lexy
07.07.10,12:42
Dobrý deň,
Náš advokát nás zastupuje v dvoch sporoch ohľadne vymáhania sumy.
V prvom prípade už súd vydal platobný rozkaz na zaplatenie dlžnej čiastky ešte v máji 2008, keďže dotyční (ešte vtedy manželia) nezaplatili, začalo voči nim exekučné konanie, ktoré sme exekútorovi prostredníctvom advokáta zaplatili. Avšak exekútor nemohol vykonať exekúciu na majetku, nakoľko sa títo všetkého zbavili. Platobný rozkaz nám právnik doručil, avšak nejaké doklady o exekučnom konaní sme ani nevideli a ani nevieme, či vôbec voči nim nejaká exekúcia pokračuje.
V druhom prípade ide o vymáhanie sumy za nepreplatené faktúry môjmu manželovi od podnikateľa, u ktorého mal manžel zákazku. V tomto prípade sme ešte v novembri 2008 zaplatili advokátovi za poskytnutie právnych služieb s tým, že podá naňho žalobu na súd. Odvtedy čakáme na súdne konania s vysvetlením advokáta, že súd, u ktorého máme podané žaloby je strašne pomalý.
V oboch prípadoch sa dodnes nič neudialo. Právnikovi sa nemôžeme dovolať, za tú dobu to zdvihla len 3-krát jeho asistentka a pokaždé má výhovorku že sa s ním nemôže spojiť, prípadne je odcestovaný, alebo má jednanie. Takto to trvá od mája tohto roku.
Chceli by sme sa spýtať, ako máme ďalej postupovať, keď dotyčný advokát evidentne nejaví žiadny záujem o nás ako o klientov, nie je schopný nám podať informácie o súdnych konaniach a zatajuje sa?
Ďalej sa chceme spýtať, či nám hrozí nejaké premlčanie doby na vymáhanie našich financií, keď všetko ostalo na mŕtvom bode?

Ďakujeme
JAJA11
07.07.10,11:33
Dobrý deň,
Náš advokát nás zastupuje v dvoch sporoch ohľadne vymáhania sumy.
V prvom prípade už súd vydal platobný rozkaz na zaplatenie dlžnej čiastky ešte v máji 2008, keďže dotyční (ešte vtedy manželia) nezaplatili, začalo voči nim exekučné konanie, ktoré sme exekútorovi prostredníctvom advokáta zaplatili. Avšak exekútor nemohol vykonať exekúciu na majetku, nakoľko sa títo všetkého zbavili. Platobný rozkaz nám právnik doručil, avšak nejaké doklady o exekučnom konaní sme ani nevideli a ani nevieme, či vôbec voči nim nejaká exekúcia pokračuje.
V druhom prípade ide o vymáhanie sumy za nepreplatené faktúry môjmu manželovi od podnikateľa, u ktorého mal manžel zákazku. V tomto prípade sme ešte v novembri 2008 zaplatili advokátovi za poskytnutie právnych služieb s tým, že podá naňho žalobu na súd. Odvtedy čakáme na súdne konania s vysvetlením advokáta, že súd, u ktorého máme podané žaloby je strašne pomalý.
V oboch prípadoch sa dodnes nič neudialo. Právnikovi sa nemôžeme dovolať, za tú dobu to zdvihla len 3-krát jeho asistentka a pokaždé má výhovorku že sa s ním nemôže spojiť, prípadne je odcestovaný, alebo má jednanie. Takto to trvá od mája tohto roku.
Chceli by sme sa spýtať, ako máme ďalej postupovať, keď dotyčný advokát evidentne nejaví žiadny záujem o nás ako o klientov, nie je schopný nám podať informácie o súdnych konaniach a zatajuje sa?
Ďalej sa chceme spýtať, či nám hrozí nejaké premlčanie doby na vymáhanie našich financií, keď všetko ostalo na mŕtvom bode?

