danco111
06.07.10,19:45
Ahoj Poraďáci. Tento rok som založil živnosť a celkom sa to rozbehlo. Na výrobky ktoré vyrábam som objavil niektoré časti omnoho lacnejšie v ČR. Zaregistroval som sa v ich E-shope ako fyzická osoba - podnikateľ. Posielajú mi tovar bez DPH. Aké mám povinnosti ja ako neplátca DPH s touto daňou tu v SR ? Ako, kedy a kde ju treba prihlásiť ( ak je to potrebné ) ? Tieto materiály nepredávam samostatne, slúžia na výrobu. Vopred Ďakujem za odpoveď.
KEJKA
06.07.10,20:18
a akú odvolávku uvádzajú na faktúre? Ty si platiteľ DPH?
pardon, čítam, že si neplatiteľ, ale prečo ti nefakturujú s DPH?
zk24
06.07.10,20:22
Zadavatel otazky uvadza ze je neplatca DPH
KEJKA
06.07.10,20:44
pardon
petra:-)
06.07.10,20:54
Vy sa ako zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom DPH pri nadobúdaní tovaru z iného členského štátu riadite § 7, ktorý hovorí:

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku
13 941, 45 eura.

(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.


Keďže vy nie ste platiteľom DPH a teda tovar v ČR ste neobjednávali pod prideleným IČ DPH a dodávateľ fakturuje bez českej DPH podľa všetkého bude aj on neplatiteľ DPH, pretože dodanie tovaru do iného členského štátu je od dane oslobodené ak je odberateľ identifikovaný pre daň v inom členskom štáte.
Ak je český dodávateľ registrovaný pre DPH v ČR, alebo z titulu zásielkového predaja pre DPH v SR mal by správne vystaviť faktúru s DPH.
JaDo
06.07.10,21:57
Určite firma z ČR musí neplátcovi DPH vystavovať FA s DPH.
Iba plátcovi DPH v SR môže vystaviť FA bez DPH.

Ak niekto niečo predáva podnikateľovi - FO, musí pred prvým obchodom kupujúci podnikateľ predložiť predávajúcemu ŽL a doklad o tom či je plátcom DPH.
danco111
07.07.10,14:51
Tak práve sa to vysvetlilo. Dodávateľ mi volal že nastala z jeho strany chyba a samozrejme sa ospravedlnil. Posiela mi nové faktúry aj s DPH. Ďakujem všetkým za príspevky.