Inga6
06.07.10,20:11
Ahojte,

vie mi prosim niekto poradit, ci existuje volna zivnost na realizovanie oprav a udrzby vyrobnych strojov a zariadeni? Nenasla som to nikde medzi novymi zivnostami.
Dakujem :).
canbo
06.07.10,19:06
jedna sa o viazanú živnosť:


SKUPINA 202 - Výroba strojov a prístrojov všeobecná a pre určité hospodárske odvetvia

2.

Opravy, odborné pre-
hliadky a odborné skúš-
ky vyhradených technických zariadení

1. oprávnenie alebo
2. doklad o odbornej spôsobilosti

§ 15 ods. 1 a 9 zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Zita5
06.07.10,19:29
http://www.porada.sk/t142639-zoznam-volnych-zivnosti-aktualizovane-jun-2010-a.html

Pozrite aj vo voľných živnostiach - je tam oblasť strojárstva
Inga6
07.07.10,07:21
Zita5, ja som to vo volnych zivnostiach hladala, ale zial nenasla. Preto som sa obratila na toto forum.

Asi ako pise cando, ide o viazanu zivnost a tym padom je to jasne.

Dakujem za odpovede:).
Zita5
07.07.10,07:32
Zita5, ja som to vo volnych zivnostiach hladala, ale zial nenasla. Preto som sa obratila na toto forum.

Asi ako pise cando, ide o viazanu zivnost a tym padom je to jasne.

Dakujem za odpovede:).

Ja som to preto priložila , lebo sa tam nachádza aj výroba strojných zariadení 14.8 Výroba strojov pre hospodárske odvetvia a ak sa vyrába, tak sa môže aj opravovať .

Napr. živnostník , ktorý má vo voľnej živnosti :

výroba a oprava polygrafických strojov.

Z tejto živnosti prevádzkuje bežné opravy opravy , servisné opravy, generálne opravy strojov v oblasti polygrafie i napriek tomu , že ich sám nevyrobí .

Takže moja odpoveď znela z mojich skúseností a následných kontrol , ktoré vždy boli bez problémov .


Je to tam takto

- výroba tlačiarenských strojov:
- ofsetové tlačiarenské stroje, stroje a prístroje na brožovanie a viazanie kníh a zošívanie kníh, stroje, prístroje a zariadenia na sadzbu písmen, na zhotovovanie štočkov, rotačky a valcové stroje, hĺbkotlačové stroje a prístroje, stroje na potlač textílií, obalov




To uvádzam len ako príklad .Ale treba sa informovať aj na Jednotnom kontaktnom mieste Živnostenského úradu .
Inga6
07.07.10,08:20
Zita5, dakujem za odpoved.
Takze ak tomu dobre rozumiem, ak si dame rozsirit zivnosti (ako sro) o 14.8 Výroba strojov pre hospodárske odvetvia, tak nemusime vyrabat ale mozeme dane stroje opravovat?

Ak by to tak bolo, tak je to presne to, co som potrebovala:).
Zita5
07.07.10,08:23
Zita5, dakujem za odpoved.
Takze ak tomu dobre rozumiem, ak si dame rozsirit zivnosti (ako sro) o 14.8 Výroba strojov pre hospodárske odvetvia, tak nemusime vyrabat ale mozeme dane stroje opravovat?

Ak by to tak bolo, tak je to presne to, co som potrebovala:).

Túto činnosť , ktorú som popísala živnostníkovi tak zatriedil Živnostenský úrad .

Preto moja rada , informujte sa ešte aj na Živnostenskom úrade . Však činnosť t.j. znenie predmetu činnosti môžete dopísať aj tam .
canbo
07.07.10,11:28
Zita5, dakujem za odpoved.
Takze ak tomu dobre rozumiem, ak si dame rozsirit zivnosti (ako sro) o 14.8 Výroba strojov pre hospodárske odvetvia, tak nemusime vyrabat ale mozeme dane stroje opravovat?

Ak by to tak bolo, tak je to presne to, co som potrebovala:).

