lethei
28.10.05,14:41
Dobrý deň, poprosila by som odpoveď niekoho, ktor má skúsenosti s organizačnou zložkou. Dopyt som podala už na daňové riaditeľstvo, do poradcu, na ministerstvo financií. Je to už vyše troch týždňov, čo sa nikto z kompetentných nevyjadril... Posielam teda celý dopyt:

Na území Slovenskej republiky je zriadená organizačná zložka (ďalej len ?o.z.?) rakúskej obchodnej spoločnosti (ďalej len ?spoločnosť A?). Naša o.z. poskytuje právne služby aj klientom do zahraničia. Tieto služby fakturuje do zahraničia s tým, že použije ustanovenie §15 ods.7 zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov s miestom dodania služby v krajine príjemcu služby. Odberateľ, rakúska obchodná spoločnosť požaduje, vystavenie faktúr od zriaďovateľa o.z., teda od spoločnosti A so sídlom v Rakúsku a odôvodňuje to tým, že o.z. nemôže fakturovať tieto výkony zo Slovenskej republiky do zahraničia. Naša o.z. trvá na tom, že tieto služby boli preukázateľne vykonané na území SR a uplatňuje si na to v zmysle §2 písm. i) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v zmysle neskorších predpisov preukázateľne vynaložené výdavky. Tieto príjmy považujeme za príjmy plynúce zo zdrojov na území Slovenskej republiky v zmysle § 2 písm. g) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov z toho dôvodu, že miestom výkonu služby je Slovenská republika.
Rakúsky odberateľ trvá na tom, že majú byť všetky faktúry stornované (za I., II. a III.Q.2005) s tým, že majú byť vystavené nové faktúry od zriaďovateľa (za I.,II. a III.Q.2005), teda od spoločnosti A v Rakúsku. Ak by došlo k tejto skutočnosti, poprel by sa tým všetok výkon uskutočnený o.z. na území SR a preukázateľne vynaložené výdavky na uskutočnenie týchto výkonov by nemohli byť daňovo uznaným nákladom.
Poznamenávame, že o.z. je registrovaná pre daň z pridanej hodnoty v Slovenskej republike a obe rakúske obchodné spoločnosti sú registrované pre daň z pridanej hodnoty v krajine svojho sídla, teda v Rakúsku. Rakúsky odberateľ si službu ústne objednal od o.z..
Žiadame Vás o posúdenie, či slovenská o.z. postupuje správne, keď trvá na tom, že faktúry budú vystavené zo SR (výkon práce je v SR) a príjem bude zdaňovaný na území SR. Týmto podlieha o.z. slovenským daňovým zákonom.

Vopred ďakujem!
lethei
28.10.05,13:40
Prosím Vás, nikto nevie, kde sa mám aspoň obrátiť?
Jana Acsová
28.10.05,14:06
Žiadame Vás o posúdenie, či slovenská o.z. postupuje správne, keď trvá na tom, že faktúry budú vystavené zo SR (výkon práce je v SR) a príjem bude zdaňovaný na území SR. Týmto podlieha o.z. slovenským daňovým zákonom.
Podľa môjho názoru je to v poriadku. Možno by som vytkla len to, že v prípade takejto spolupráce by sa mimoriadne šikla písomná objednávka. No ale na to je už neskoro.
Ak preukazne máte všetku dokumentáciu týkajúcu sa vykonávaných služieb u tuzemského daňového subjektu (organizačnej zložky), ktorý ju aj vykonal, mám za to, že fakturácia je správna.
Nakoľko hovoríte o ústnej objednávke mám za to, že v dôkaznej núdzi je aj rakúsky obchodný partner. Nemôže nútiť rakúsku obchodnú spoločnosť, ktorá zriadila OZ na Slovensku k fakturácii, ak si službu u nej neobjednala. Na zmenu fakturácie žiadajte dôkaz - písomnú objednávku služby. Tá nepredpokladám, že by sa objavilahttp://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif.
lethei
28.10.05,14:16
Ďakujem. Problém je však na strane Rakúska, ktoré tvrdí, že fakturovať musí zriaďovateľ o.z., rakúska s.r.o.. V zmysle 6. smernice, 77/388/ES, je možné postupovať podľa dohody. Nie je však konkrétne určené miesto, z ktorého sa výkon fakturuje. Rakúsky daňový úrad nám poslal už tri vyjadrenia, z ktorých najprv potvrdil, že fakturovať môže organizačná zložka. Druhé stanovisko už bolo opačné a hovorí o postúpení daňovej povinnosti na zriaďovateľa. Tretie sa nesie v rovnakom duchu. Jednoznačne však nenapísal, že nemôže byť táto činnosť fakturovaná z územia Slovenskej republiky... V ich zákone o DPH a zákona o dani z príjmov je jednoznačne stanovené, že fakturovať musí ten, kto služby poskytuje...
Jana Acsová
28.10.05,14:23
No kým to nemáte jednoznačne potvrdené (a je to problém širšieho významu), mám za to, že vystavené faktúry môžete kedykoľvek vydobropisovať. Avšak nakoľko to nie je jednoznačné, doporučujem ponechať doklady až do vyriešenia tak, ako boli vystavené a s patričným premietnutím do daňovej evidencie. Máte predsa možnosť opraviť uskutočnené plnenie v prípade, že sa potvrdia iné skutočnosti.

