Daduš K
07.07.10,11:09
Možem si uplatniť nezdaniteľnú čiastku na družku, s ktorou žijem v spoločnej domácnosti a s ktorou mám dieťa? Trvalý pobyt máme každý inde, žijeme spolu v podnájme a narodilo sa nám dieťa. Mám nárok na daňový bónus a stačí, že som uvedený v rodnom liste ako otec dieťaťa?
Ďakujem za radu.:o
Monika Kováčová
07.07.10,09:18
nezdaniteľná časť sa uplatňuje len na manželku. Na daňový bonus nárok vzniká - stačí byť otcom, resp. matkou v rodnom liste dieťaťa.


§ 33
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom; prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
zltalienka
07.07.10,09:22
len doplním citáciu zo zákona o dani z príjmov:
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane
(3) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane
a) rovnajúci sa alebo nižší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období

1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku platného životného minima,
2. má vlastný príjem nepresahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je rozdiel medzi sumou zodpovedajúcou 19, 2-násobku platného životného minima a vlastným príjmom manželky (manžela),
3. má vlastný príjem presahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,