Rozumiete tomu zle: môžte opravovať iba vami vyrobené stroje, alebo podobné zo súhlasom ich výrobcu . To všetko platí pre VTZ - vyhradené technické zariadenia. Skúste vyhl. 508/2009.
akina
07.07.10,13:13
Doporučujem postupovať podľa príspevku č. 7, je potrebné presne vyšpecifikovať predmet činnosti, nakoľko môžte byť v režime voľnej, remeselnej ( skupina 103 - opravy pracovných strojov ) ale aj viazanej živnosti.
Zita5
07.07.10,14:40
jedna sa o viazanú živnosť:


SKUPINA 202 - Výroba strojov a prístrojov všeobecná a pre určité hospodárske odvetvia

2.

Opravy, odborné pre-
hliadky a odborné skúš-
ky vyhradených technických zariadení

1. oprávnenie alebo
2. doklad o odbornej spôsobilosti

§ 15 ods. 1 a 9 zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Čo sú to vyhradené technické zariadenia ? Zrejme nám to nie je jasné .Tak nám to vysvetlite .Ja si myslím , že sme trochu mimo témy , lebo zadávateľka položila otázku a Vy reagujete , že rozumie tomu zle .Tak prosím o vysvetlenie .

Ja som k výhradným technickým zariadeniam našla toto :

Montáž, rekonštrukcia a údržba vyhradených technických zariadení (http://www.mojepodnikanie.sk/forum/Montaz-rekonstrukcia-a-udrzba-vyhradenych-technickych-zariadeni#comment-484)

Montáž, rekonštrukcia a údržba vyhradených technických zariadení zahŕňa:
Činnosti spojené s montážou, rekonštrukciou a údržbou elektrických, plynových, tlakových a zdvíhacích vyhradených zariadení uvedených v skupinách A a B podľa prílohy č. 1 vyhlášky MPSaR č. 718/2002 Z.z. na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a bezpečnosti technických zariadení.
PRÍLOHA 1 vyhlášky MPSaR č. 718/2002 Z.z.
ROZDELENIE TECHNICKÝCH ZARIADENÍ PODĽA MIERY OHROZENIA
I. ČASŤ ROZDELENIE TECHNICKÝCH ZARIADENÍ TLAKOVÝCH
A. Technické zariadenia tlakové skupiny A sú
a) kotly parné a kvapalinové na výrobu pary alebo na ohrev kvapaliny s konštrukčným pretlakom nad 0,05 MPa, v ktorých teplota pracovnej látky je pri takomto pretlaku vyššia ako jej bod varu:
1. parné kotly s menovitým množstvom vyrábanej pary nad 115 t/h (I. trieda),
2. parné kotly s menovitým množstvom vyrábanej pary nad 50 t/h do 115 t/h vrátane a kvapalinové (horúcovodné) kotly s tepelným výkonom nad 35 MW (II. trieda),
3. parné kotly s menovitým množstvom vyrábanej pary nad 8 t/h do 50 t/h vrátane a kvapalinové (horúcovodné) kotly s tepelným výkonom nad 5,8 MW do 35 MW vrátane (III. trieda),
4. parné kotly s menovitým množstvom vyrábanej pary do 8 t/h vrátane a kvapalinové (horúcovodné) kotly s tepelným výkonom do 5,8 MW vrátane (IV. trieda),
b) tlakové nádoby stabilné, ktorých najvyšší pracovný pretlak je vyšší ako 0,2 MPa, s objemom nad 10 l,



1. ktorých súčin objemu technického zariadenia tlakového v litroch a najvyššieho pracovného pretlaku v MPa (ďalej len "bezpečnostný súčin") je väčší ako 500 (IV. trieda). Objem technického zariadenia tlakového je veľkosť priestoru vymedzeného stenami namáhanými vnútorným alebo vonkajším pretlakom pracovnej látky, pričom objem zabudovaných technických zariadení, výmurovky alebo výplne sa neodpočítava; viacpriestorové zariadenia sa zaradia podľa priestoru patriaceho parametrami do najvyššej skupiny,
2. ktorých bezpečnostný súčin je väčší ako 20, ale neprevyšuje hodnotu 500 (III. trieda), okrem vzdušníkov motorových vozidiel, 1)
c) kovové tlakové nádoby na dopravu plynov, ktorých kritická teplota je nižšia ako 50 stupňov C, alebo plynov, ktoré pri teplote 50 stupňov C majú absolútny tlak pár vyšší ako 0,3 MPa:
1. cisterny - tlakové nádoby pevne spojené s podvozkom a tvoriace s ním cisternový voz, ktorý môže mať aj viac nádob slúžiacich na dopravu plynov (II. trieda),
2. tlakové nádoby pojazdných hasiacich prístrojov vodných, pojazdných hasiacich prístrojov vodných s prísadami, pojazdných hasiacich prístrojov penových a pojazdných hasiacich prístrojov práškových.
-----------------------------------------------------------------------------
1) STN 30 3507 Vzduchové brzdy. Vzduchojemy. Technické požiadavky.


