Lucius-IL
07.07.10,15:14
Dobry den,
od 1,7,2010 som povinny platit socialku 98 eur plus VSZP 43 eur. Mam moznost sa popri tom zamestnat na plny uvazok. Kto bude platit socialku a VSZP ak budem mat zivnost a popris tom zamestnany na plny uvazok na zmluvu. Samozrejme podnikat so zivnostou budem popri tom.Dakujem pekne
veronikasad
07.07.10,13:20
Dobry den,
od 1,7,2010 som povinny platit socialku 98 eur plus VSZP 43 eur. Mam moznost sa popri tom zamestnat na plny uvazok. Kto bude platit socialku a VSZP ak budem mat zivnost a popris tom zamestnany na plny uvazok na zmluvu. Samozrejme podnikat so zivnostou budem popri tom.Dakujem pekne
Pokial tvoj vymer. základ zo zamestnania nedosiahne max., odvody do SP platíš aj ako SZČO.
Preddavky do zdr. poisťovne nemusíš platiť z minima, ale vo výške, ktorá ti vyšla v RZZP za rok 2009.
Katy a R
07.07.10,13:20
Dobry den,
od 1,7,2010 som povinny platit socialku 98 eur plus VSZP 43 eur. Mam moznost sa popri tom zamestnat na plny uvazok. Kto bude platit socialku a VSZP ak budem mat zivnost a popris tom zamestnany na plny uvazok na zmluvu. Samozrejme podnikat so zivnostou budem popri tom.Dakujem pekne

.. no ak máš povinnosť platiť, tak ty. ;)
Ak by tvoje VZ v súčte prekročili max VZ ... tak potom by si mal v SP preplatok na poistnom.
VieraPopluharova
07.07.10,13:33
Dobry den,
od 1,7,2010 som povinny platit socialku 98 eur plus VSZP 43 eur. Mam moznost sa popri tom zamestnat na plny uvazok. Kto bude platit socialku a VSZP ak budem mat zivnost a popris tom zamestnany na plny uvazok na zmluvu. Samozrejme podnikat so zivnostou budem popri tom.Dakujem pekne

V prvom rade Ta chcem upozornit, ze od 1.1.2010 si povinný platit VSZP nie 43,00€ , ale 44,73€ prikladam Ti tabulku pre odvody SZCO
a povinnosti pre SZCO popri zamestnani:
Odvody SZČO
Pre SZČO to znamená zaplatiť mesačne na odvodoch do zdravotnej poisťovne (14 % z vymeriavacieho základu) o 3,36 € viac ako vlani. Konkrétnu výšku odvodov si musí vypočítať sama.

Zdravotné odvody - SZČO
01.01.2010 do 31.12.2010
SZČO SadzbaMin. VZ Suma Max. VZ Suma Bez zdravotného postihnutia 14 % 319,57 € 44,73 € 2 169,09 € 303,67 €
So zdravotným postihnutím 1) 7 % 319,57 € 2,36 € 2 169,09 € 151,83 € Poberateľ starobného dôchodku 14 % 319,57 € 44,73 € 2 169,09 € 303,67 € 1) Pokles miery funkčnej spôsobilosti najmenej 50%


Sociálna poisťovňa
Do sociálnej poisťovne sa do podania prvého daňového priznania odvody platiť nemusia. Po prvom daňovom priznaní, ak príjem zo živnosti v predchádzajúcom roku dosiahol aspoň 12-násobok minimálnej mzdy, musí živnostník začať platiť odvody. Ak príjem zo živnosti nedosiahol 12-násobok minimálnej mzdy, odvody platiť nemusí. Príjmom sa myslí hrubý príjem, teda tržby, nie zisk!

To znamená, že pozries si hrubý príjem zo zivnosti za minulý rok, ak presiahol 12- násobok minimalnej mzdy v zmysle nariadenia vlády SR č. 441/2009 Z. z., ktorým sa ustanovuje suma minimálnej mzdy, sa s účinnosťou od 1. januára 2010 zvýšila mesačná minimálna mzda na sumu 307,70 €. Na výšku odmeny zamestnancov z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru nemá táto skutočnosť vplyv, rovnako ani pri stanovení odmeny za prácu spoločníka/konateľa s. r. o. a iných daňovníkov poberajúcich príjmy zo závislej činnosti.

12 x 307,70 = 3692,40€ , ak Tvoj hruby prijem nebol vyssi ako tato suma tak ako SZCO popri HPP nemusis platit odvody do SP, pokial si ich budes platit z HPP.

Zdravotná poisťovňa
Do zdravotnej poisťovne sa treba prihlásiť do 8 dní od začiatku podnikania. Vymeriavací základ na preddavky na zdravotné poistenie sa môže stanoviť 0 Sk. Vtedy sa žiadne preddavky na zdravotné poistenie platiť nemusia. V júni si živnostník vypracuje ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, kde sa podľa príjmu v predchádzajúcom roku vypočíta, či a koľko musí doplatiť do zdravotnej poisťovne. Zároveň sa podľa ročného zúčtovania stanoví aj výška preddavkov na zdravotné poistenie, ktoré bude musieť platiť ďalší rok.

Tu si mozes stanovit, ze nebudes platit , ale zohladnis to potom buduci rok v RZZP, v pripade ak vyjde nedoplatok doplatis, ak preplatok VSZP Ti vrati.
Lucius-IL
07.07.10,13:40
Dakujem ale ak som Vas vsetkych pochopil tak ked mi vyslo platit VSZP a hlavne aj socialku, tak musim si ju platit aj kled budem zamestnany na hlavny prac. pomer a popro tom podnikat s tym ciom podnikam. Nebude to platit zamestnavatel, ze?
Anja111
07.07.10,13:54
Dakujem ale ak som Vas vsetkych pochopil tak ked mi vyslo platit VSZP a hlavne aj socialku, tak musim si ju platit aj kled budem zamestnany na hlavny prac. pomer a popro tom podnikat s tym ciom podnikam. Nebude to platit zamestnavatel, ze?
Nie, zamestnávateľ nebude platiť Tvoje odvody, ktoré máš platiť ako SZČO...