No nakoľko sa problematika javí značne širokospektrálna, môže sa stať, že vyjadrenie z kompetentných slovenských inštitúcií bude fakturovať zo SR a Rakúšan to aj tak neuzná ...http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
lethei
28.10.05,14:59
Máme vedomosti o tom, že rakúska strana robí problémy ohľadne akceptovania zákonov iných krajín... Budem musieť ďalej pohľadať niečo v rozsudkoch ich najvyššieho súdu, európskeho súdu či v smerniciach. Zatiaľ som však nenašla nič, čo by nasvedčovalo skutočnosti, že organizačná zložka musí fakturovať prostredníctvom svojho zriaďovateľa tretiemu subjektu do krajiny sídla zriaďovateľa. Otázne však je, na čo sú potom tieto subjekty zakladané...
Jana Acsová
28.10.05,15:05
Plne s Vami súhlasím ... a nielen to je dôvod, ale aj úprava organizačných zložiek v právnych predpisoch členských krajín. Tam sú podľa môjho názoru pomerne jasné východiská.
lethei
28.10.05,15:10
Prepáčte, ale nerozumiem, čo máte na mysli...
Jana Acsová
28.10.05,15:14
Mám na mysli napríklad to, že povinnosti organizačných zložiek napríklad v tuzemsku sú pomerne jednoznačne v zákonoch špecifikované a to v Zákone o daniach z príjmov aj v Zákone o dani z pridanej hodnoty. Je to subjekt, ktorý je v tuzemsku riadne registrovaný a oprávnený vykonávať podnikateľskú činnosť. Nerozumiem, prečo by nemal byť akceptovaný aj pre účely riadnej fakturácie.
lethei
28.10.05,15:37
Podstatný problém vzniká v tom, že rakúsky daňový úrad trvá na princípe príjemcu a z toho podľa nich vyplýva, že miesto dodania služby je Rakúsko (§15 ods.7 v nadväznosti na ods.8 z. 222/2004 Z.z. v z.n.p.) a keďže o.z. tam má zriaďovateľa, faktúru by mal podľa tohto princípu vystaviť práve zriaďovateľ a nie ten, kto skutočne službu poskytol, o.z..
Jana Acsová
28.10.05,15:44
Chápem v čom je problém ... Tak ako som uvádzala. Zrejme si musíte počkať na vyjadrenie. Potom sa možno čo-to objasní. Želám Vám, aby to nenarušilo vzťahy z obchodným partnerom.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
babenko1
28.10.05,15:57
Podstatný problém vzniká v tom, že rakúsky daňový úrad trvá na princípe príjemcu a z toho podľa nich vyplýva, že miesto dodania služby je Rakúsko (§15 ods.7 v nadväznosti na ods.8 z. 222/2004 Z.z. v z.n.p.) a keďže o.z. tam má zriaďovateľa, faktúru by mal podľa tohto princípu vystaviť práve zriaďovateľ a nie ten, kto skutočne službu poskytol, o.z..tak potom nechápem, načo si tu zakladal OZ???
lethei
31.10.05,06:56
Správny argument, ale žiaľ neobstojí pred rakúskou stranou...
Bunny
31.10.05,14:18
No čafte... ked vás rakušak žiadal, aby nefakturovala o.z. ale zriadovateľ... nemyslel tým náhodou to, aby na tej faktúre ten zriadovateľ bol uvedený??? čo aj v zmysle nášho Obchodného zákonníka byť musí.. hm? Treba vystavovať faktúru s označením zahraničného zakladateľa a ako aj s oznančením jeho o.z. na území SR a ostatnými predpísanými nálezitostami... To nevylučuje priradenie nákladov na slovenskú o.z. :)
lethei
02.11.05,13:57
V zmysle § 21 ods. 6 a 7 Obch.Zákonníka potrebné údaje uvádzame na faktúre, takisto je zachovaný aj §3a ObchZ. Ale ďakujem za upozornenie. Zároveň podotýkam, že po Vašom prečítaní primárnej otázky ste určite dospeli k názoru, že výnosy sa budú zdaňovať na území Slovenskej republiky a k tomu preukázateľne vynaložené náklady sa uplatnia.