B. Technické zariadenia tlakové skupiny B sú
a) kotly s konštrukčným pretlakom do 0,05 MPa vrátane, v ktorých teplota pracovnej látky je pri takom pretlaku nižšia ako jej bod varu: 1. s menovitým tepelným výkonom nad 100 kW (V. trieda),
b) tlakové nádoby stabilné, ktorých najvyšší pracovný pretlak je vyšší ako 0,05 MPa, s objemom nad 0,2 l,
1. ktorých najvyšší pracovný pretlak je vyšší ako 2,5 MPa a bezpečnostný súčin je väčší ako 2, ale
a) neprevyšuje hodnotu 20 alebo
b) prevyšuje hodnotu 20, ale objem neprevyšuje 10 l,
2. tlakové nádoby tvorené výhradne rúrkami s vnútorným priemerom nad 100 mm, prípadne pri nekruhových prierezoch rúrok s plochou prierezu nad 100 cm2, alebo tlakové nádoby tvorené výhradne rúrkami s vnútorným priemerom najviac 100 mm, prípadne pri nekruhových prierezoch rúrok s plochou prierezu najviac 100 cm2, pri ktorých súčin najvyššieho pracovného pretlaku v MPa a najväčšieho vnútorného rozmeru je väčší ako 200 mm (II. trieda),
3. ktorých najvyšší pracovný pretlak je vyšší ako 0,05 MPa, ale prevyšuje 2,5 MPa, a bezpečnostný súčin je väčší ako 2, ale
a) neprevyšuje hodnotu 20,
b) prevyšuje hodnotu 20, ale najvyšší pracovný pretlak neprevyšuje 0,2 MPa, alebo
c) prevyšuje hodnotu 20, najvyšší pracovný pretlak prevyšuje 0,2 MPa, ale objem neprevyšuje 10 l,
4. tlakové nádoby, ktorých pracovnou látkou sú hlboko schladené skvapalnené plyny a najvyšší pracovný pretlak je vyšší ako 0,01 MPa, ale
a) pre nádoby s bezpečnostným súčinom nad 2 neprevyšuje 0,05 MPa alebo
b) pre nádoby s bezpečnostným súčinom do 2 je objem väčší ako 1 l,
5. vzdušníky motorových vozidiel a tlakové nádoby tvorené výhradne rúrkami s vnútorným priemerom najviac 100 mm, prípadne pri nekruhových prierezoch rúrok s plochou prierezu najviac 100 cm2, v ktorých súčin najvyššieho pracovného pretlaku v MPa a najväčšieho vnútorného rozmeru v mm je väčší ako 100, ale neprevyšuje hodnotu 200 (I. trieda),
c) kovové tlakové nádoby na dopravu plynov, ktorých kritická teplota je nižšia ako 50 stupňov C, alebo plynov, ktoré pri teplote 50 stupňov C majú absolútny tlak pár vyšší ako 0,3 MPa:
1. fľaše s objemom väčším ako 0,5 litra, valcovitého alebo guľovitého tvaru, vybavené na jednom konci alebo na obidvoch koncoch hrdlom, vrátane fliaš obsahujúcich oxid uhličitý rozpustený v nápojoch (I. trieda),
2. sudy - zvarované tlakové nádoby valcovitého tvaru s objemom väčším ako 100 l, vybavené obručami (I. trieda),
3. tlakové nádoby prenosných hasiacich prístrojov a tlakové nádoby pojazdných hasiacich prístrojov CO2,
d) potrubné vedenia,
1. v ktorých pracovnou látkou je vodná para s najvyšším pracovným pretlakom väčším ako 0,1 MPa alebo horúca voda s teplotou prevyšujúcou jej bod varu pri pretlaku 0,1 MPa (120 stupňov C), pričom najvyšší vnútorný rozmer potrubia je väčší ako 100 mm (bez ohľadu na rozšírené časti) (I. trieda),
2. v ktorých najvyšší pracovný pretlak je vyšší ako 1 MPa a súčasne najväčší vnútorný rozmer potrubia je väčší ako 100 mm (bez ohľadu na rozšírené časti) a pracovnou látkou je vzduch (II. trieda),
e) bezpečnostné príslušenstvo
1. zabraňujúce prekročeniu najvyššieho pracovného pretlaku technických zariadení tlakových,
2. zabezpečujúce sledovanie a dodržiavanie pracovnej teploty v tých technických zariadeniach tlakových, pri ktorých jej prekročenie alebo pokles pod určenú hranicu ohrozuje ich bezpečnosť,
3. zabezpečujúce sledovanie úrovne hladiny a prekročenie ich okrajových hraníc v tých technických zariadeniach tlakových, pri ktorých prekročenie alebo pokles pod určenú hranicu ohrozuje ich bezpečnosť,
4. určené na automatickú prevádzku na parných a kvapalinových kotloch, napríklad na automatické odlúhovanie a odkaľovanie, reguláciu prietoku, napájania a teploty prehriatej a prihriatej pary a vody


