ivkň
07.07.10,07:18
Dobrý deň,

mám otázku ohľadne rabatu, ktorý firma poskytuje v prípade, že faktúra sa uhradí napr do 2 mesiacov. Ako to naúčtovať?

Ide o faktúru za materiál a na konci je uvedená položka pohyblivý rabat a hodnota.

Keby sa naúčtovala celá hodnota faktúry 111,343/321 a firma by zaplatila do dohodnutej doby ako potom s odúčtovaním toho rabatu a DPH?? Mám v tom chaos. Prosím poraďťe. Vďaka.
KEJKA
07.07.10,07:39
na konci - to je poznámka s jednou sumou?
ten rabat ja volám skonto, ktoré v súlade s obchdonými podmienkami účtujem pri včasnej úhrade na osobitný účet 604 - firma takto predáva tovar.
U teba je to došlá faktúra, takže účtuješ plnú sumu, lebo pri obstarní nevieš, či budú dodržané podmienky. Pri úhrade sa rozdiel zaúčtuje na cenové rozdiely 112.CR/321, pripúšťa sa aj možnosť - treba ošetriť smernicou - ak je preukázané, že materiál bol už spotrebovaný, tak sa dá zúčtovať do nákladov.
reni123
18.10.10,13:12
Prosím vás, ako je to ak sa zahraničnému odb.poskytne skonto napr.3%? Treba vystaviť dobropis a o tú sumu sa upravuje aj súhrnný výkaz?
Ajenka
28.10.10,11:02
na konci - to je poznámka s jednou sumou?
ten rabat ja volám skonto, ktoré v súlade s obchdonými podmienkami účtujem pri včasnej úhrade na osobitný účet 604 - firma takto predáva tovar.

Vidím, že s týmto máte skúsenosti, preto sa Vás pýtam:
Aj naša firma začne pravdepodobne uzatvárať dohody s odberateľmi, kde bude dohodnuté skonto. Zatiaľ som to nerobila, preto by som si chcela overiť, či ešte platí, že ak máme uzavetú dohodu s odberateľom, kde sú uvedené platobné podmienky napr. splatnosť 30 dní: 5 % skonto, 60 dní: netto a to isté je uvedené na faktúre, pri úrade faktúry do 30 dní nie je potrebné vystavovať dobropisa opravovať základ dane a DPH. Stačí si to len interným dokladom vysporiadať?

Ďakujem za odpoveď!