Stanislav 1975
07.07.10,19:10
Ahojte,volal mi kamarát že nech mu poradím a tak mám jednu blbú otázku do pléna:---- kamarátovi poslala sociálna poisťovňa návštevu-exekútora a samozrejme zaplatil hneď ako mu to prišlo,aj istinu aj poplatky exekútorovi - tie poplatky za exekúciu sa dajú dať do nákladov? Ja si myslím že nie...

A druhá otázka- ako sa asi píše list o vyučtovanie nákladov exe? - to sa vzťahuje aj na tých 10% plus predpokladané náklady? alebo tých 10% je pevných a može si dať vyučtovať iba tie náklady?

Thanks
Monika Kováčová
07.07.10,17:31
ja myslím, že áno. určite áno.
lenkak
07.07.10,17:32
tuta
07.07.10,17:36
Podľa § 19 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov sú daňovými výdavkami aj výdavky (náklady), ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov.
Ide o exekučné náklady platené exekútorovi podľa zákona č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) v znení neskorších predpisov. Podľa § 196 Exekučného poriadku za výkon exekučnej činnosti patrí exekútorovi odmena, náhrada hotových výdavkov a náhrada za stratu času. Podľa § 197 Exekučného poriadku tieto náklady (trovy exekúcie) je povinná uhradiť povinná osoba. Trovy exekúcie u povinnej osoby sú daňovo uznaným výdavkom.
V súlade s § 17 vyhlášky Ministerstva spravodlivosti SR č. 288/1995 Z. z. o odmenách a náhradách súdnych exekútorov môže exekútor dohodnúť odmenu aj s oprávnenou osobou. Túto odmenu uhrádza oprávnená osoba. Zmluvná odmena nie je náhradou trov exekúcie, ale v prípade, že bude dohodnutá, je daňovo uznaným výdavkom.

zdroj: www.epi.sk
Stanislav 1975
07.07.10,17:38
Aha to je dobrý štát,keď to uznáva do nákladov :):):) , a ako to je stým vyúčtovaním? Ma napísať exe že nech mu pošle nejakú faktúru a nech mu dá nejakú zľavu???- ide mi o to, či tých 10% je pevná suma alebo aj tam sa dá zjednávať...:confused::confused::confused:
lenkak
07.07.10,17:45
Nedohodol sa s exekútorom? Nemá ešte papier o začatí exekúcie? U nás jeden zamestnanec sa dohodol, hneď mu to zaplatil, ten mu už poslal len papier s ukončení exek. konania a tam bolo všetko rozpísané.
Zita5
07.07.10,17:48
Aha to je dobrý štát,keď to uznáva do nákladov :):):) , a ako to je stým vyúčtovaním? Ma napísať exe že nech mu pošle nejakú faktúru a nech mu dá nejakú zľavu???- ide mi o to, či tých 10% je pevná suma alebo aj tam sa dá zjednávať...:confused::confused::confused:

Vyúčtovanie nech si určite žiada .Stačí klasický list exekútorovi, že žiada o zaslanie vyúčtovania trov exekúcie a oznámenie o ukončení exekúcie .Veľmi nerada tieto vyúčtovania a oznámenia zasielajú .

Neviem či sa mu podarí zjednať zľavu. Možno v prípade ,že by ešte pred prevzatím upovedomenia o exekúcii dlžnú čiastku voči SP zaplatil,
čiže platba odvodov by predchádzala exekúcii .Aj v tomto prípade má nárok exekútor si vyúčtovať exe trovy, ale viem, že sa dá aj dohodnúť .
Záleží asi aj od osoby a jeho cítenia exekútora voči povinnému .Je to ich dobrý biznis ;)
Stanislav 1975
07.07.10,17:49
Vyúčtovanie nech si určite žiada .Stačí klasický list exekútorovi, že žiada o zaslanie vyúčtovania trov exekúcie a oznámenie o ukončení exekúcie .Veľmi nerada tieto vyúčtovania a oznámenia zasielajú .

