tiina_tiina
07.07.10,09:09
Ahojte poraďáci, chcela by som poprosiť o pomoc nakoľko mam hokej z noveho zakona DPH.
Mám došlú faktúru za predplatné časopisu. Dátum vystavenia na faktúre je uvedený 24.6.2010 a ide o ročné predplatné za r.2010 (od januára do decembra).
Časopisy (ako som zistila z našej evidencie časopisov) chodia fyzicky od januára 2010, ale faktúru nám poslali až teraz a uhradili sme ju 7.7.2010.


Je mi jasné, že toto nadobudnutie musím samozdaniť. Otázka však je v ktorom období mi vzniká daňová povinnosť?

Prosím o radu.

Ďakujem :)
milenia
07.07.10,09:13
Aké dátumy sú uvedené na faktúre? Ak žiadne - dala by som ako dátum pre samozdanenie 24.6.2010.
petra:-)
08.07.10,15:55
Časopisy sú tovar.
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

To znamená, že daňová povinnosť Vám vznikala vždy 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď ste obdržali časopis a bolo potrebné odviesť daň (z hodnoty obdržaného časopisu) a to bez odpočtu, nakoľko faktúru ste obdržali až v júni a odpočet DPH z časopisov, ktoré ste už obdržali a zdanili možete uplatniť až v júni (§51 ods.1 c).
tiina_tiina
12.07.10,06:39
Petra, znamená to, že musím za predchádzajúce mesiace od januára urobiť dodatočné daň priznania?
petra:-)
12.07.10,10:19
Petra, znamená to, že musím za predchádzajúce mesiace od januára urobiť dodatočné daň priznania?

Daňová povinnosť Vám vznikala tak, ako som uviedla v príspevku vyššie. Ak prvý časopis prišiel v januári, tak prvý vznik daňovej povinnosti je 15. február a DPH z nadobudnutého tovaru mala byť odvedená vo februári.
Ak teda časopisy chodili postupne, každý mesiac, mali byť zahrnuté v DP DPH podľa vzniku daňovej povinnosti.
tiina_tiina
13.07.10,13:41
Ďakujem :)
ELAST
25.10.12,07:32
Časopisy sú tovar.
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

To znamená, že daňová povinnosť Vám vznikala vždy 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď ste obdržali časopis a bolo potrebné odviesť daň (z hodnoty obdržaného časopisu) a to bez odpočtu, nakoľko faktúru ste obdržali až v júni a odpočet DPH z časopisov, ktoré ste už obdržali a zdanili možete uplatniť až v júni (§51 ods.1 c).

Prosím, teraz som našla tento príspevok a tak sa ospravedlňujem za tú istú otázku v rámci dvoch tém a prosím Vás o radu, či je tento názor na samozdanenie pri predplatnom na časopisy z ČR stále platný.

Ďakujem vopred za pomoc!
ELAST
25.10.12,08:46
Prosím, teraz som našla tento príspevok a tak sa ospravedlňujem za tú istú otázku v rámci dvoch tém a prosím Vás o radu, či je tento názor na samozdanenie pri predplatnom na časopisy z ČR stále platný.

Ďakujem vopred za pomoc!

Prosím, poradíte? My nemáme nárok na odpočet, tak je pre mňa dôležité presne poznať, kedy to máme zahrnúť do priznania k DPH.

Ďakujem pekne.