Ďakujeme

Ja osobne som si našla vzor na podanie žaloby za nezaplatenie pohľadávky, doložila som doklad o tom, že som to vymáhala od príslušného dlžníka (zaslaná upomienka s doručenkou) a všetky doklady. ktoré dokazujú, že som službu poskytla, prípadne objednávku od dlžníka priamo na príslušný súd podľa miesta podnikania dlžníka. Súd nás vyzval na zaplatenie súdnych poplatkov. Často to stačilo na to, aby sa dlžník ozval a zaplatil. Ak tak nespraví, s právoplatným rozhodnutím od súdu treba ísť za exekútorom, ktorý by Vám mal dlžnú čiastku vymôcť. :o
zalobaba
07.07.10,12:02
Dobrý deň,
Náš advokát nás zastupuje v dvoch sporoch ohľadne vymáhania sumy.
V prvom prípade už súd vydal platobný rozkaz na zaplatenie dlžnej čiastky ešte v máji 2008, keďže dotyční (ešte vtedy manželia) nezaplatili, začalo voči nim exekučné konanie, ktoré sme exekútorovi prostredníctvom advokáta zaplatili. Avšak exekútor nemohol vykonať exekúciu na majetku, nakoľko sa títo všetkého zbavili. Platobný rozkaz nám právnik doručil, avšak nejaké doklady o exekučnom konaní sme ani nevideli a ani nevieme, či vôbec voči nim nejaká exekúcia pokračuje.
V druhom prípade ide o vymáhanie sumy za nepreplatené faktúry môjmu manželovi od podnikateľa, u ktorého mal manžel zákazku. V tomto prípade sme ešte v novembri 2008 zaplatili advokátovi za poskytnutie právnych služieb s tým, že podá naňho žalobu na súd. Odvtedy čakáme na súdne konania s vysvetlením advokáta, že súd, u ktorého máme podané žaloby je strašne pomalý.
V oboch prípadoch sa dodnes nič neudialo. Právnikovi sa nemôžeme dovolať, za tú dobu to zdvihla len 3-krát jeho asistentka a pokaždé má výhovorku že sa s ním nemôže spojiť, prípadne je odcestovaný, alebo má jednanie. Takto to trvá od mája tohto roku.
Chceli by sme sa spýtať, ako máme ďalej postupovať, keď dotyčný advokát evidentne nejaví žiadny záujem o nás ako o klientov, nie je schopný nám podať informácie o súdnych konaniach a zatajuje sa?
Ďalej sa chceme spýtať, či nám hrozí nejaké premlčanie doby na vymáhanie našich financií, keď všetko ostalo na mŕtvom bode?

Ďakujeme

V prípade, ak ste nejaké trovy exekučného konania hradili exekútorovi, určite vieš ktorému, skús sa spojiť priamo s exekútorom a požaduj vyúčtovanie exekučného konania.
V druhom prípade možno vieš spisovú značku pod ktorou je vec vedená na príslušnom súde, každý súd má informačnú kanceláriu, kde sa môžeš o stave veci informovať telefonicky alebo osobne nahliadnutím do spisu, ak si účastník konania alebo disponuješ plnou mocou.
Mária27
07.07.10,17:49
Vyžiadaj si písomne kópie podania na súde o tom dlhe na faktúrach. Ak je žaloba podaná, premlčacia lehota neplynie.
Advokát môže mať pravdu s tou pomalosťou súdu, ale musíš mať istotu, že je to podané. Vždy je však možnosť vymeniť advokáta.
lexy
09.07.10,08:30
Ďakujem Vám zatiaľ za všetky odpovede,
problém bol v tom, že obidva prípady sú dosť komplikované na to, aby to riešil človek bez právnych vedomostí. Máme tam pár nedostatkov v dokladovaní tých dlhov, nakoľko sme prehnane dôverovali, ale advokát nás ubezpečil, že sa to dá bezproblémovo vymôcť. V tom prvom prípade, kde bol vydaný platobný rozkaz, ma zaráža, prečo exekútor nekoná ďalej exekúciu zrážkou zo mzdy alebo iným spôsobom. Žiaľ, ako som uviedla, žiadne doklady o exekučnom konaní nemáme, a ani nevieme meno exekútora. V tom druhom prípade sme predložili advokátovi výzvu, ktorou sme si od dotyčného podnikateľa vymáhali preplatenie faktúr. Advokát si ho predvolal a po neúspešnom jednaní s ním posielal žalobu na súd. Súdne poplatky sme zatiaľ neplatili žiadne, ani sme neboli na ne vyzvaní. Odvtedy sa nič neudialo(od 11/2008).
Chcela by som sa ešte spýtať, ako je to s odmenami, ktoré sme doteraz advokátovi zaplatili v prípade, že sa rozhodneme pre zmenu advokáta?

