voloda.77
07.07.10,11:48
Potreboval by som poradiť.
Už 10 rokov mám založené životné poistenie. Som zamestnaný a každý rok si v DP znižujem základ dane o 145€- t.j. o životné poistenie. Dnes som si bol toto životné poistenie zrušiť. Dozvedel som sa, že teraz budem musieť peniaze, ktoré som si ročne v DP odrátaval od základu dane vrátiť. Len teraz tomu nerozumiem.Dočítal som sa tu, že vlastne to čo som si zo životného poistenia v DP odpočítaval od ZD, teda tých 145€ ročne, budem musieť vrátiť štátu. Ale neviem či len tých 145€,alebo 145€ x 10rokov, ktoré som mal založené životné poistenie a každý rok som si odrátaval v DP,alebo len za posledné 3 roky - teda 145€ x 3 roky. Alebo ako to vlastne je?? Prosím,vie mi to tu niekto podrobne opísať?? Nemám s takýmito vecami skúsenosť. Poraďte. Ďakujem.
Tweety
07.07.10,09:49
Potreboval by som poradiť.
Už 10 rokov mám založené životné poistenie. Som zamestnaný a každý rok si v DP znižujem základ dane o 145€- t.j. o životné poistenie. Dnes som si bol toto životné poistenie zrušiť. Dozvedel som sa, že teraz budem musieť peniaze, ktoré som si ročne v DP odrátaval od základu dane vrátiť. Len teraz tomu nerozumiem.Dočítal som sa tu, že vlastne to čo som si zo životného poistenia v DP odpočítaval od ZD, teda tých 145€ ročne, budem musieť vrátiť štátu. Ale neviem či len tých 145€,alebo 145€ x 10rokov, ktoré som mal založené životné poistenie a každý rok som si odrátaval v DP,alebo len za posledné 3 roky - teda 145€ x 3 roky. Alebo ako to vlastne je?? Prosím,vie mi to tu niekto podrobne opísať?? Nemám s takýmito vecami skúsenosť. Poraďte. Ďakujem.
Do troch rokov od zrušenia to musíš dodaniť. § 11 Zákon o dani z príjmov
(13) Ak životné poistenie zanikne neplatením, výpoveďou, dohodou alebo odstúpením pred uplynutím doby desiatich rokov od začiatku životného poistenia alebo pred kalendárnym rokom, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu poistného zaplateného na životné poistenie, o ktorú si znížil základ dane, do konca troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok. Za nedodržanie podmienok podľa odseku 11 sa nepovažuje vyplatené plnenie z poistenia pre prípad úrazu alebo choroby, ktoré je súčasťou životného poistenia.
Katy a R
07.07.10,09:52
O 145 x 10 si budeš musieť zvýšiť základ dane (nie daň). Ale nemusíš to urobiť naraz, ale máš na to tri roky - môžeš (a nemusíš) si to rozdeliť na tri-krát. Podľa toho, čo je pre teba výhodnejšie;)
voloda.77
07.07.10,10:23
Tá poistka bola založená pred 10 rokmi, 10.1. 2000. Takže aj tak si musím zvýšit základ dane o 1450eur?
Tweety
07.07.10,10:25
Tá poistka bola založená pred 10 rokmi, 10.1. 2000. Takže aj tak si musím zvýšit základ dane o 1450eur?
Pozri citáciu zákona v prísp. č. 2.
babi2
07.07.10,10:37
Však preto tá otázka.
Ak zruším takéto poistenie, ktoré som platila najmenej 10 rokov a súčasne mám vek 55 rokov, tak to nemá žiaden dopad na daň. Teda musia byť pri zrušení splnené obe podmienky
voloda.77
07.07.10,10:38
ďakujem.... už som pochopil.
Katy a R
07.07.10,10:41
... ak už máš 55 rokov, tak nie.:)
... a tiež ešte doplním, že len za tie roky spočítaj, za ktoré bola tá daňová úľava skutočne uplatnená.
rdb
07.07.10,10:48
Určite nebudeš pripočítavať za desať rokov dozadu, budeš pripočítavať len za tie roky, kde si si znižoval daňový základ. Ak sa nemýlim, tak odpočítateľná položka za životné poistenie platí len od roku 2004. Takže 2004 - 2009 je 6 rokov krát 145 EUR je spolu 870 EUR pripočítaš k základu dane. to je daň vo výške 165,30
Katy a R
07.07.10,10:49
... preto som to tam doplnila .... (nie hneď mi to došlo)
voloda.77
07.07.10,11:46
Ďakujem pekne.
EvaB.
12.07.10,06:07
Má podobný problém. Dve životné poistenia, každé ročný príspevok 24000,- Sk, teraz 796,56 a 600 EUR. Chcela by som jedno predčasne čerpať alebo celkom ukončiť. V DP som uvádzala výšku oboch, ale uplatnené bolo len do výšky stanovenej zákonom (12000,- resp. 398,33), takže vlastne ani nie jedno celé. Môžem jedno z nich teda zrušiť s tým, že daň nebudem doplácať, lebo ani nebolo uplatnené?
V zákone sa píše, že "daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu poistného zaplateného na životné poistenie, o ktorú si znížil základ dane".
Ako to je?
Xanti
12.07.10,06:15
Má podobný problém. Dve životné poistenia, každé ročný príspevok 24000,- Sk, teraz 796,56 a 600 EUR. Chcela by som jedno predčasne čerpať alebo celkom ukončiť. V DP som uvádzala výšku oboch, ale uplatnené bolo len do výšky stanovenej zákonom (12000,- resp. 398,33), takže vlastne ani nie jedno celé. Môžem jedno z nich teda zrušiť s tým, že daň nebudem doplácať, lebo ani nebolo uplatnené?
V zákone sa píše, že "daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu poistného zaplateného na životné poistenie, o ktorú si znížil základ dane".
Ako to je?
Moja dumka,
ak si zamestnanec tak tieto údaje o poistkách sú len u tvojho zamestnávateľa. A DU nevie, z ktorej poistky si si uplatňovala zníženie základu dane. Tak by nebol problém zrušiť jednu poistku.
Ak si živnostník a obe poistky si prikladala k DP tak tam by som problém videla.
EvaB.
12.07.10,13:30
Ďakujem Xanti. Podávala som DP typ A a potvrdenia o zaplatených príspevkoch na životné poistenie nie sú súčasťou DP. Len som uviedla celkovú výšku zaplatených príspevkov a uplatnenú výšku.
Orsz
13.07.10,08:08
Ale pri daňovom priznaní A sa predkladá tlačivo o zaplatenom poistnom na účely zníženia základov dane, ktoré Ti mala dať príslušná poisťovňa - a i v tomto prípade je to kontrolovateľné. Takže je to obdobné ako pri daň.prizn.B.
jindrich
28.02.11,19:48
dobry den, tyka sa vratenie dane aj ked som si uzavrel nove zivotne poistenie a to stare som zrusil, dakujem za odpoved
babi2
28.02.11,19:58
dobry den, tyka sa vratenie dane aj ked som si uzavrel nove zivotne poistenie a to stare som zrusil, dakujem za odpoved
Ak neboli pri zrušení poistenia dodržané podmienky podľa zákona, tak nehrá žiadnu rolu uzatvorenie nového poistenia, staré poistenie ukončené predčasne treba dodaniť