evamaria1978
07.07.10,08:18
Ahojte,

Chcela by som sa opýtať a potvrdiť si - keď predávame tovar konenčnému zákazníkovi (nemáme kamennú pobočku ani registračnú pokladňu) a tento predaj je jednorázový a pre drobného živnostníka, je možné vystaviť faktúru na "drobný predaj" a rovno k faktúre aj príjmový doklad bez toho, aby sme museli od každého takéhoto drobného nákupcu žiadať identifikačné údaje?
Sme plátci DPH.

Ďakujem krásne za názory a rady!
Zita5
07.07.10,06:30
Ahojte,

Chcela by som sa opýtať a potvrdiť si - keď predávame tovar konenčnému zákazníkovi (nemáme kamennú pobočku ani registračnú pokladňu) a tento predaj je jednorázový a pre drobného živnostníka, je možné vystaviť faktúru na "drobný predaj" a rovno k faktúre aj príjmový doklad bez toho, aby sme museli od každého takéhoto drobného nákupcu žiadať identifikačné údaje?
Sme plátci DPH.

Ďakujem krásne za názory a rady!


§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) uplatnenú sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v eurách, ktorá sa má zaplatiť.


Úhradu pohľadávky , kde na prevzatie úhrady vypisujete PPD môžete použiť len do 31.12.2010 . Od 1.1.2011 musíte mať registračnú pokladňu .
evamaria1978
07.07.10,06:35
Dobrý deň - znamená to teda, že môžem uviesť namiesto všetkých iniciálov kupujúceho len "drobný predaj", ak je predaj na PPD alebo nie?
andreaS
07.07.10,06:47
a ked si to bude chciet dat druha strana do uctovnictva? bude potrebovat uvedenie vsetkych svojich inicial na doklad...

a ak to ma byt len obcas, tak to je taky problem nahodit tie udaje?
Zita5
07.07.10,06:50
Dobrý deň - znamená to teda, že môžem uviesť namiesto všetkých iniciálov kupujúceho len "drobný predaj", ak je predaj na PPD alebo nie?

Ja viem , že si chcete uľahčovať prácu . Malý živnostník potrebuje mať tiež doklady v poriadku, je kontrolovaný daňovým úradom , a preukazuje uplatnenie svojich výdavkov .

Buď mu dajte blok z registračnej pokladne , alebo riadne vypíšte na faktúre odberateľa.
evamaria1978
07.07.10,07:07
Dakujem krásne - nejde mi o uľahčenie roboty. Skôr o ústretovosť voči zákazníkovi, ktorému sa nechce čakať na nahodenie všetkých údajov a keď to aj tak platí v hotovosti, tak mi tvrdí, že stačí uviesť "drobný predaj" do záhlavia faktúry.