20lucka201
07.07.10,09:10
Zdravím!

Orange faktúra bola uhradená, no nemám doklad. O úhrade som sa dozvedela len z informačného výpisu čo posiela Orange aj s faktúrou.

Ako mám zlikvidovať takýto doklad? A ako zaúčtovať úhradu?

Ďakujem za skorú odpoveď.
KEJKA
07.07.10,07:23
možno konateľ, spoločník, iná osoba vo firme (?) uhradila záväzok v hotovosti, je to bežný postup, ak sa dlžník chce vyhnúť zablokovaniu účtov. Takže si pýtaj doklad od kompetentných vo firme.
Pokiaľ ho nemajú - zahodili, zapotrošili, nevedia nájsť (?) - môžeš zaúčtovať, vyrovnať doklad aj na základe toho informatívneho výpisu 321/365 /alternatívne 333/ voči osobe, ktorá najpravdepodobnejšie faktúru uhradila. S ňou sa to vyrovná po dohode.
20lucka201
07.07.10,07:28
Cez banku sa faktúra neuhradila, lebo bolo málo finančných prostriedkov a banka si nevedela stiahnuť danú fakturovanú sumu.
Ak to zaúčtujem na 365, o vyrovnaní musím mať nejaký doklad? povedzme VPD ?
milenia
07.07.10,07:33
Ja by som to riešila takto: zavolala by som do orange - kedy evidujú úhradu fa, a z akého účtu /mohol ju hradiť aj zo súkromného/ - a podla toho, ako sa vyjadrí orange, zaúčtujem /najskôr do pokladne ak to z firemného účtu neodišlo./
20lucka201
07.07.10,07:36
mám taký dojem, že interným dokladom bude najlepšie na 365. Lebo to predsa len neodišlo z pokladne, len keď sa uhradil šekom a doklad sa stratil..
dakujem za radu, do orange zavolám!
KEJKA
07.07.10,07:43
dátum úhrady vieš z informácie k účtu, môžeš akurát zistiť spôsob úhrady, ale to tiež je zbytočné, ked firemný účet to nebol.
Zisti si to interne v rámci firmy, telefonát do ORANGE je podľa mňa zbytočný.
20lucka201
07.07.10,07:45
Kejka, ďakujem za pomoc!
Čo sa týka vysporiadania, stačí klasické VPD?
ivana184
10.08.10,12:13
to isté riešim aj ja, v saldokonte nám figurujú záväzky, ktoré sú podľa slov konateľa určite vyrovnané už v minulých rokoch ale doklady sa k účtovníctvu nedostali. Ako to zlikvidovať?

Ďakujem
Kačena I.
10.08.10,12:15
obvolať firmy a žiadať kópie dokladov o úhrade.
ondrejvla
10.08.10,12:53
to isté riešim aj ja, v saldokonte nám figurujú záväzky, ktoré sú podľa slov konateľa určite vyrovnané už v minulých rokoch ale doklady sa k účtovníctvu nedostali. Ako to zlikvidovať?

Ďakujem

Ja by som to riešila písomne, aby som mala doklad k zaúčtovaniu úhrad pri odpovediach od dodávateľov. Potom cez ID zaúčtovať úhrady účet MD 321/A /D 365 ( ak sa jedná o spoločníka), alebo účet 333/A ak sa jedná o zamestnanca, myslím tým, že aj spoločník môže byť zamestnancom. Nakoniec celú transakciu cez VPD vyplatiť z pokladnice.
ivana184
10.08.10,13:16
Ďakujem za odpovede, a keď boli úhrady ešte v minulých rokoch a zaúčtujem to až v roku 2010 cez ID 321/365, resp. 333, nevadí?
ondrejvla
10.08.10,13:20
Ďakujem za odpovede, a keď boli úhrady ešte v minulých rokoch a zaúčtujem to až v roku 2010 cez ID 321/365, resp. 333, nevadí?

Nie, len nezabudni tie dátumy úhrad poznačiť do ID.
Betina2
12.08.10,05:20
Niekedy stojí za to požiadať aj Orange o vystavenie opisu dokladu o úhrade. Tiež som to takto riešila asi pred 2 rokmi. V saldokonte Orangeu to bolo uhradené, len sme nemali doklad a ani sme nevedeli ako sa to uhrádzalo. Telefonát to vyriešil, zistili sme, že platil v predajnom mieste v hoptovosti, konateľ potom nabehol na predajné miesto Orangeu a za poplatok mu vytlačili duplikát PPD. Ten sa bežne zaúčtoval cez pokladňu. Avšak časovo to sedelo do jedného účtovného obdobia. V ostatných prípadoch sme to riešili obdobne ako písali dievčatá - ID cez 321/365 (úhrady za firmu robí len konateľ, ktorý je zároveň spoločníkom), ako prílohu k ID prefotiť faktúru a rozpis úhrad, čo prikladajú k faktúre a potom sme mu to pekne cez VPD vyplatili 365/211.