Inga6
07.07.10,10:30
Ahojte,

viete mi niekto prosim poradit?
Firma sro bola odkupena novym majitelom (jediny spolocnik) a novy spolocnik vykonal zmeny aj na poste konatela.

Odkedy moze novy konatel konat v mene firmy? Dnom rozhodnutia jedineho spolocnika, alebo az dnom, kedy sa to zapise do OR?

Ak az dnom, kedy sa to zapise do OR, ako mame postupovat v medziobdobi, co sa tyka podpisovania zmluv, bankovy prevodov a podobne?

Dakujem za pomoc!
mlisa
07.07.10,08:45
novy konatel moze za spolocnost konat odo dna jeho vymenovania, v tomto pripade odo dna rozhodnutia jedineho spolocnika. zapis noveho konatela je sice voci tretim osobam ucinny odo dna zverejnenia v OR, Na ucely konania do okamihu zapisu sa vsak moze novy konatel preukazovat rozhodnutim spolocnika, ktorym bol do funkcie vymenovany, tretie osoby sa v tom pripade nemozu odvolavat na to, ze nevedeli o zmene v osobe konatela a ucinnost zmeny konatela pre nich nastava skor.
zapis konatela do OR ma len deklaratorny charakter.
Inga6
07.07.10,09:45
Mlisa, dakujem pekne. A je teda mozne, ze novy konatel pride napr. do banky a zrusi stari ucet a otvori novy ucet v obdobi, dokial nebude mat este novy vypis z OR?
Tym padom moze aj podpisovat zmluvy a vsetko ostatne, ze?
Napr. pracovne zmluvy, obchodne zmluvy a pod..

Vies mi prosim poradit, kde vsade je potrebne oznamit danu zmenu a akym sposobom, aby sa nic nepremeskalo?

Dakujem velmi pekne za rady.
mlisa
07.07.10,10:10
mozne to je, ale konatel by sa mal v takom pripade preukazat opravnenim konat za spolocnost, t.j. rozhodnutim jedineho spolocnika o jeho vymenovani. Ak by tretie osoby namietali danu osobu ako konatela a domahali sa pripadnej neplatnosti vykonaneho pravneho ukonu, je na spolocnosti aby preukazala, ze tieto tretie osoby o zmene konatela vedeli, t.j. ze im bolo rozhodnutie o vymenovani noveho konatela predlozene a t.j. zmena v osobe konatela bola voci nim ucinna. Bolo by to teda vhodne v zmluve podpisanej v takomto medziobdobi vzdy spomenut (najlepsie hned v hlavicke, ze spolocnost kona prostrednictvom konatela XY, ktoreho opravnenie konat v mene spolocnosti bolo preukazane rozhodnutim spolcnika)
Vzhladom k pripadnemu problematickemu dokazovaniu je vsak urcite vhodne pockat s dolezitymi ukonmi v mene spolocnosti az ked bude novy konatel zapisany v OR, sud zapis vykona v lehote 5 prac. dni, tzn.veci ktore mozu pockat je lepsie odlozit az na potom.
Okrem OR sa zmena nahlasuje aj zivnostenskemu uradu, do 15 dní od vymenovania do funkcie, prostrednictvom prislusneho tlaciva.
Inga6
07.07.10,10:37
dakujem mlisa velmi pekne :).
zk24
07.07.10,10:40
Ako je to s podpisovanim dokladov? mam pripad ze v marci prebehla zmena konatela, uctovnictvo sa mi dostalo do ruk v maji, s tym ze je nespracovane od zaciatku roka. Ked robim teraz VPD a podobne doklady, kto to ma podpisat? novy konatel? mam nahanat byvaleho? :eek:
mlisa
07.07.10,10:45
Ako je to s podpisovanim dokladov? mam pripad ze v marci prebehla zmena konatela, uctovnictvo sa mi dostalo do ruk v maji, s tym ze je nespracovane od zaciatku roka. Ked robim teraz VPD a podobne doklady, kto to ma podpisat? novy konatel? mam nahanat byvaleho? :eek:
ak sa to ma tvarit ze to bolo urobene napr. vo februari, mal by tam byt podpis stareho konatela. Ak sa to robi dnes s dnesnym datumom tak noveho konatela.
mimotemyStary konatel by mal byt rad ze ho niekto ponahana, pretoze zabezpecenie vedenia uctovnictva bola jeho povinnost a ked to zanedbal, je to jeho zodpovednost, vratane zodpovednosti za pripadnu skodu ak vznika z dovodu porusenia tejto povinnosti (pokuty a pod.)
zk24
07.07.10,11:11
No vsetky doklady od marca su podpisane novym konatelom, to je jasne. len tie januar - marec.... Takze mam zhanat stareho konatela, co? No s tym bude asi este roboty... bude studovat co to vlastne podpisuje a co to bolo... kedze uctovnictvo nebolo robene priebezne. Asi to dam na starosti novemu konatelovi, nech si ho vyhlada a podpise, alebo nech ho dovedie ku mne... ja som byvaleho konatela nezazila.