robin1
06.07.10,20:28
Ahojte poraďáci. Konateľ mi priniesol faktúry od dodávateľa, ktorého dáva na súd, nakoľko s uvedenou fakturáciou nesúhlasí (za doplatky za nájom a súvisiace služby s nájmom). Môžem si uplatniť z týchto faktúr DPH?
KEJKA
06.07.10,18:33
Odberateľ dáva na súd dodávateľa?
Ak nesúhlasí s fakturáciou, tak potom asi nejde o dodanú službu a do účtovníctva bv ste si tak nanajvýš kvôli vecnej a časovej súvislosti mohli dať rezervu na vami uznávané náklady.
DPH určite nie, nie sú splnené všetky podmienky pre odpočet DPH (aj keď formálne áno)
optimistka
06.07.10,18:36
ano, máš doklad vystavený platiteľom a prijaté plnenie použiješ na svoje uskutočnené plnenia, faktúry zaevidujes v záznamoch pre dph,
až prebehne sud, potom sa bude riešiť napadnutá fakturácia podla výsledku sudneho rozhodnutia
nesuhlas konatela s výškou fakturácie nie je dovod na nezaúčtovanie dokladov
robin1
06.07.10,18:42
Kočky, tak ako teda to mám urobiť? ... sa priznám,že si neviem teraz vybrať :)

Konateľ ukončil nájom u dodávateľa a ten mu na "rozlúčku" vyfakturoval čo sa dalo...
durisovad
06.07.10,18:44
Ja by som fakturu vratila s tym, ze fakturacia nie je opravnena a nech to na sud dava dodavatel. Pochopitelne, fakturu by som neuctovala.
Danila
06.07.10,18:46
Kočky, tak ako teda to mám urobiť? ... sa priznám,že si neviem teraz vybrať :)

Konateľ ukončil nájom u dodávateľa a ten mu na "rozlúčku" vyfakturoval čo sa dalo...Osobne by som faktúry reklamovala a poslala dodávateľovi naspäť. S príslušnými dokázateľnými argumentami. A je po paráde.
robin1
06.07.10,18:47
Ja by som fakturu vratila s tym, ze fakturacia nie je opravnena a nech to na sud dava dodavatel. Pochopitelne, fakturu by som neuctovala.
Tak ten dodávateľ povystavoval dofakturácie a potom následne dobropisy. Poslal nám jednostranné zápočty v ktorých si to započítal... no horor.
durisovad
06.07.10,18:53
Ak zapocital faktury so svojimi dobropismi, je to v poriadku, ziadna povinnost pre vas z toho nevznika, to by ma nemylilo. Horsie by to bolo, keby faktury vystavil a dozadoval sa platby.
robin1
06.07.10,19:05
Takže neúčtovať a vytvoriť rezervy? Teda žiadny odpočet DPH. Čo však v prípade, že po rokoch súd rozhodne, že fakturácia bola oprávnená. To pravdepodobne firma nebude mať možnosť uplatniť DPH. Alebo sa podá dodatočné DP? Nie je tam nejaké premlčanie?
KEJKA
06.07.10,21:13
nechápem, ak dodávateľ urobil faktúry a následne dobropisy, tak o čom má byť súd?
robin1
07.07.10,05:01
nechápem, ak dodávateľ urobil faktúry a následne dobropisy, tak o čom má byť súd?
... faktúry, s ktorými konateľ nesúhlasí sú vystavené na vyššiu sumu (790€), k nej dobropis v sume 112€... tie faktúry sú 3, k nim 2 dobropisy, celková suma na úhradu je vysoká... (1800€)
KEJKA
07.07.10,05:04
OK, takže vlastne firma nesúhlasí s výslednou sumou.
KEJKA
07.07.10,05:06
Ak sú pochybnosti o výsledku súdneho konania, tak vlastne pripúšťate, že tá fakturácia je aj oprávnená, len chýbajú k tomu dôkazy.
Kedže doklady sú správne vystavené, tak by sa dalo postupovať aj tak, že zaúčtujete a odpočítate si DPH, sumu, ktorú podľa vlastných prepočtov uznávate, necháte v nákladoch a sumu, o ktorú sa chcete súdiť, zaúčtujete na 315 ako reklamáciu.
predpokladám, že doklady sú pre účely odpočítania DPH vystavené správne.
mimotemyomylom som nechala zaškrtnuté, mala to byť regulérna odpoveď:)
promont maja
07.07.10,06:05
Ja už len na margo jednostranných zápočtov ... ak sú vystavené po lehote ich splatnosti, tak sú právne v poriadku ... ale ak nie, tak sú neplatné ... hoci nič nebráni skutočnosti vyhotoviť tieto jednostranné zápočty až neskôr ...

Pre vlastnú ochranu ( nakoľko neviem v akom vzťahu je tvoja osoba k tejto spoločnosti) by si mala v súvislosti s týmto prípadom ( postup uvedený v odpovediach k príspevku č. 11 od Kejky) vypracovať rozhodnutie konateľa spoločnosti ... pretože výšku predmetnej DPH si predsa nebudeš určovať sama ... , podotýkajúc, že ide iba o môj osobný názor ... a ešte by som tú svoju ochranu pritvrdila aj tým, že by som vystavila obojstranný zápočet a nechala ho podpísať konateľovi spoločnosti ... či?
KEJKA
07.07.10,08:17
...vypracovať rozhodnutie konateľa spoločnosti ... pretože výšku predmetnej DPH si predsa nebudeš určovať sama .........
s tým jednoznačne súhlasím.