Neviem či sa mu podarí zjednať zľavu. Možno v prípade ,že by ešte pred prevzatím upovedomenia o exekúcii dlžnú čiastku voči SP zaplatil,
čiže platba odvodov by predchádzala exekúcii .Aj v tomto prípade má nárok exekútor si vyúčtovať exe trovy, ale viem, že sa dá aj dohodnúť .
Záleží asi aj od osoby a jeho cítenia exekútora voči povinnému .Je to ich dobrý biznis ;)

No minule som čítal, že ako exe sú chudobní, že keď poplatia odvody a pod.,že im veľa neostane...:D:D:D
Zita5
07.07.10,17:51
No minule som čítal, že ako exe sú chudobní, že keď poplatia odvody a pod.,že im veľa neostane...:D:D:D

Chudáci :rolleyes:
Stanislav 1975
07.07.10,17:53
A ako to je? on zaplatil exe na účet jeho trovy,čo mu poslal v úvodnom liste a socialnej na jej účet- teraz socialna oznámi exekútorovi že je to vyrovnané?Ako často to tým exekútorom hlásia? Neviete náhodou?
buchač
07.07.10,17:54
Aha to je dobrý štát,keď to uznáva do nákladov :):):) , a ako to je stým vyúčtovaním? Ma napísať exe že nech mu pošle nejakú faktúru a nech mu dá nejakú zľavu???- ide mi o to, či tých 10% je pevná suma alebo aj tam sa dá zjednávať...:confused::confused::confused:

Fantastický , nádhera ....vraždil by som pri takýchto informáciách ...

A že " zjednávať "...???

Iný , expresívny výraz by sa skôr hodil miesto uvedeného ...iný veru ...

Som mimotemy , ale nemohol som si pomôcť ...
lenkak
07.07.10,18:07
A ako to je? on zaplatil exe na účet jeho trovy,čo mu poslal v úvodnom liste a socialnej na jej účet- teraz socialna oznámi exekútorovi že je to vyrovnané?Ako často to tým exekútorom hlásia? Neviete náhodou?

neviem, ale nech preukáže on, že to zaplatil priamo SP.
Zita5
07.07.10,18:09
A ako to je? on zaplatil exe na účet jeho trovy,čo mu poslal v úvodnom liste a socialnej na jej účet- teraz socialna oznámi exekútorovi že je to vyrovnané?Ako často to tým exekútorom hlásia? Neviete náhodou?

No tak neviem presne ako dlho to trvá , ale vybavovala som to klientovi a bola som vééééľmi prekvapená z hľadiska sociálnej poisťovne .

Postup bol taký, že som zavolala na exekútorský úrad ,predstavila som sa , že tomu a tomu klientovi spracovávam účtovníctvo a mám v rukách potvrdenia o platbách .Pani bola so mnou ochotná hovoriť a povedala , aby som jej to poslala faxom .Na základe našej dohody som faxom poslala doklady o zaplatení + žiadosť , ktorú som mu písala o vyučtovaní exe .
Potom som im nechala asi tri dni na spojenie sa so sociálnou poisťovňou .Po troch dňoch som telefonovala a tu je moje prekvapenie .....Sociálna poisťovňa ešte nemala spárovanú platbu k poistencovi .Nejadnalo sa o vysokú sumu , ale i napriek tomu som bola zhrozená z ich systému .Jedna budova , v budove jedna pokladňa a pri prijatí platby to ešte kde kade blúdi .

A to zdôrazňujem , že platba bola platená v pokladni sociálnej poisťovne a za tri dni nebola ešte spárovaná a priradená
k platbám poistenca .

Potom exe poslal aj vyúčtovanie aj oznámenie o ukončení exekúcie , ale to Ti presne nenapíšem , len odhadom tak cca 3 týždne.
Stanislav 1975
21.07.10,07:45
Takže ďakujem za rady, exe mu niečo odpustil,aj ked nie veľa lebo to bol taký dobrý exekútor-lebo mu ani účet nezablokoval,takže si tie trovy vyúčtoval tak v rámci normy- chcem sa opýtať poslednú vec- ako ste ma už poučili , ide to do nákladov,už mu došla aj faktúra od exe :D:D:D, len teraz neviem, može to dať potom do položky medzi odvody a ísť na paušál,alebo musí kvoli tomu účtovať v Jú???
Stanislav 1975
21.07.10,13:50
Takže ďakujem za rady, exe mu niečo odpustil,aj ked nie veľa lebo to bol taký dobrý exekútor-lebo mu ani účet nezablokoval,takže si tie trovy vyúčtoval tak v rámci normy- chcem sa opýtať poslednú vec- ako ste ma už poučili , ide to do nákladov,už mu došla aj faktúra od exe :D:D:D, len teraz neviem, može to dať potom do položky medzi odvody a ísť na paušál,alebo musí kvoli tomu účtovať v Jú???