Myslím , že v tejto téme a o výhradných technických zariadeniach nehovorí , otázka k tomu nesmerovala .Tento príspevok patrí aj k dnešnej Vašej odpovedi .Ak so mnou nebudete súhlasíť, tak prosím o vysvetlenie .
canbo
07.07.10,16:27
reagujem na zita5:
Vyhl. 508/2009 § 3 - Vymedzenie pojmov Na účely tejto vyhl. sa rozumie
a)opravou činnosť na technickom zariadení vrátane jeho rozoberania, odstránenie chýb a porúch,rekonštrukcie a montáže smerujúce a k zabezpečeniu jeho funkčného stavu. ...
§18 - (2) VTZ ,ktoré nie je uvedené v odseku 1, môže opravovať, rekonštuovať a montovať do funkčného celku na mieste jeho budúcej prevádzky osoba na opravu, ktorá má písomný doklad o overení odborných vedomosti vyhotovený revíznym technikom: to sa nevzťahuje na VTZ elektrické( tam je to ešte prísnejšie)
Vyhradené technické zariadenia sú v prílohe č.1 (508/2009)

Npr. VTZ - elektrické skupina B sú: technické zariadenia nezaradené do skupiny A s prúdom alebo napätím ktoré nie sú bezpečné.
A tak ktorý stroj alebo výrobné zariadenie pracuje s napätím 12V/prúdom 0,01A,nepoužíva stlačený vzduch. Ostávajú iba detské hračky, alebo oprava obuvi - na opravu je voľna živnosť.
Hoci na slovensku je to ináč ale iba kým sa niečo nestane. Pre právnické osoby je to ešte prísnejšie.
Zita5
07.07.10,16:32
reagujem na zita5:
Vyhl. 508/2009 § 3 - Vymedzenie pojmov Na účely tejto vyhl. sa rozumie
a)opravou činnosť na technickom zariadení vrátane jeho rozoberania, odstránenie chýb a porúch,rekonštrukcie a montáže smerujúce a k zabezpečeniu jeho funkčného stavu. ...
§18 - (2) VTZ ,ktoré nie je uvedené v odseku 1, môže opravovať, rekonštuovať a montovať do funkčného celku na mieste jeho budúcej prevádzky osoba na opravu, ktorá má písomný doklad o overení odborných vedomosti vyhotovený revíznym technikom: to sa nevzťahuje na VTZ elektrické( tam je to ešte prísnejšie)
Vyhradené technické zariadenia sú v prílohe č.1 (508/2009)

Npr. VTZ - elektrické skupina B sú: technické zariadenia nezaradené do skupiny A s prúdom alebo napätím ktoré nie sú bezpečné.
A tak ktorý stroj alebo výrobné zariadenie pracuje s napätím 12V/prúdom 0,01A,nepoužíva stlačený vzduch. Ostávajú iba detské hračky, alebo oprava obuvi - na opravu je voľna živnosť.
Hoci na slovensku je to ináč ale iba kým sa niečo nestane. Pre právnické osoby je to ešte prísnejšie.

