ajuja
07.07.10,12:15
Ahojte poradaci, mame takyto problem. Z dovodu nekonecneho meskania odovzdania stavby zo strany developera sme odstupili od zmluvy o dielo, na zaklade ktorej nam ma developer vyplatit do 10 dni uz zaplatenu ciastku. 10 dni uz davno uplynulo, ciastka nikde a developer nam bud nezdviha telefon alebo tvrdi, ze nam peniaze vrati, az ked byt niekomu preda, co nie je v ziadnej zmluve spomenute. Navyse si cenu bytu navysil cca o 1/3 oproti tomu, co sme mali na zmluve my. Ma na to pravo? Da sa odstupit od takejto zmluvy o odstupeni z dovodu nesplnenia podmienok s tym, ze byt by sme potom predali sami? Moze nam developer zabranit predat tento byt? Na LV figurujeme my, platime dan z nehnutelnosti, platime hypoteku, "akurat" ze v byte byvat nemozeme a developer tvrdi, ze na predaj nam musi dat suhlas. Ma pravdu? Dakujem.
arizona
07.07.10,11:46
Mária27
07.07.10,18:20
Ak ti bol povinný vrátiť peniaze, nasledujúcim dňom je v omeškaní a bude platiť úroky z omeškania (pozri § 3 nariadenia vlády č. 87/1995), aj keď to nebolo v zmluve.

Ak ste platne odstúpili od zmluvy, zmluva sa od začiatku zrušuje (§ 48 občianskeho zákonníka). Do katastra treba túto skutočnosť nahlásiť, lebo už nie ste majitelia.
ajuja
07.07.10,19:16
No lenze z katastra ma len tak nevymazu, kedze na danu nehnutelnost sme brali hypoteku a zalozena je prave tato nehnutelnost. Takze otazne teraz je, ci sme vobec mali pravo odstupit od zmluvy kedze tato je zatazena hypotekou, tym padom, ci to vobec aj developer mal podpisat. Ak sme to pravo nemali, znamena to, ze zmluva o odstupeni je neplatna?
Mária27
07.07.10,20:01
Hypotéka je jedna vec (úver) a záloh (byt) druhá vec. Tie veci sa nemusia spájať, ak sa úver spláca. Byt je teraz staviteľov, lebo môže aj on hocikedy dať dohodu o odstúpení do katastra.
Nikdy som nemala hypotéku, ale mohlo by to byť asi takto:

Hypotéka je dlh, byt je záloh, banka je záložným veriteľom, vy ste boli dlžníkom a záložcom v jednej osobe. Podpísali ste odstúpenie od zmluvy, ktorá sa teraz považuje akokeby nevznikla. Byt zálohom zostal. Nepodpísali ste zmluvu o prevzatí dlhu staro-novým vlastníkom bytu - staviteľom. Staviteľ sa teda nestal záložcom - dlžníkom, ale má záloh, ktorým banka môže postihnúť nesplácanie dlhu. Potom staviteľ musí zaplatiť dlh na hypotéke, ak by ste ho nesplácali, inak príde o byt. Vznikne mu škoda? Tú by mohol od vás vymáhať ... vy od neho doteraz zaplatené peniaze. On ale predá byt a peniaze bude mať. Potom vás vyplatí - aj s úrokom (predá ho drahšie).

Nezabudni si súdne vymáhať poniaze, pokiaľ neuplynie premlčacia doba.
draik
08.07.10,08:17
Obchodné podmienky bánk však bývajú veľmi reštriktívne, čo sa týka akéhokoľvek spôsobu nakladania s bytom bez súhlasu hypo-banky.