy bude uzavretá. Dovolená je aj podmienka, že sa uzatvorí len za predpokladu, že dovtedy nebudeš mať napojenie na kanalizáciu.
Pozri sa, žalovať sa s rodičmi navzájom nebudete - a keby banke zmluva nepáčila, napíšete si novú.
lujza.j
28.05.12,18:10
Mária27
28.05.12,19:42
Blacknigga
29.05.12,12:53
dakujem, uz som nasiel aj ja tu moldavu :)
Milena Mrvová
29.05.12,17:49
Dobry den.

Chcel by som sa opytat ako je to so zmluvou o buducej zmluve.
Je nutne aby tato zmluva bola podpisana u notara, alebo ju staci uzavriet medzi dvoma fyzickymi osobami podpisom?
Ako je to so zalohou? Cital som, ze moze nastat aj to, ze prijimatel zalohy moze kludne zmluvu napadnut a vratit zalohu z dovodu bezdovodneho obohatenia. Cize ta zmluva by bola potom neplatna...
Vraj je lepsie potom uzavriet zmluvu o buducej zmluve podla §50a. Obcianskeho zakonnika.

Dakujem za odpoved.



Dobrý deň,

pokiaľ je predmetom zmluvy o budúcej zmluve nehnuteľnosť, musí mať overené podpisy predávajúcich, kupujúci nemusia overovať podpisy.

Možnosť vrátenia zálohy predávajúcim by mala byť v zmluve obmedzená na konkrétne porušenia a nedodržania záväzkov kupujúceho vyplývajúcich zo zmluvy. Tak by bolo vylúčené odstúpenie od zmluvy predávajúcim z akýchkoľvek iných dôvodov.

A na záver: ak ide v zmluve o majetok väčší, ako je poplatok za vypracovanie zmluvy na konkrétny prípad odborníkom, ktorý sa tým zaoberá, neoplatí sa šetriť na kvalite zmluvy.

Milena