Ďakujem za odpoveď.

Ak môžete , tak sa vyjadrite názor na živnostníka , ktorý je mechanikom polygrafických strojov , má k tomu aj príslušné vzdelanie a je táto činnosť vo voľnej živnosti ? Neopravuje elektrickú časť stroja , ale mechanickú .Jednoducho jeho činnosť bola takto zaradená .
canbo
07.07.10,16:48
Ďakujem za odpoveď.

Ak môžete , tak sa vyjadrite názor na živnostníka , ktorý je mechanikom polygrafických strojov , má k tomu aj príslušné vzdelanie a je táto činnosť vo voľnej živnosti ? Neopravuje elektrickú časť stroja , ale mechanickú .Jednoducho jeho činnosť bola takto zaradená .

Už som odpovedal: §18 - (2) VTZ ,ktoré nie je uvedené v odseku 1, môže opravovať, rekonštuovať a montovať do funkčného celku na mieste jeho budúcej prevádzky osoba na opravu, ktorá má písomný doklad o overení odborných vedomosti vyhotovený revíznym technikom: to sa nevzťahuje na VTZ elektrické( tam je to ešte prísnejšie)
Vyhradené technické zariadenia sú v prílohe č.1 (508/2009)
Na činnosť - opravy , údržba, nastavovanie ,rekonštrukcia... je potrebné preukázateľné osvedčenie od výrobcu, alebo dodávateľa stroja , alebo ak je na slovensku obchodné zastúpenie výrobcu. Školenia máloktoré sú zdarma.

Npr. SIEMENS za školenie montáž ,údržba, nastavovanie PLC regulátorov zapýtajú od 3000€ .
Zita5
07.07.10,17:07
Už som odpovedal: §18 - (2) VTZ ,ktoré nie je uvedené v odseku 1, môže opravovať, rekonštuovať a montovať do funkčného celku na mieste jeho budúcej prevádzky osoba na opravu, ktorá má písomný doklad o overení odborných vedomosti vyhotovený revíznym technikom: to sa nevzťahuje na VTZ elektrické( tam je to ešte prísnejšie)
Vyhradené technické zariadenia sú v prílohe č.1 (508/2009)
Na činnosť - opravy , údržba, nastavovanie ,rekonštrukcia... je potrebné preukázateľné osvedčenie od výrobcu, alebo dodávateľa stroja , alebo ak je na slovensku obchodné zastúpenie výrobcu. Školenia máloktoré sú zdarma.

Npr. SIEMENS za školenie montáž ,údržba, nastavovanie PLC regulátorov zapýtajú od 3000€ .

Aj tak nepochopím tú benevolenciu zákona ,ak všeobecne človek posúdi fakt , že napríklad voľná živnosť je aj na výrobu strojov a pri voľnej živnosti nemusia preukazovať odbornú spôsobilosť .To znamená , že v našej republike môže stroje vyrábať kto chce.

To je ako s účtovníctvom, aj to môže viesť kto chce - je to voľná živnosť .
canbo
07.07.10,17:35
Aj tak nepochopím tú benevolenciu zákona ,ak všeobecne človek posúdi fakt , že napríklad voľná živnosť je aj na výrobu strojov a pri voľnej živnosti nemusia preukazovať odbornú spôsobilosť .To znamená , že v našej republike môže stroje vyrábať kto chce.

To je ako s účtovníctvom, aj to môže viesť kto chce - je to voľná živnosť .

Áno vyrábať VTZ môže na voľnú živnosť , ALE nie uvádzať na trh. Pred uvedením na trh musí si výrobok dať schváliť a je vlastne na začiatku. Aby ho mohol dať schváliť platí vyhl. 508/2009...a ďalšie predpisy .
Na slovensku je to ináč .
Npr.výroba rozvádzačov a rozvodných zariadení je voľná živnosť - ale skúste kúpiť takýto výrobok bez certifikátu CE / osvedčenia.