VieraM
28.10.05,19:13
Prerusila som zivnost k 30.9.2005 a zrejme ju ani neobnovim do podania danoveho priznania, cize budem postupovat ako pri ukonceni zivnosti.Myslite ze si mozem odpocitat v danovom priznani stratu za rok 2004? Podla zakona mne vychadza ze ano ale nie som ista.
renča1
31.10.05,06:44
Prerusila som zivnost k 30.9.2005 a zrejme ju ani neobnovim do podania danoveho priznania, cize budem postupovat ako pri ukonceni zivnosti.Myslite ze si mozem odpocitat v danovom priznani stratu za rok 2004? Podla zakona mne vychadza ze ano ale nie som ista.
Áno, máš nárok na odpoč.daň.straty.
podľa §30 odpočet daňovej straty:
- Od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňov. období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná.Ak je zdaňovacie obdobie kratšie ako rok, daňovník môže uplatniť celý ročný odpočet daňovej straty. Od roku 2004 sa zásadne zmenili podmienky na uplatňovanie odpočtu daň.straty. Daňovník podľa zákona o dani z príjmov môže od zákadu dane odpočítavať každú daňovú stratu, a to najviac počas bezprostredne nasleduj. 5 rokov bez povinností:
- rovnomerného rozlíšenia vo výške 1/5 ročne a bez
- následnej povinnosti preinvest. odpoč.daňovej straty. Zákon nevyžaduje podmienku rovnomer. odočítavania , ale môže odpočítavať daňovú stratu aj nerovnomerne, v závislosti od výšky vykázaného základu dane, t.j. aj jednorázovo.
ZuzanaP
02.01.06,10:05
A môžem si uplatniť daňovú stratu len v určitej výške, tak aby mi vyšiel ešte nejaký ten daňový základ? Chceli by sme úver, no zároveň by sme nechceli platiť takú vysokú daň ako nám vychádza bez uplatnenia straty.
liba2
02.01.06,12:54
A môžem si uplatniť daňovú stratu len v určitej výške, tak aby mi vyšiel ešte nejaký ten daňový základ? Chceli by sme úver, no zároveň by sme nechceli platiť takú vysokú daň ako nám vychádza bez uplatnenia straty.
Odpoveď máš v predchádzajúcom príspevku:

Od roku 2004 sa zásadne zmenili podmienky na uplatňovanie odpočtu daň.straty. Daňovník podľa zákona o dani z príjmov môže od zákadu dane odpočítavať každú daňovú stratu, a to najviac počas bezprostredne nasleduj. 5 rokov bez povinností:
- rovnomerného rozlíšenia vo výške 1/5 ročne a bez
- následnej povinnosti preinvest. odpoč.daňovej straty. Zákon nevyžaduje podmienku rovnomer. odočítavania , ale môže odpočítavať daňovú stratu aj nerovnomerne, v závislosti od výšky vykázaného základu dane, t.j. aj jednorázovo.
prekladateľ
09.01.06,10:04
Môžem si uplatniť stratu z prvého roka podnikania, aj keď si uplatním paušálne výdavky 25% ?
Johanka
09.01.06,10:36
Možnosti odpočtu straty nemajú nič so spôsobom uplatňovania výdavkov. Takže môžeš.