Ďakujeme
zalobaba
09.07.10,09:46
Ďakujem Vám zatiaľ za všetky odpovede,
problém bol v tom, že obidva prípady sú dosť komplikované na to, aby to riešil človek bez právnych vedomostí. Máme tam pár nedostatkov v dokladovaní tých dlhov, nakoľko sme prehnane dôverovali, ale advokát nás ubezpečil, že sa to dá bezproblémovo vymôcť. V tom prvom prípade, kde bol vydaný platobný rozkaz, ma zaráža, prečo exekútor nekoná ďalej exekúciu zrážkou zo mzdy alebo iným spôsobom. Žiaľ, ako som uviedla, žiadne doklady o exekučnom konaní nemáme, a ani nevieme meno exekútora. V tom druhom prípade sme predložili advokátovi výzvu, ktorou sme si od dotyčného podnikateľa vymáhali preplatenie faktúr. Advokát si ho predvolal a po neúspešnom jednaní s ním posielal žalobu na súd. Súdne poplatky sme zatiaľ neplatili žiadne, ani sme neboli na ne vyzvaní. Odvtedy sa nič neudialo(od 11/2008).
Chcela by som sa ešte spýtať, ako je to s odmenami, ktoré sme doteraz advokátovi zaplatili v prípade, že sa rozhodneme pre zmenu advokáta?

Ďakujeme

- je možné, že exekútor jednoducho nemá na čo siahnuť, ani z čoho zrážať, v tom prípade by mal navrhnúť ukončenie exekúcie kvôli nevymožiteľnosti, odmenu exekútora však budete musieť ako oprávnení uhradiť
- ak sa rozhodnete pre zmenu advokáta, je dôležité to, akým spôsobom máte s ním dohodnuté odmeňovanie; možno s ním máte zmluvu, v ktorej je uvedený spôsob, akým bude odmeňovaný alebo zmluvu nemáte a odmenu za doteraz vykonané úkony by mal advokát vyfakturovať v súlade so znením vyhlášky o odmenách advokátov č. 655/2004 Z.z. v platnom znení
Jakubec
25.08.10,12:13
Ďakujem Vám zatiaľ za všetky odpovede,
problém bol v tom, že obidva prípady sú dosť komplikované na to, aby to riešil človek bez právnych vedomostí. Máme tam pár nedostatkov v dokladovaní tých dlhov, nakoľko sme prehnane dôverovali, ale advokát nás ubezpečil, že sa to dá bezproblémovo vymôcť. V tom prvom prípade, kde bol vydaný platobný rozkaz, ma zaráža, prečo exekútor nekoná ďalej exekúciu zrážkou zo mzdy alebo iným spôsobom. Žiaľ, ako som uviedla, žiadne doklady o exekučnom konaní nemáme, a ani nevieme meno exekútora. V tom druhom prípade sme predložili advokátovi výzvu, ktorou sme si od dotyčného podnikateľa vymáhali preplatenie faktúr. Advokát si ho predvolal a po neúspešnom jednaní s ním posielal žalobu na súd. Súdne poplatky sme zatiaľ neplatili žiadne, ani sme neboli na ne vyzvaní. Odvtedy sa nič neudialo(od 11/2008).
Chcela by som sa ešte spýtať, ako je to s odmenami, ktoré sme doteraz advokátovi zaplatili v prípade, že sa rozhodneme pre zmenu advokáta?

Ďakujeme

Pokial viete, ktory sud vydal povolenie exekutorovi exekvovat dlznika (vacsinou je to okresny sud, v ktorom ma dlznik sidlo/bydlisko), tak tam mozete ist a nahliadnut do spisu tykajuceho sa exekucie. Tym padom ziskate aj meno exekutora - nasledne mozete kontaktovat exekutora priamo a v pripade, ze zistite, ze Vas advokat nepodal navrh na exekuciu, mozete ho vcas podat sami alebo prostrednictvom ineho advokata.
Takisto, pokial sa chcete presvedcit, ako prebieha zaloba na sude, mozete ist na sud nahliadnut do spisu a zistite text zaloby, pripadnu obranu protistrany atd. Informacie su na sude lahko dostupne v informacnych kancelariach ci uz v normalnom konani alebo v exekucnom konani a ako strana sporu mate pravo do nich nahliadnut.