Zasa sa tak všetci netrhajte mi odpovedať...:D:D:D:confused::cool:
Monika Kováčová
21.07.10,14:08
Takže ďakujem za rady, exe mu niečo odpustil,aj ked nie veľa lebo to bol taký dobrý exekútor-lebo mu ani účet nezablokoval,takže si tie trovy vyúčtoval tak v rámci normy- chcem sa opýtať poslednú vec- ako ste ma už poučili , ide to do nákladov,už mu došla aj faktúra od exe :D:D:D, len teraz neviem, može to dať potom do položky medzi odvody a ísť na paušál,alebo musí kvoli tomu účtovať v Jú???
trovy exekučného konania sú pri paušálnych výdavkoch už v sume 40 resp. 60%.
platby do fondov (pohľadávka - istina) si k paušálnym výdavkom môžeš pripočítať:)
tibor1000
13.03.11,15:16
Dobrý deň poraďáci
mám podobný problém-1 známy ,paušalista,tiez platil exekútorovi za vymoženie nedoplatkov do Soc.poisťovne
máme 2 faktúry od exekútora,úplne chaotické to je pre mňa,vo faktúre sú aj trovy exekútora,dole je uvedená suma pohladávky-a poznámka "pohladávka uhradená povinným priamo oprávnenému"
a ešte máme k tomu všetkému potvrdenia zo Soc.poistovne-účel platby: rozhodnutie, úhrada exekútorov..
tak ja tomu rozumiem tak,ze potvrdenia zo Soc.poistovne-rozhodnutie a úhrada exekútorov-toto budú nedoplatky,ktoré vymáhal exekútor? (po nasčítaní no nie úplne presne sedí :(
no všetky potvrdenky zo Soc.poisťovne môžem teda zaúčtovať do výdavkov
myslím že mu Sociálka dala potvrdenie o úhrade tých nedoplatkov,ked to tak je uvedené aj vo faktúre.. :confused:

ďakujem vopred moc za radu
tibor1000
14.03.11,07:28
Dobrý deň poraďáci
mám podobný problém-1 známy ,paušalista,tiez platil exekútorovi za vymoženie nedoplatkov do Soc.poisťovne
máme 2 faktúry od exekútora,úplne chaotické to je pre mňa,vo faktúre sú aj trovy exekútora,dole je uvedená suma pohladávky-a poznámka "pohladávka uhradená povinným priamo oprávnenému"
a ešte máme k tomu všetkému potvrdenia zo Soc.poistovne-účel platby: rozhodnutie, úhrada exekútorov..
tak ja tomu rozumiem tak,ze potvrdenia zo Soc.poistovne-rozhodnutie a úhrada exekútorov-toto budú nedoplatky,ktoré vymáhal exekútor? (po nasčítaní no nie úplne presne sedí :(
no všetky potvrdenky zo Soc.poisťovne môžem teda zaúčtovať do výdavkov
myslím že mu Sociálka dala potvrdenie o úhrade tých nedoplatkov,ked to tak je uvedené aj vo faktúre.. :confused:

ďakujem vopred moc za radu

posúvam
tibor1000
22.04.11,14:55
Dobrý deň poraďáci
prosím Vás,máme nárok na odpočet DPH z exekučného poplatku?
samozrejme že exekútor nám faktúru s vyčíslenou dph nedal:(
ale na rozpise je uvedená pohľadávka,a trovy exekúcie,aj dph (len k 1 platbe,a my máme rovnaké platby každý mesiac)
takže z toho by sme DPH vedeli vypočítať

a iná exekúcia - iba vidím,že exekútor je platca DPH,tzn. on z tejto sumy dph odvádza,môžem si ju teda odpočítať?
:confused:

ďakujem velmi moc vopred za radu
Monika Kováčová
22.04.11,19:57
nie, pri dph z exekučných trov nie je nárok na odpočítanie dane
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/exepov.pdf
tibor1000
23.04.11,10:05
ďakujem moc Monika
ale do prev.réžie si teda môžeme zaúčtovať iba základ dane
a dph bude nedaňový výdavok,správne?

ďakujem velmi pekne
krásne a pohodové sviatky prajem všetkým :)
jeso
23.04.11,10:31
ak si povinný DPH si pri exekúcii nemôžeš uplatniť...
ja som ju ale dávala do nákladov - VOZD
tibor1000
23.04.11,10:48
prosím ťa, a myslíš že to je v poriadku,teda celé do VOZD?
ďakujem
jeso
23.04.11,20:36
tibor1000
24.04.11,02:54
ďakujem moc Vám všetkým,ste múdri :-)